Leczenie chorej wątroby - jak leczyć wątrobę na NFZ?

Jak diagnozować i leczyć chorą wątrobę w ramach NFZ?

W pełni zdrowa wątroba nie powinna dawać żadnych niepokojących objawów, a tymczasem większość osób ignoruje uczucie rozpierania w prawym boku (świadczy to o powiększeniu wątroby), oraz towarzyszące mu wzdęcia i gazy. 


Najczęściej panuje osad, że to efekt niewłaściwej diety, czy ciężkostrawnego posiłku i sięgamy wtedy po herbatki ziołowe lub tabletki wspomagające regenerację i detoksykacje wątroby.
Uwaga! Takie środki przynoszą tylko tymczasową pomoc, a tylko badania mogą wyjaśnić, czy nie dzieje się się nic złego i czy nie cierpisz np. na przewlekły stan zapalny wątroby, który nieleczony może ją całkowicie zniszczyć.
Warto zatem wiedzieć, do jakiego lekarza się zgłosić i jakie badania wykonać, gdy Twoja wątroba "daje o sobie znać". 

Diagnoza i leczenie chorej wątroby: wizyta u lekarza POZ

Najpierw udaj się do swojego lekarz POZ (internista lub rodzinny) i wyjaśnij, co Cię niepokoi i od jak dawna masz problemy (np. od paru lat, od około roku, od paru miesięcy).
Uwaga! Postaraj się, aby opis był jak najdokładniejszy i nie używaj słowa "ból", bo lekarze często nie dowierzają pacjentom, gdy ci skarzą się na "ból wątroby".
Wątroba nie jest unerwiona, więc nie może Cię boleć. Jednak gdy jest powiększona, uciska okoliczne organy, oraz mocno unerwioną błonę surowiczą. 

Opisując lekarzowi swój problem, postaraj się zrobić to dokładnie. Uczucie rozpierania lub ucisk w prawym boku albo okresowe nagłe "ukłucia" to nie to samo, co stały przewlekły ból.

Powiedz lekarzowi, że się niepokoisz i wolałbyś na wszelki wypadek wykonać podstawowe badania wątroby z krwi (to tzw. próby wątrobowe: ASPAT i ALAT). Lekarz POZ ma prawi je zlecać., Nie są to drogie badania, wiec nie powinien odmówić.

Diagnoza i leczenie chorej wątroby: poradnia specjalistyczna 

Jeśli wyniki prób wątrobowych okażą się nieprawidłowe, powinieneś otrzymać skierowanie na konsultację lub objęcie opieką w poradni hepatologicznej. 

To dlatego że lekarz POZ nie ma możliwości wykonania pogłębionych badań wątroby, a więc nie może postawić diagnozy i określić przyczyny Twoich problemów z wątrobą. 

Takie badania (m.in. elastografię, badania w kierunku przeciwciał, biopsję), może zlecić tylko specjalista hepatolog.
Uwaga! Do poradni hepatologicznej czeka się zwykle kilka miesięcy, a w niektórych regionach nawet ponad rok. Dlatego, jeśli termin wizyty w poradni hepatologicznej okaże się odległy, poproś lekarza POZ o skierowanie na te badania dodatkowe, na które ma prawo kierować swoich pacjentów, czyli:
  • dodatkowe badania wykonywane z krwi: bilirubinę całkowitą, proteinogram, fosfatazę zasadową oraz GGTP;
  • USG wątroby.
Jeśli na pierwsza wizytkę u hepatologa przyjdziesz już z wynikami tych badań, znacznie przyspieszy to diagnozę - i wdrożenie leczenia. 

Leczenie chorej wątroby u hepatologa

Na pierwsza wizytę zabierz koniecznie wszystkie wyniki badań wykonywanych u Ciebie w ostatnim roku - a nie tylko wątroby

Koniecznie przygotuj listę wszystkich leków jakie przyjmujesz, a także wszystkich suplementów, witamin, preparatów, leków przeciwbólowych i ziół - także tych bez recepty. 
Uwaga! W diagnozie wątroby ma to duże znaczenie. 
Lekarz Hepatolog zdiagnozuje Cię i w razie potrzeby będzie prowadzić Twoje leczenie. 

Gdy lekarz odmawia Ci skierowania na badania wątroby

Lekarze interniście często odmawiają chorym wykonywania badań, nawet gdy zgłaszają dolegliwości, np. wątroby. Zamiast tego zalecają np. zmianę diety. 

Jednak takie postępowanie może znacznie opóźnić leczenie - wtedy trwa ono dłużej i zwykle jest bardziej uciążliwe. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej poprosić o skierowanie innego lekarza (POZ lub specjalistę) lub wykonać próby wątrobowe (ASPAT i ALAT) na własną rękę. Ich koszt od 24 do 30 zł. 

Wykonasz je w każdej poradni prywatnej, a często także w punkcie pobrań w państwowej przychodni. 

Jeśli wyniki tych badań wykażą przekroczenie normy, lekarz nie będzie już mógł odmówić zajęcia się problemem. 

Marzysz o zrzuceniu nadwagi? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz jak?

Bez wyrzeczeń, bez katorżniczej diety, bez potu, łez i przekleństw. Wystarczy jedynie 7 prostych kroków, by wyrobić zgrabną sylwetkę, osiągnąć prawidłową wagę lub po prostu zacząć zdrowo żyć.

Komentarze

Czytaj także...