Składki w OFE - co się z nimi dzieje?





Co się dzieje ze składkami w OFE?

Nie przeszyłeś jeszcze na emeryturę? To oznacza, że część zgromadzonych przez Ciebie składek emerytalnych jest w ZUS a część w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). OFE powstały w 1999 r.,  gdy w życie weszła reforma emerytalna.


To tzw. II filar Twojej emerytury (I filar to ZUS). Przez te wszystkie lata kilka razy zmieniały się zasady działania OFE.

Zmiany w OFE

Ostatnia duża zmiana miała miejsce w 2014 r. Wtedy musieliśmy podjąć decyzję, czy chcemy, by nasz składki emerytalne trafiały do ZUS i OFE (tak jak było dotychczas) czy tylko do ZUS. Jeśli nie złożyłeś deklaracji, że chcesz zostać w OFE, wszystkie Twoje składki są przekazywane do ZUS. Ale te, które już były w OFE, w nim pozostały. Są one inwestowane  (pomnażane).

Ile pieniędzy masz w OFE?

Informacje o tym, ile pieniędzy masz na swoim koncie w OFE zazwyczaj dostajesz listownie raz w roku. Część funduszy udostępnia takie informacje w formie elektronicznej. Ale w każdej chwili możesz złożyć dyspozycję, że chcesz dostawać je listowanie w tradycyjnej papierowej formie.

Na 10 lat przed Twoją emeryturą, OFE zaczyna stopniowo przekazywać  zgromadzone przez Ciebie składki do ZUS. W momencie przejścia na emeryturę wszystkie pieniądze są w ZUS i to on wypłaca świadczenie.
Uwaga! Składki na koncie OFE podlegają dziedziczeniu. 

Składka emerytalna 

Składka emerytalna wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. Na Twoje indywidualne konto emerytalne w ZUS (tzw. I filar emerytalny) trafia obowiązkowo 12,2% pensji. Pozostałe - 7,3% pensji jest przekazywane do tzw. II filaru.

Ta część składki może być w całości zapisane na twoim subkoncie w ZUS albo podzielona między subkonto w ZUS (4,38% płacy) i konto w OFE (2,92%).

Komentarze

Czytaj także...