Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich - kiedy i jak złożyć?

Kiedy i jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Skargę (w formie wniosku o zajęcie się sprawą) do Rzecznika Praw Obywatelskich może złożyć osoba, która uważa, że potraktowano ją niesprawiedliwie w sądzie, urzędzie (np. gmina, która nie reaguje na skargi mieszkańców, starostwo, wójt), publicznej służbie zdrowia lub na policji.


Skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich można złożyć indywidualnie lub grupowo, jeżeli w ten sam sposób naruszono prawa kilku osób. Nie trzeba wnosić żadnych opłat, nie są też wymagane urzędowe formularze. Pismo można złożyć osobiście, wysłać pocztą lub za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wraz z pismem należy dołączyć kopię dokumentów, na które powołuje się osoba składająca wniosek. W imieniu klienta pismo może złożyć adwokat lub radca prawny. Nie jest do tego wymagane pełnomocnictwo.

Co może zrobić Rzecznik Praw Obywatelskich?

Gdy skarga wpłynie do Rzecznika praw Obywatelskich, może on:

Zbadać sprawę. Zażądać akt lub informacji o stanie sprawy od każdej instytucji. Jeśli stwierdzi naruszenie prawa, wystąpi do tej instytucji o jego usunięcie.

Podjąć sprawę. Sprawdzić, czy doszło do naruszenia praw lub zasad współżycia społecznego. Może też skontrolować, czy organ (np. urząd, sąd) stosuje prawo w sposób, który narusza te zasady.

Przekazać sprawę do innego organu, który powinien ją rozpoznać i załatwić.

Wnieść skargę kasacyjną do SN lud NSA.

Czego nie zrobi Rzecznik Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich nie podejmie sprawy, jeśli stwierdzi, ze nie leży ona w jego kompetencjach albo że można ją rozwiązać w normalnym trybie (np. sądzie, za pośrednictwem apelacji, skargi do wyższej instancji itp.). O tej decyzji poinformuje wnioskodawcę, a także poradzi mu, co może zrobić sam.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie zastępuje sądu ani adwokata. Nie stosuje prawa łaski, nie rozdaje pieniędzy, mieszkań czy leków. Nie ocenia dowodów przedstawionych w sądzie i nie przywraca urzędowych terminów, które upłynęły.
Uwaga! Przed złożeniem wniosku warto poradzić się w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Pracownik Biura powie, czy sprawa należy do kompetencji RPO. Jeśli tak, pomoże napisać wniosek, poradzi, jakie dokumenty załączyć. 

Jak napisać wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich? 

1. W prawym górnym rogu: Miejsce i data sporządzenia wniosku.

2. W lewym górnym rogu: Dane wnioskodawcy (wpisz swoje dane, a jeśli sprawa dotyczy innej osoby, także jej dane.

3. Do kogo kierujesz wniosek: Rzecznik Praw Obywatelskich, Al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa

4. Tytuł: Wniosek o podjęcie interwencji przez Rzecznika Praw Obywatelskich

5. Dane dotyczące sprawy:
Podaj dane instytucji, która naruszyła Twoje prawa oraz wszystkie znane Ci sygnatury toczących się postępowań odnośnie tej sprawy.

6. Opis sytuacji: Opisz stan faktyczny sprawy, tzn. czego ona dotyczy, oraz wypisz kolejność zdarzeń, podając ich daty (np. rozpoczęcia postępowania albo odmowy jego wszczęcia, kolejnych rozpraw). Napisz, co budzi Twój sprzeciw lub wątpliwości w działaniach instytucji: krótko opisz swoje zastrzeżenia i na czym polegają. Napisz, czego się domagasz (np. kasacji wyroku, ponownego rozpatrzenia sprawy).

7. Lista załączników: Przedstaw tu listę wszystkich załączników: kserokopii dokumentów (np. zawartych umów prowadzonej korespondencji, orzeczeń, decyzji itp.).

8. Własnoręczny podpis wnioskodawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika?

Komentarze

Czytaj także...