Postępowanie spadkowe - jak długo trwa postępowanie spadkowe w sądzie?

Postępowanie spadkowe w sądzie - jak długo trwa?

W zależności od tego gdzie mieszkamy, jak skomplikowane będzie nasze postępowanie spadkowe, mogą być rożne okresy trwania tego postępowania spadkowego.

 
Przede wszystkim w sądach, które znajdują się w dużych aglomeracjach miejskich, spadkobierca, musi liczyć się z okresem 2-3 miesięcy np. w Warszawie to postępowanie od złożenia wniosku do pierwszego terminu rozprawy, no trzeba liczyć te 2 miesiące.

Zależy to też od tego, ile osób uczestniczy w takim postępowaniu spadkowym. Bo jeżeli mamy np. 10 spadkobierców, to wszyscy oni, muszą zostać powiadomieni o danym terminie i co najmniej jeden, musi się na tym terminie stawić.

Jeżeli nie ma sporu, co do tego, jaka jest treść testamentu, nie ma sporu co do tego, ile tych testamentów dany spadkodawca sporządził, kto tym spadkobiercą zostanie, to wtedy rozprawa (postępowanie spadkowe) ogranicza się do jednego terminu, po czy sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a postanowienie to, musi się uprawomocniać przez 3 tygodnie.

W innych przypadkach, trzeba się liczyć niestety z postępowaniami spadkowymi, które trwają dłużej. Jeżeli np. jeden ze spadkobierców, który występuje w postępowaniu, jeden z uczestników postępowania, kwestionuje ważność testamentu, np. kwestionuje stan psychiczny spadkodawcy, który sporządził testament, to wtedy, będzie trzeba powołać biegłych, biegłych lekarzy, którzy mieli do czynienia z osobą zmarłą, aby stwierdzili, czy w okresie, kiedy ten testament, był sporządzany, spadkodawca, był w pełni władz umysłowych i czy rzeczywiście, to oświadczenie, które się znalazło  w testamencie, jest zgodne z jego wolą.

Wtedy, takie postępowanie spadkowe, może trwać nawet kilka lat, bo musimy liczyć się z tym, że jeżeli jest spór, to zawsze jedna ze stron, będzie niezadowolona i może od takiego postanowienia, wnieść apelacje, co jeszcze wydłuży, okres oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego

Kolejność dziedziczenia ustawowego spadku

W pierwszej kolejności prawo do spadku po zmarłym dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy. Mają oni prawo do spadku w równych częściach, ale część, która przypada małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

W przypadku, gdy dzieci jest więcej niż troje, to np. w razie śmierci żony mąż zawsze ma prawo do 1/4 spadku, a miedzy dzieci dzielona jest równo pozostała część spadku.

W następnej kolejności spadek dziedziczą:
  • jeżeli małżonek spadkodawcy nie żyje - to spadek w równych częściach przechodzi na dzieci,
  • jeżeli dziecko spadkodawcy nie żyje - dziedziczą wtedy jego dzieci lub kolejno dalsi zstępni,
  • gdy spadkodawca nie miał dzieci - spadek dziedziczą jego małżonek ( 1/2 spadku) i rodzice (po 1/4 spadku),
  • gdy zmarły nie miał dzieci ani małżonka - dziedziczą wtedy jego rodzice ( po 1/2 spadku),
  • gdy nie żyje jedno z rodziców spadkodawcy - dziedziczy wtedy rodzeństwo jego udział w częściach równych (gdy brat lub siostra nie żyją, to przechodzi to na zstępnych - czyli ich dzieci, wnuki, itd.),
  • jeżeli spadkodawca nie miał dzieci, jego rodzice nie żyją, nie ma też rodzeństwa i ich dzieci - spadek dziedziczy wtedy w całości małżonek,
  • spadkodawca był samotny -  spadek dziedziczony jest przez jego dziadków ( gdy żyją) w równych częściach),
  • dziadek i babcia spadkodawcy nie żyją - ich cześć spadku przypada ich zstępnym ( gdy jednak nie ma takich zstępnych, to udział zmarłego dziadka lub babci przypada pozostałym dziadkom w równych częściach),
  • jeżeli nie żyje małżonek i krewni spadkodawcy -  spadek przypada pasierbom,
  • nie ma nikogo z rodziny spadkodawcy - spadek przechodzi na gminę ostatniego miejsca zamieszkania ( lub Skarb Państwa)
Przepisy o powołaniu do dziedziczenia ustawowego, nie są stosowane wobec małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji (separacja powoduje powstanie rozdzielności majątkowej między małżonkami).

Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku 

Poniżej zamieszczam wzór wniosku o nabycie spadku. Wniosek można oczywiście modyfikować, wedle własnych potrzeb.
Kraków, 12 kwietnia 2019 r 
Do
Sądu Rejonowego
I Wydział Cywilny
w Krakowie

Wnioskodawca: 
                                                                     
Małgorzata Nowak
zam.ul. Nowa 25 m. 3
02-600 Kraków 
Uczestnicy:
Marcin Nowak
zam. ul. Kwiatowa 30 m. 60
04-911 Tarnów, 
Marta Gaj
zam. ul. Stara 20 m. 8
03-601 Kraków 

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Wnoszę o stwierdzenie, że:
Spadek po Janie Nowaku, który zmarł 18 stycznia 2019 r w Krakowie i tam ostatnio zamieszkały, na podstawie ustawy nabyli: Małgorzata Nowak - żona, Marcin Nowak - syn, Marta Gaj - córka. 
Uzasadnienie 
Jan Nowak ostatnio zamieszkały w Krakowie, zmarł 18 stycznia 2019r.
Dowód: odpis skrócony aktu zgonu. 
Jego spadkobiercami są: żona Małgorzata Nowak oraz dzieci: syn Marcin Nowak i córka Marta Gaj.

Dowód: skrócone odpisy aktów małżeństwa i aktów urodzenia. 
Spadkodawca nie zostawił testamentu. Żaden ze wskazanych spadkobierców nie zrzekł się prawa do dziedziczenia oraz nie odrzucił spadku. Nie ma innych osób, które uprawnione są do dziedziczenia.

Dowód: oświadczenie, które zostanie złożone przeze mnie do protokołu.


Małgorzata Nowak
(własnoręczny podpis) 
Załączniki: 
1. Skrócone odpisy aktów stanu cywilnego.
2. Odpisy wniosku i załączników. 

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism 

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik! 
Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:
  • przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • sporządzić testament,
  • sporządzić pozew o zachowek,
  • przeprowadzić dział spadku,
  • rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.
A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.
szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism»

Komentarze

Czytaj także...