Wniosek o podział majątku i ustalenie nierównych udziałów

Jak napisać wniosek o podział majątku i ustalenie nierównych udziałów?

Jeżeli jeden z małżonków uzna, że jego wkład w majątek wspólny jest większy niż współmałżonka, to może wbrew zasadzie, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe wystąpić z wnioskiem o podział majątku wspólnego z ustaleniem nierównych udziałów w tym majątku (art. 43 § 2 KRiO). 
Jeżeli są ku temu ważne powody, to kodeks rodzinny i opiekuńczy zezwala na ustalenie udziałów w majątku wspólnym z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy ze stron przyczyniła się do powstania tego majątku. 

Chodzi tutaj nie tylko o wysokość uzyskiwanych zarobków, ale również o sposób, w jaki małżonkowie korzystali z tych dochodów, czy były one należycie wykorzystywane i nie trwonione w bezmyślny sposób.
Dla przykładu: gdy maż w czasie trwania małżeństwa nie łożył na utrzymanie domu i rodziny, zarobione pieniądze wydawał na alkohol i własne cele, to można z cała pewnością twierdzić, że nie ma on prawa do uzyskania prawa do połowy majątku wspólnego, ale do mniejszej jego części. 
Uwaga! Na stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego wpływ mają także osobiste starania o wychowanie dzieci, praca we wspólnym gospodarstwie domowym. Sąd ocenia ważne powody ustalenia nierównych udziałów także z punktu widzenia zasad współżycia społecznego. Będzie chciał ustalić, czy otrzymanie przez jedną ze stron korzyści z części majątku wspólnego, do której się przyczyniła jest sprzeczne z tymi zasadami.
Małżonek, który wystąpi z wnioskiem musi udowodnić, ze istnieje ważnych powód, by ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym. Sąd z pewnością przychyli się do takiego żądania, gdy strona składająca wniosek udowodni, że współmałżonek lekceważąco traktował swoje obowiązki względem rodziny, zachowywał się nagannie, rażąco i uporczywie nie przyczyniał się do powstania majątku stosownie do  swych sił oraz możliwości zarobkowych. 

Ważne powody do ustalenia nierównych udziałów to m.in.:
  • celowe powstrzymywanie się od pracy zarobkowej, świadome trwonienie zarobionych pieniędzy, porzucenie rodziny itp.
  • długotrwała separacja faktyczna, podczas której każda ze stron na własną rękę dorobiła się majątku.
Nie można domagać się ustalenia nierównych udziałów, gdy współmałżonek nie przyczyniał się do powstania wspólnego dorobku z przyczyn od niego niezależnych (np. z powodu długotrwałej choroby).

Małżonkowie, którzy są w trakcie rozwodu, nie mogą oczekiwać, że sąd z urzędu dokona podziału majątku wspólnego. Będzie trzeba poczekać na ustanowienie rozdzielności majątkowej.
Uwaga! Sąd może na wniosek jednej ze stron już wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku dorobkowego, jeżeli nie będzie to powodem nadmiernej zwłoki w postępowaniu. 
Sprawy o podział majątku zwykle nie są najprostsze, tak więc sądy nieczęsto decydują się podzielić majątek już w postępowaniu rozwodowym. 

Małżonek może w postępowaniu rozwodowym natomiast śmiało wystąpić z wnioskiem o podział wspólnego mieszkania lub przydzielenie go jednej ze stron.
Uwaga! Można tak postąpić tylko wtedy, gdy druga strona wyrażą  zgodę na jego opuszczenie bez dostarczania mu lokalu zamiennego, o ile oczywiście podział mieszkania lub przyznanie go jednemu z małżonków jest możliwe.


Wzór wniosku o podział majątku wspólnego i ustalenie nierównych udziałów 

Katowice, 29 kwietnia 2019 r.

Sąd Rejonowy w Katowicach
Wydział II Cywilny
 ul. Francuska 70A,
40-028 Katowice

Wnioskodawczyni:

Danuta Nowak
ul. Myśliwska 2
40-016 Katowice

Uczestnik postępowania:

Piotr Nowak
ul. Starowiejska 10/45
40-015 Katowice


Wartość przedmiotu sprawy: 606 tys. zł

WNIOSEK O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO


Wnoszę:

1. o ustalenie, że w skład majątku wspólnego wnioskodawczyni i uczestnika postępowania wchodzą następujące składniki majątkowe:

a) nieruchomość położona w Katowicach przy ul. Myśliwskiej 2 stanowiąca działkę o pow. 1500 mkw., zabudowana budynkiem mieszkalnym o pow. 270 mkw. i budynkiem gospodarczym z garażem o pow. 120 mkw., dla której jest prowadzona w Sądzie Rejonowym w Katowicach księga wieczysta nr FJ 10/0708/6 - wartości 550 tys. zł;

b) samochód marki Ford Focus o numerze rejestracyjnym SK 2225H - o wartości 41 tys. zł;

c) samochód marki Fiat Punto o numerze rejestracyjnym SK 6415Y - o wartości 15 tys. zł;

2. ustalenie, ze udział w majątku wspólnym wnioskodawczyni wynosi 3/4, a uczestnika 1/4;

3. o dokonanie podziału majątku wspólnego przez

- przyznanie na własność wnioskodawczyni przedmiotów wskazanych w punkcie 1 lit. a i b;

- przyznanie uczestnikowi samochodu wskazanego w punkcie 1 lit. c oraz spłaty od wnioskodawczyni w kwocie 151,5 tys. zł i rozłożenie jej na pięć równych rat płatnych do 15 stycznia każdego roku, począwszy od 2020 r.


Uzasadnienie


Sąd Rejonowy w Katowicach w wyroku z 12 lutego 2019 r. (sygn. II C 411/10) orzekł rozwód małżeństwa wnioskodawczyni i uczestnika.

Dowód: odpis wyroku rozwodowego

Po ślubie wnioskodawczyni i uczestnik mieszkali w domu rodziców wnioskodawczyni. Po pięciu latach małżeństwa, w 1997 r., nabyli nieruchomość przy ulicy Myśliwskiej w Katowicach z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego.

Dowód: odpis z księgi wieczystej

Przeprowadzili się do niego w 1998 r. przed zakończeniem budowy, gdy wykończone były kuchnia, dwa pokoje i łazienka. W 1999 r. uczestnik opuścił wnioskodawczynię, pozostawiając ją z dwójką wspólnych dzieci - Marcinem urodzonym 1993 r. i Adamem urodzonym w 1995 r.

Dowód: skrócone odpisy aktów urodzenia

Uczestnik wyprowadził się do Joanny Adamskiej, z którą pozostawał w konkubinacie do 2002r.

Dowód: świadkowie

- Magdalena Świst, zam.40-016 Katowice ul. Myśliwska 8
- Renata Urbańska, zam. 40-016 Katowice ul . Starowiejska 10/50

Strony nie zawarły umowy majątkowej małżeńskiej i przez cały czas małżeństwa pozostawały we wspólności majątkowej. Od opuszczenia rodziny strony pozostawały w faktycznej separacji do końca małżeństwa, Uczestnik na podstawie wyroku sądowego płacił niewielkie alimenty na dzieci. Wnioskodawczyni po jego odejściu rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, najpierw wspólnie z rodzicami (sklep spożywczy), a od 2001r. samodzielnie (hurtownia wyrobów dziewiarskich i dodatków krawieckich). Dochody z tej działalności pozwoliły jej na wykończenie, a potem nadbudowanie domu mieszkalnego, wybudowanie budynku gospodarczego, w którym prowadzi działalność gospodarczą, a także kupno samochodu. 
  
Dowód: świadkowie

- Magdalena Świst, zam.40-016 Katowice ul. Myśliwska 8
- Renata Urbańska, zam. 40-016 Katowice ul . Starowiejska 10/50

Uczestnik po opuszczeniu rodziny nie przyczynił się w najmniejszym nawet stopniu do powstania majątku wspólnego poza samochodem marki Fiat Punto, wykorzystywanym wyłącznie na własne potrzeby. Dlatego uzasadnione jest ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym i przyznanie wnioskodawczyni nieruchomości, w której zamieszkuje wraz ze spólnymi dziećmi i wykorzystuje w działalności gospodarczej, a także kupionego przez nią samochodu marki Ford Focus. 
Danuta Nowak

Załączniki:

1) Odpis wyroku rozwodowego
2) Odpis wniosku
3) Skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci
4) Odpis z księgi wieczystej 

To Ci może pomóc 

Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej - Kliknij i sprawdź»
Czeka Cię podział majątku wspólnego? Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? - Kliknij i sprawdź»  

Komentarze

Czytaj także...