Opłaty za konto bankowe - jak obniżyć opłaty za konto i karty bankowe?

Jak obniżyć opłaty za konto bankowe? Co warto wiedzieć o opłatach bankowych?

Warto poświęcić swój czas, aby sprawdzić, ile płacisz za konto osobiste i usługi banku. To może być nawet do 40 zł miesięcznie (np. 10 zł za prowadzenie rachunku, 9 zł za kartę, 8 zł za przelewy, 9 zł za prowizje od wypłat z bankomatów), czyli razem prawie 500 zł za rok. Gdy konto ma np. też Twój współmałżonek, rocznie możecie oddawać bankom nawet 1000 zł. 

Jakie opłaty mogą pobierać banki?

Maj ą one dużą swobodę w ustalaniu opłat, a w dodatku to, co w jednym banku kosztuje, w innym może być oferowane za darmo (np. udzielenie pełnomocnictwa kosztuje od 0 do 50 zł). 

Banki najczęściej pobierają:
  • opłaty za prowadzenie konta osobiste - większość banków na w ofercie rachunki tylko pozornie darmowe: bank nie pobiera tylko wtedy, jeśli klient spełni określony warunek, np. gdy w poprzednim miesiącu wpływy na konto są powyżej określonej sumy (np. 1000 zł);
  • opłaty za wyciąg papierowy - wiele osób nie korzysta z internetu i woli otrzymywać poczta tradycyjne papierowe wyciągi. Obecnie są one odpłatne w większości banków. Pobierane są także opłaty za wydruk transakcji sprzed kilku lat (np. gdy masz ją potwierdzić w US) - opłata to nawet 90 zł;
  • opłaty za kartę - jedna karta do rachunku to koszt około 9 zł miesięcznie. Można z niej zostać zwolnionym, gdy spełni się warunki banku, np. robiąc trzy płatności kartą w miesiącu;
  • prowizja za wypłatę pieniędzy - przy wypłaceniu naszych pieniędzy z konta zwykle: bez prowizji dokonasz wypłat z bankomatu swojego banku i w Twoim oddziale; płacisz prowizję za wypłatę z obcych bankomatów (w zależności od kwoty to może być nawet ponad 100 zł);
  • przelewy, opłacanie rachunków - przelewy wykonywane samodzielnie w internecie kosztują przeciętnie od 70 gr do 2,50 zł za przelew, ale za zlecenie takiego samego przelewu w okienku banku - nawet 10 zł i więcej. 
Uwaga! Sprawdź na wyciągu, ile dokładnie płacisz za swój rachunek bankowy, kartę oraz transakcje i usługi. Jeśli to duża kwota, rozważ założenie konta podstawowego lub poszukaj tańszej oferty. To nie wszystko - możesz też wynegocjować z bankiem korzystniejsze warunki. 

Czy można zareklamować opłaty bankowe i w jaki sposób?

Jeżeli bank w którym posiadasz rachunek chce zmienić opłaty, musi Cie wcześniej o tym poinformować. Nie może też bez powiadomienia naliczać opłat w sposób niekorzystny dla Ciebie, korzystając z różnych kruczków. Masz prawo reklamować wtedy wysokość opłat i prowizji. 

Złóż reklamację w banku. Jeśli uważasz, ze bank pobierał od Ciebie niesłuszną opłatę czy prowizję lub taką o której Cię nie uprzedził. 

Złóż wniosek do Rzecznika Finansowego. Jeśli bank Twoją reklamację odrzuci lub zignoruje. Informacje, jak to zrobić i porady w sprawie opłat bankowych, dostaniesz dzwoniąc na numer 22 333 73 25 (pn.-pt., 8.00-16.00).

Tak obniżysz opłaty za konto i karty bankowe 

Zadzwoń na infolinię swojego banku i poproś o połączenie z Działem Utrzymania Klienta. Powiedz, ze chcesz nadal mieć konto osobiste u nich, ale opłaty stały się dla Ciebie za wysokie. 

Możesz poprosić np. o obniżenie opłaty za rachunek lub wyciągi papierowe, anulowania opłat za kartę, mniejsze prowizje od e-przelewów.  
Bezpłatne podstawowe konto osobiste 

Bezpłatne podstawowe kontom osobiste musi mieć w ofercie każdy bank. Za jego prowadzenie oraz kartę do tego rachunku bank nie może pobiera żadnej opłaty. 

Takie bezpłatne konto osobiste może założyć każdy, ale pod warunkiem, że nie posiada żadnego innego rachunku, ani w kraju, ani za granicą. "Stare" konto należy wiec najpierw zamknąć. 

Bezpłatne usługi: płatności kartą (np. w sklepie), wypłaty w bankomatach własnego banku i 5 wypłat miesięcznie w innych bankomatach, 5 zleceń przelewów miesięcznie (np. opłat za rachunki).

Odpłatne usługi: wypłaty i przelewy powyżej limitu 5 darmowych usług w miesiącu - według najniższych opłat za najtańszy rachunek w ofercie tego banku. 

Jak zapanować nad absolutnie każdym  budżetem domowym, tak aby rocznie pojawiało się w nim o kilka tysięcy złotych więcej?

Komentarze

Popularne posty