Pozew o rozwód - jak wnieść pozew o rozwód?

Jak wnieś pozew o rozwód. Jakie są podstawy do orzeczenia rozwodu?

Pozew o rozwód składamy w sądzie okręgowym w którego okręgu ostatnio mieliśmy wspólne z małżonkiem miejsce zamieszkania. Pod warunkiem, że chociaż jedno z małżonków nadal stale przebywa w tym okręgu. Gdy żadne z małżonków nie mieszka w tym okręgu, wtedy pozew rozwodowy powinien być złożony w sądzie, który znajduje się w miejscu zamieszkania pozwanego. Jeżeli nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego, pozew składa się w miejscu zamieszkania powoda.

Od pozwu o rozwód pobierana jest stała opłata w wysokości 600 zł. Wpłacamy ją bezpośrednio na rachunek bankowy sądu lub możemy opłacić znakami opłaty sądowej, które kupimy w kasie sądu. 

Sąd orzeknie rozwód jeżeli zajdą dwie przesłanki pozytywne i żadna z przesłanek negatywnych. 

Pozytywne przesłanki rozwodu 

Do przesłanek pozytywnych zalicza się:
  • zupełny rozkład pożycia małżeńskiego;
  • trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Jeżeli chodzi o zupełny rozkład pożycia małżeńskiego to dochodzi do niego, gdy między małżonkami nie ma więzi psychologicznej, fizycznej i ekonomicznej. A więc nie żyją ze sobą, nie ma między nimi uczucia, a także nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.

Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli ucierpiały by na tym wspólne małoletnie dzieci małżonków. Rozwód może nie zostać orzeczony także, gdy jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jeżeli istnieją szanse na “uratowanie małżeństwa”, może się tak zdarzyć, że sąd skieruje sprawę do mediacji.

Sąd nie dopuszcza także obopólnego powództwa.

Sąd może orzec rozwód z winy jednego z małżonków, z winy obydwojga małżonków, lub może orzec rozwód bez orzekania o winie.

Pisząc pozew o rozwód w uzasadnieniu musimy dokładnie i ze szczegółami opisać okoliczności zawarcia małżeństwa, a także rozpadu pożycia małżeńskiego. Podajemy też czy z małżeństwa pochodzą jakieś dzieci i wiek i sytuacje życiową.

Pozew powinien być podpisany prze powoda  lub jego przedstawiciela i zawierać datę i miejsce sporządzenia. 

Jakie są podstawy do orzeczenia rozwodu?

Artykuł jest fragmentem ebooka Dariusza Kostyry Rozwód i alimenty»
Wiele osób myśli, iż przeprowadzenie rozwodu jest sprawą prostą – w szczególności, jeśli obie strony zgodnie domagają się rozwodu. Tymczasem podstawą do orzeczenia rozwodu jest nie tylko wola małżonków, lecz przede wszystkim wystąpienie szeregu przewidzianych przez prawo przesłanek rozwodowych. Dzieli się je na przesłanki pozytywne (przesłanka od której wystąpienia uzależnione jest orzeczenie rozwodu) i przesłanki negatywne (przesłanki, których wystąpienie uniemożliwia takie orzeczenie). 

Orzeczenie rozwodu jest dopuszczalne, gdy sąd ustali, że pożycie małżeńskie uległo zupełnemu i trwałemu rozkładowi (obie te cechy muszą wystąpić łącznie), a nie istnieją tzw. negatywne przesłanki rozwodu. Decyduje w tym przedmiocie stan w chwili zamknięcia rozprawy. 

Wspólne pożycie małżonków to trzy rodzaje więzi: fizyczna, duchowa i gospodarcza. Aby rozkład pożycia mógł zostać przez sąd uznany za zupełny, wszystkie te więzi muszą zostać zerwane.

Więź fizyczna

W trakcie procesu rozwodowego sąd za każdym razem ustala, od kiedy ustało pomiędzy stronami pożycie fizyczne. Utrzymywanie przez małżonków kontaktów seksualnych prowadzić będzie w większości przypadków do odmowy udzielenia rozwodu. Należy jednak zauważyć, iż kontakty te mogą zostać przez jednego z małżonków wymuszone. W takim przypadku orzeczenie rozwodu uzależnione będzie od rodzaju i charakteru presji. Jeżeli w grę wchodzić będzie przemoc fizyczna lub groźba jej użycia, to oczywiście, że współżycie odbywające się na takich zasadach nie może stanowić przeszkody rozwodu.

Należy również zauważyć, iż karanie za gwałt ściśle uzależnione jest od złożenia wniosku przez stronę pokrzywdzoną. Z różnych przyczyn małżonek na którym dokonano gwałtu może nie chcieć, aby sprawca poniósł odpowiedzialność karną. Nie oznacza to jednak, że nie może zażądać z tej przyczyny rozwodu.

Więź duchowa

W trakcie procesu rozwodowego sąd musi również ustalić czy pomiędzy małżonkami uczucia definitywnie wygasły. W większości przypadków małżonek, który w procesie rozwodowym jest stroną pozwaną, twierdzi, że nadal kocha swojego partnera/partnerkę. Nie stanowi to jednak przeszkody dla orzeczenia rozwodu, gdyż wystarczy, aby więź uczuciowa została zerwana tylko przez jedną ze stron.

Wieź gospodarcza

W pewnych przypadkach fakt, iż nie doszło do zerwania więzi gospodarczych pomiędzy małżonkami nie będzie przeszkodą dla orzeczenia rozwodu pomiędzy stronami. Sytuacja taka wiąże się z istniejącą w Polsce sytuacją mieszkaniową, która często uniemożliwia całkowite zerwanie więzi gospodarczych pomiędzy małżonkami. Jednakże więzi te muszą zostać ograniczone do niezbędnego minimum.

Przykład

Barbara od dłuższego czasu nie utrzymuje kontaktów fizycznych ze swym mężem, nie darzy go również żadnym głębszym uczuciem. Prowadzą również osobne gospodarstwa domowe, jednak w związku z faktem, iż obiad musi gotować dla siebie oraz dzieci – przy okazji gotuje również dla męża.

W powyższym przypadku istnieją przesłanki z powodu których sąd może nie zgodzić się na orzeczenie rozwodu. W powyższej sytuacji nie nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Przykład

Barbara od dłuższego czasu nie utrzymuje kontaktów fizycznych ze swym mężem, nie darzy go również żadnym głębszym uczuciem. Prowadzą również osobne gospodarstwa domowe, jednak uzgodnili między sobą, iż mąż będzie płacił czynsz za mieszkanie z kolei Barbara będzie opłacała wodę, prąd oraz gaz.

Sąd może orzec rozwód Barbary i jej męża – co prawda nie doszło do całkowitego zerwania więzi pomiędzy małżonkami. Jednak istniejące pomiędzy nimi więzi zostały ograniczone do minimum i są spowodowane brakiem możliwości ich zerwania ze względu na trudności lokalowe małżonków.

Rozpad więzi gospodarczych nie powinien skłaniać do zaniechania wzajemnych świadczeń na rzecz rodziny. Obowiązek taki istnieje bowiem również w przypadku zerwania pożycia małżeńskiego. Zmienia się jedynie jego charakter.

W prawidłowo funkcjonującym małżeństwie decyzje ekonomiczne podejmowane są przez małżonków wspólnie. W przypadku zerwania pożycia małżeńskiego, strony samodzielnie dysponują swoimi pieniędzmi. Obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny ma w takim przypadku charakter alimentacyjny.

Jeżeli sąd ustali, iż wszystkie powyższe więzi zostały zerwane w sposób wystarczający orzeczenia rozwodu – zajmie się wtedy oceną czy stan rozkładu pożycia małżeńskiego charakter trwały, czy też możliwy jest powrót małżonków do wspólnego pożycia.

Rozwód bez orzekania o winie oraz rozwód z orzeczeniem o winie 

Jeżeli się rozwodzisz i zależy Ci przede wszystkim na szybkim załatwieniu sprawy rozwodowej, to warto zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie

Sąd przy rozwodzie bez orzekania o winie, nie będzie wyjaśniał przyczyn i okoliczności tzw. rozkładu pożycia małżeńskiego. Nie będą potrzebni świadkowie, nie będzie trzeba przedstawiać dowodów,że małżeństwo faktycznie już nie istnieje.

Jeżeli rozwodzący się małżonkowie nie mają niepełnoletnich dzieci, to rozwód orzekany jest najczęściej po dwóch rozprawach. Gdy na pierwszej rozprawie, która jest pojednawcza, nie dojdzie do porozumienia, to kolejna sprawa zakończy się orzeczeniem rozwodu.  

Małżonkowie maja także prawo wystąpić z wnioskiem o to, by rozprawa pojednawcza się nie odbyła. Wtedy orzeczenie rozwodu nastąpi na pierwszym posiedzeniu sądu.

A może się tak zastanowić?

Nieraz jednak warto wykazać winę współmałżonka (jeżeli mamy pewność, że taka wina istnieje). Szczególnie kobieta ma wiele do zyskania, bo gdy sąd uzna, że małżeństwo rozpadło się z winy męża, to uzyska prawo do alimentów (oczywiście takie samo prawo uzyska mężczyzna, jeżeli sąd uzna winę żony).

I nie chodzi tu o alimenty dla dzieci, lecz świadczenie alimentacyjne dla byłego małżonka. Można zażądać alimentów od byłego partnera, jeżeli okaże się rozwód, jest powodem pogorszenia naszej sytuacji finansowej.

Dużym plusem rozwodu z orzeczeniem o winie jest możliwość eksmisji byłego partnera (nawet bez podziału majątku), a także ustalenie nierównych udziałów we wspólnym majątku, gdy partner w ogóle nie przyczynił się do jego powstania (czyli nie dawał pieniędzy na rodzinę, nie kupował nic do domu).

To Ci może pomóc

Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej - Kliknij i sprawdź»

Czeka Cię podział majątku wspólnego? Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? - Kliknij i sprawdź»

Komentarze

Czytaj także...