Zaległe alimenty - jak odzyskać zaległe alimenty na dziecko?

Jak odzyskać zaległe alimenty na dziecko? 

W Polsce zasądzone alimenty ma milion dzieci, ale tylko połowa dostaje je regularnie, a przecież wszystkie powinny otrzymywać należne pieniądze. Dlatego trzeba skorzystać z każdej możliwości, by dłużnik alimentacyjny wywiązał się z obowiązku.

Alimenty od dziadków

Obowiązek utrzymywania dziecka ciąży na obojgu rodzicach. Tak mówią przepisy. Ale są sytuacje, kiedy jedno z rodziców nie chce robić tego dobrowolnie i wtedy np. mama, może wystąpić w imieniu dziecka do sądu.
Uwaga! Ma prawo to zrobić nie tylko wtedy, gdy jest po rozwodzie lub w jego trakcie albo ojciec dziecka wyprowadził się z domu. Sąd może zasądzić alimenty nawet wtedy, gdy oboje rodzice mieszkają pod jednym dachem i nadal są małżeństwem. 
Jeśli rodzic, który ma zasądzone alimenty ich nie płaci i trudno je ściągnąć, można domagać się, by płacili je dziadkowie. To tzw. alimenty uzupełniające, a ich wysokość jest niższa od zasądzonych od rodziców.  
Uwaga! Aby je otrzymać, trzeba złożyć pozew do sądu. Wniesienie sprawy może zdyscyplinować ojca (matkę) do wywiązania się z obowiązku. 

Egzekucja alimentów przez komornika

Sprawę zaległych alimentów można skierować do komornika. W tym celu należy wypełnić wniosek o wszczęcie egzekucji, dołączyć do niego orzeczenie sądu lub ugodę w sprawie alimentów. 

Trzeba też podać dane osoby zobowiązanej do płacenia:
  • PESEL;
  • adres zamieszkania;
  • miejsce pracy;
  • nazwę banku, w którym ma konto. 
Uwaga! Kosztami komorniczymi zostanie obciążony dłużnik alimentacyjny, Wynoszą 8% od wyegzekwowanej kwoty, jeśli jest ona ściągana z wynagrodzenia za pracę, renty (emerytury) lub rachunku bankowego. W przypadku egzekucji z nieruchomości lub ruchomości (samochód, cenne przedmioty) koszty będą wyższe i wynoszą 15%.
Jeżeli komornik nie będzie mógł wyegzekwować alimentów, a dochody nie przekraczają 725 zł na osobę w rodzinie, można zwrócić się o wypłatę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

Alimenty z zagranicy 

Rodzic wyjechał za granicę i unika płacenia? Alimenty można wtedy ściągać za pośrednictwem polskiego sądu w drodze międzynarodowej pomocy prawnej.

Wniosek składa się w wydziale cywilnym sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Wraz z nim należy dołączyć odpis wyroku zasadzającego alimenty oraz odpis aktu urodzenia dziecka. Postępowanie to wolne jest od opłat. 

Na podstawie wyroku polskiego sądu można też domagać się wypłaty alimentów w sądzie zagranicznym, właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego. 
Uwaga! Wniosek powinien być napisany w języku kraju, w którym go się składa. Odpisy aktów urodzenia dziecka i wyroku powinny być przetłumaczone przez biegłego tłumacza. 
Wniosek taki można wysłać samemu lub za pośrednictwem polskiego sądu. 

Za niepłacenie alimentów można stracić prawo jazdy 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu jest zgodne z konstytucją. Z tym żądaniem występuje właściwy organ samorządu gminnego (wójt, burmistrz lub prezydent miasta).

Gminie sprawę zgłasza osoba, która występuje w imieniu dziecka (np. jego mama). Zatrzymanie prawa jazdy poprzedzone jest procedurą wyjaśniającą, a w jej ramach dłużnik alimentacyjny musi złożyć oświadczenie majątkowe. Jeśli jest osoba bezrobotną, musi zarejestrować się w urzędzie pracy i będzie zobligowany do przyjęcia propozycji zatrudnienia.  Gdy odmówi współpracy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. 
Uwaga! Niepłacenie alimentów to przestępstwo, za które grozi kara do dwóch lat więzienia. Aby nadać bieg sprawie, trzeba napisać doniesienie do prokuratury. Może to zrobić rodzic, który opiekuje się dzieckiem lub inna osoba (np. krewny lub komornik). 

Wszczęcie egzekucji alimentacyjnej 

Egzekucja alimentów zostaje wszczęta przez komornika na wniosek wierzyciela. Wraz z wnioskiem należy dołączyć orzeczenie sądu lub ugodę w sprawie alimentów, a także podać wszystkie znane dane dłużnika alimentacyjnego (NIP, PESEL, adres, miejsce pracy, nazwę banku, w którym ma konto, nie musi to być dokładny numer rachunku, wystarczy nazwa banku). 

We wniosku wpisuje się też majątek dłużnika alimentacyjnego (ruchomości, nieruchomości). Duży wpływ będzie miała marka samochodu (gdy dłużnik go posiada) oraz jego numer rejestracyjny. 

Jeżeli chodzi o listę ruchomości dłużnika alimentacyjnego, to wpisuje się tam tylko rzeczy, które można sprzedać.

Komornik może także zająć zwierzęta. Taki zwierzak z rodowodem może mieć dużą wartość i próba ich zlicytowania może skuteczniej podziałać na dłużnika niż licytacja samochodu.

Najtrudniej przebiega egzekucja z nieruchomości. Komornik zawiadamia dłużnika, że została wszczęta egzekucja oraz wzywa go do zapłaty. Do sądu wieczystoksięgowego wysyłany jest także wniosek o dokonanie wzmianki o wszczęciu egzekucji.

Gdy upłyną dwa tygodnie (trzeba jeszcze do tego doliczyć kilka dni na doręczenie korespondencji), gdy dłużnik alimentacyjny nadal nie będzie płacił, to wierzyciel musi złożyć drugi wniosek do komornika o dokonanie opisu i szacowania. Komornik powoła biegłego.

Wycena działki, mieszkania lub domu nie powinna trwać dłużej niż miesiąc.

Z chwilą zajęcia nieruchomości, dłużnik staje się jej zarządcą. Jego obowiązkiem jest wpuszczenie biegłego oraz zarządzanie nieruchomością w taki sposób, żeby jej stan się nie pogorszył, a także musi składać komornikowi  sprawozdania z zarządu. W przypadku złego zarządu, sąd może zmienić zarządcę.

Gdy nieruchomość stanowi niezabudowana działka, to  biegły może oszacować jej wartość pod nieobecność dłużnika. Inaczej wygląda sprawa z mieszkaniem, tutaj liczy się jego standard, więc biegły musi wejść do środka, a na to musi wyrazić zgodę dłużnik alimentacyjny.

Jak wybrać komornika do egzekucji alimentów?

Tutaj nie obowiązuje rejonizacja. Wierzyciel może sobie wybrać komornika z dowolnego miejsca w Polsce (ma do wyboru 832 kancelarie komornicze). Ale najlepiej wybrać takiego, który działa w miejscu zamieszkania dłużnika alimentacyjnego.
Uwaga! Warto pamiętać, że nie trzeba osobiście odwiedzać komornika, aby sprawdzić, "jak idzie egzekucja". O postępach w sprawie można się dowiedzieć telefonicznie.




Kiedy przedawniają się alimenty?

Teoretycznie po trzech latach, ale ze względu na to, że egzekucje komornicze trwają latami, to praktycznie nigdy.

Koszty komornika

Kosztami zostaje obciążony dłużnik alimentacyjny. Ale są to tylko i koszty celowe i niezbędne. Koszty komornicze wynoszą 8 % od wyegzekwowanej kwoty, gdy pieniądze ściągane są z wynagrodzenia, renty lub rachunku bankowego. 

Gdy jest to egzekucja z nieruchomości i z ruchomości, to koszt jest wyższy i wynosi 15 %.

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło, to komornik może zająć je w całości. Wynagrodzenie za pracę, rentę lub emeryturę może zająć do 60 % wysokości.

W sytuacji, gdy renta lub emerytura wpłyną na konto bankowe, może się zdarzyć, że komornik dokona egzekucji 100 % tego świadczenia i tylko od wierzyciela zależy, czy wyrazi on zgodę na pozostawienie jakiś pieniędzy na rachunku dłużnika.
Uwaga! Warto też pamiętać, ze komornik otrzymuje swoje wynagrodzenie tylko wtedy, gdy skutecznie wyegzekwuje dług. Takie sprawy ciągną się latami, egzekucja jest bezskuteczna, dlatego takie sprawy nie są lubiane przez komorników.  

Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych...

Kliknij i sprawdź»  

Komentarze

Czytaj także...