Nakaz zapłaty z e-sądu - co robić, gdy otrzymasz nakaz zapłaty?

Otrzymałeś nakaz zapłaty z e-sądu? Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Przede wszystkim musisz koniecznie odpowiedzieć na pismo z sądu.


Czasami z przyczyn losowych, choroby czy utraty pracy, nie jesteśmy w stanie spłacać kredytów lub opłacać czynszu czy rachunków. I w takiej sytuacji jak najlepiej skontaktować się z firmą, której jesteśmy winni pieniądze. Jeżeli masz kredyt, to najlepiej od razu, gdy tylko dowiesz się, ze będziesz mieć problem ze spłatą zadłużenia, skontaktuj się z bankiem.

Będzie to świadczyć o tym, ze jesteś poważnym kredytobiorcą, który chce znaleźć wyjście z trudnej sytuacji (np. zmniejszyć raty przez wydłużenie okresu kredytowania) i spłacić dług. Jeśli długim zajmuje się windykator, też możesz z nim negocjować ugodę.
Uwaga! Jeśli tego nie zrobisz, sprawa prędzej czy później trafi do sądu. 

Jak wyglądają procedury z nakazem zapłaty z e-sądu?

Dostajesz z e-sądu list polecony z nakazem zapłaty. Jest w nim kopia pozwu wraz z dokumentami dotyczącymi zadłużenia. Sprawdzasz, czy bank lub firma pożyczkowa nie zawyżyła długu, np. żądając wysokiego ubezpieczenia pożyczki.
Uwaga! Jeśli uważasz, że dług jest zawyżony, listem poleconym wysyłasz do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty z uzasadnieniem. Bez odwołania nakaz zapłaty uprawomocni się i wówczas skierowany zostanie do komornika.  

Sprzeciw od nakazu zapłaty z e-sądu

Sprzeciw od nakazu zapłaty należy napisać na druku urzędowym. Formularz otrzymasz w każdym sądzie. Możesz go też pobrać z internetu i wydrukować.

Po otrzymaniu sprzeciwu e-sąd kieruje sprawę do zwykłego sądu. Będzie mieć miejsce klasyczna rozprawa na sali sądowej. Wówczas możesz przedstawić swoje racje. Nie opłaca się odwoływać od nakazu zapłaty, gdy dług jest bzsporny, bo poniesiesz większe koszty sądowe.
Uwaga! Ważny jest termin - na odwołanie od nakazu zapłaty masz 14 dni (od jego otrzymania).  

Przygotuj plan wyjścia z długów!

Od czego powinieneś zacząć?. Skorzystaj z tych podpowiedzi.

1.Nie bież pożyczki na spłatę długów!

Wzięcie nowej pożyczki w celu spłacenia dotychczasowych zobowiązań, to nie jest dobry pomysł, bo wtedy będziesz miał złudne poczucie pozbycia się problemów. Niestety, On nadal będzie istniał. Oczywiście dotychczasowe długi znikną, ale będziesz miał na głowie spłatę nowej pożyczki wraz z jej odsetkami i innymi kosztami, które w sumie mogą przewyższać poprzednie zaległości!
Uwaga! W ten sposób nakręcasz spiralę zadłużenia, które będzie rosło w nieskończoność. 
Musisz sięgnąć po inne metody. Postaraj się spłacić zadłużenie w inny sposób - ograniczając zbędne wydatki, znajdując nowe sposoby na oszczędzanie, racjonalnie planując swój domowy budżet. 

2.Musisz mieć dach nad głową 

Jeśli do twoich zaległości zalicza się czynsz za mieszkanie lub rachunki za światło, gaz, wodę czy ogrzewanie albo kredyt hipoteczny - to musisz się tym zająć w pierwszej kolejności.

Nie dopuść do tego, byś stracił dach nad głową, wszczęto postępowanie eksmisyjne lub odcięto Ci prąd. To jedne z najważniejszych zobowiązań. Tam gdzie będzie to możliwe umów się na płatności w ratach i koniecznie dotrzymuj ustalonych warunków.
Uwaga! Gdy już uda ci się pozbyć zaległości, pamiętaj, by od teraz zawsze płacić te zobowiązania na czas i w pierwszej kolejności.
3.Pozbądź się "chwilówek"

Oprocentowanie tych pożyczek może być bardzo wysokie. Ich RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) - czyli wskaźnik najlepiej ukazujący wszystkie koszty danej pożyczki - może być szokująco wysoka i wynosić nawet 80% a nie są wcale rzadkie sytuacje, gdy osiąga wartość 2000%!

To chyba naprawdę mocny argument, byś jak najszybciej spłacił taką pożyczkę i pozbył się ze swojego domowego budżetu takiego obciążenia. Na szczęście "chwilówki" mają to do siebie, że ich kwoty są stosunkowo niskie. Powinieneś więc jak najszybciej (w miarę możliwości) spłacić je w całości, a potem dokładnie analizuj swoje potrzeby i możliwości oraz koszty przed wzięciem kolejnej takiej pożyczki. Ale najlepszych rozwiązaniem będzie trzymanie się od nich z daleka!

4.Pozostałe kredyty 

Kredyt na wakacje z rodziną, który ciągle nie jest uregulowany. Sprzęt RTV na raty, których nie spłacasz od kilku miesięcy. Zadłużona karta kredytowa. Nie może lekceważyć żadnego długu.
Uwaga! Z psychologicznego punktu wiedzenia w pierwszej kolejności należy zająć się najmniejszym z długów. Spłacając go w całości odniesiesz swój pierwszy sukces, a to doda Ci skrzydeł w walce z dalszym zadłużeniem. 
Być może warto zacząć od niego nawet całą procedurę wychodzenia z długów.

Książki, które warto przeczytać  

Te książki warto przeczytać:

1. Inteligentne oszczędzanie»
W jaki sposób, wprowadzając jedynie kilka drobnych zmian, możesz zacząć oszczędzać naprawdę dużą sumę pieniędzy? Autor na własnym przykładzie pokazuje działanie zasady "ziarnko do ziarnka". Wykorzystaj jego techniki także w swoim życiu! 

2. Budżet domowy pod ostrzałem»
Jak skutecznie zadbać o budżet domowy i finanse osobiste oraz jak mądrze wydawać pieniądze w czasie kryzysu? 

3. Mądry dom, bogaty dom»
Mądry dom może zarobić dla Ciebie nawet 4800 zł rocznie. Jeżeli nie potrzebujesz tych pieniędzy ta książka Cię znudzi. 

4. Inwestuj we własny dług» 
Zarządzenie finansami osobistymi może być proste. O tym jak uniknąć pętli zadłużenia i kontrolować swoje finanse osobiste i nie tylko...

Komentarze

Czytaj także...