Porada prawna online cz. 44





Porada prawna: jak rozpoznać oszusta?

Podają się za hydraulika, elektryka, urzędnika ZUS lub opieki społecznej. Przynoszą przesyłkę, które nie zamawiałeś. Jak rozpoznać oszusta?

Pracownik socjalny 

Oszuści często podszywają się pod pracownika opieki społecznej. Oferują pomoc w ubieganiu się o dofinansowanie do czynszu, leków itp. Jak sprawdzić, czy to prawda:
  • najpierw poproś o legitymację służbową. Powinna być ze zdjęciem. Każdy pracownika MOPS musi ją posiadać;
  • zadzwoń do gminy i zapytaj, czy przysyłali do Ciebie swojego pracownika, podaj nazwisko, którym się przedstawił. Numer telefonu do MOPS uzyskasz w gminie lub znajdziesz na stronie internetowej gminy;
  • nikt z MOPS nie chodzi do podopiecznych w sobotę, w  niedzielę, w święto ani późnym popołudniem. Zatrudnione tam osoby mają określone dni i godziny pracy. Na pewno nie są to weekendy i święta. 
Nie wierz, dy rzekoma opiekunka mówi, że przyniosła dla Ciebie pieniądze z opieki społecznej. Nie spełniaj prośby o rozmienienie banknotu. Oszustka może chcieć sprawdzi, gdzie trzymasz gotówkę.

Urzędnik z ZUS

Naciągacze przedstawiający się jako doradcy emerytalni często oferują pomoc w wypełnianiu różnych formularzy. Obiecują korzystne przeliczenie emerytury, obliczenie kapitału początkowego itp. A na koniec żądają zapłaty za pomoc. Jak nie dać się oszukać:
  • doradcy emerytalni nie przychodzą do domu, bo udzielają porad w oddziałach ZUS;
  • urzędnicy ZUS nie pobierają opłat za porady i pomoc;
  • nie wychodź zrobić kawy. Jeśli fałszywy urzędnik zostanie sam w pokoju, będzie próbował Cie okraść lub przynajmniej zorientować się, czy masz cenne rzeczy.
Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń do ZUS pod nr 22 560 10 00, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00.

Hydraulik, elektryk

Do Twoich drzwi może zapukać pracownik gazowni, elektrowni, hydraulik lub kominiarz. Po to, aby np. zamontować czujniki gazu, sprawdzić licznik albo skontrolować, czy nie zalewasz sąsiada. Jak uzyskać pewność, że są oni tymi, za których się podają:
  • poproś, aby przyszli z dozorcą lub zarządcą budynku albo wtedy, kiedy wrócą pozostali domownicy;
  • nie pokazuj dokumentów, np. dowodu osobistego, legitymacji emeryta, bo oszust może chcieć ukraść Twoje dane osobowe. 

Kurier z przesyłką 

Jeśli do drzwi puka kurier z paczką, a Ty nic nie kupowałeś przez internet, ani nie zamawiałeś przez telefon;
  • nie odbieraj przesyłki;
  • gdy dostawca straszy Cie karą, zadzwoń na policję;
  • jeśli paczka zaadresowana jest na syna lub córkę, zanim ją przyjmiesz, zadzwoń i zapytaj ich, czy coś zamawiali przez kuriera. 

Jak zgłosić oszustwo?

Zawadom policję o próbie oszustwa. zadzwoń pod numery: 112 lub 997. Jak najdokładniej opisz zdarzenie, podaj rysopisy oszustów. Staraj się przekazać jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.

Nie kupuj na prezentacjach 

Naciągacze często próbują wyłudzić pieniądze lub dane osobowe, zapraszając przez telefon na pokazy, darmowe badania, tanie pielgrzymki i wycieczki.

Spotkania takie zwykle są połączone ze sprzedażą drogich wyrobów pseudomedycznych, materacy, pościeli, suplementów lub innych rzeczy mających przyczynić się do poprawy zdrowia.
Uwaga! Musisz pamiętać o tym, że nie ma cudownych urządzeń ani preparatów usuwających ból i przywracających sprawność.
Jeśli dałeś się namówić i kupiłeś coś, czego nie potrzebujesz, zwróć produkt sprzedawcy. Możesz to zrobić w ciągu 14 dni od daty zakupu. W razie problemów ze zwrotem zadzwoń pod numer infolinii UOKiK: 801 440 220, czynnej od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00.

Komentarze

Czytaj także...