Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności? 





Orzeczenie o niepełnosprawności 

Nie musi być ono powiązane z rentą. O orzeczenie o niepełnosprawności możesz starać się także wtedy, gdy jesteś na emeryturze. Jako osoba niepełnosprawna, gdy jest to urzędowo potwierdzone, możesz skorzystać z wielu udogodnień. Także finansowych.


Jakie będziesz mieć korzyści: świadczenia, ulgi i uprawnienia uzależnione są od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Możesz dostać m.in.: zasiłek pielęgnacyjny z ZUS, zniżki na przejazdy międzymiastowe pociągami i autobusami, zwolnienie z abonamentu za RTV. Możesz też skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej (odliczeń od dochodów w rozliczeniu z fiskusem). Odliczysz np. wydatki za leki. Z tej ulgi mogą skorzystać wszystkie osoby niepełnosprawne.

Gdzie złożyć wniosek o orzeczenie niepełnosprawności? 

Jeśli nie starasz się o rentę, wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy złożyć do powiatowego lub miejskiego zespołu orzekania o niepełnosprawności. Jego adres uzyskasz w urzędzie gminy (miasta) lub ośrodku pomocy społecznej. Potrzebne druki (wniosek i zaświadczenie lekarskie) otrzymasz w siedzibie tego zespołu.

Wraz z wnioskiem musisz złożyć:
  • zaświadczenie lekarskie (na specjalnym druku). Musi być ono wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku. Z drukiem zaświadczenia idziesz do swojego lekarz rodzinnego lub specjalisty. On je wypełnia w całości;
  • dokumentację medyczną: badania diagnostyczne, karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Dokumenty medyczne musisz złożyć w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach. Najprościej będzie, gdy weźmiesz ze sobą oryginały i kserokopię - poświadczy je pracownik urzędu. 

Wezwanie na komisję lekarską 

Zostaniesz wezwany do stawienia się przed komisją lekarską. Komisja przeprowadzi wywiad, jej przewodniczący zbada Cię i sprawdzi dostarczoną dokumentację medyczną. W ciągu 14 dni komisja wyda orzeczenie o przyznaniu (bądź nie) z trzech stopni niepełnosprawności.

Okresowe lub stałe orzeczenie o niepełnosprawności 

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być wydane na pewien okres lub na stał. Jeśli dostaniesz decyzję odmowną, możesz się od niej odwołać do zespołu wojewódzkiego. Procedura odwołana jest opisana w decyzji.

Najlepsze poradniki w sieci!

Kliknij i sprawdź»  

Komentarze

Czytaj także...