Jak można uzyskać zwolnienie z kosztów notarialnych?
Zwolnienie z kosztów notarialnych
Prawo przewiduje możliwość zwolnienia z kosztów notarialnych. Jednak w tej sprawie należy zwrócić się nie do notariusza, lecz do sądu.
Zwolnienie można uzyskać z płacenia całości lub części kosztów notarialnych. W tym celu występuje się z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Uwaga! Jeśli sąd uwzględni wniosek, wyznaczy notariusza do dokonania konkretnej czynności prawnej i musisz udać się właśnie do niego.
Kto może starać się o zwolnienie z kosztów notarialnych?
Może to zrobić każdy, kto nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść (w całości lub w części) żądanego przez notariusza wynagrodzenia. We wniosku i dołączonym do niego oświadczeniu należy:
- dokładnie wskazać na swój stan majątkowy, załączając dowody (np. wysokość emerytury);
- podać liczbę osób, z którymi prowadzisz gospodarstwo domowe i wyszczególnić ich dochody;
- opisać uzasadnione wydatki, załączając dowody (kopie rachunków, przelewów), np. za: czynsz, media, wydatki na leczenie, leki wizyty u specjalistów i rehabilitację, raty kredytów, pożyczek itp., inne koszty, które ponosisz i których nie możesz uniknąć.
Uwaga! Tak jak podajesz dochody osób, z którymi prowadzisz gospodarstwo, tak w wydatkach uwzględniasz ich potrzeby (ratę pożyczki zaciągniętej przez współmałżonka, jego wydatki na leczenie itp.).
Na co sąd zwraca uwagę rozpatrując wniosek o zwolnienie z kosztów notarialnych?
Przy zwolnieniu od ponoszenia kosztów za czynności notariusza sąd bada nie tylko stan majątkowy wnioskodawcy, ale także ustala:
- czy zachodzi uzasadniona potrzeba dokonania tej konkretnej czynności notarialnej;
- czy nie można jej zastąpić inną czynnością prawną, np. potwierdzenie dziedziczenia można zastąpić wniesieniem wniosku o stwierdzenie praw do spadku do sądu;
- czy nie może ich ponieść inna osoba, np. przy niektórych transakcjach strony ponoszą koszty solidarnie, więc mogą płacić po połowie.
Uwaga! Sąd bierze pod uwagę powyższe czynniki, ale nie kieruje się nimi bezwzględnie, a to oznacza, że może Cię zwolnić z kosztów w każdej sytuacji.
Jak napisać wniosek o zwolnienie z kosztów notarialnych?
1. W lewym górnym rogu: dane wnioskodawcy (dane osoby składającej wniosek).
2. W prawym górnym rogu: miejsce i data sporządzenia wniosku, a poniżej dane sądu (według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zwolnienie z kosztów notarialnych).
3. Tytuł: Wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów notarialnych w postępowaniu przed notariuszem
4. Uzasadnienie: we wniosku wskazujesz na okoliczności Twojej konkretnej sytuacji: np.
- chcesz uzyskać poświadczenie dziedziczenia u notariusza, bo musisz szybko sprzedać odziedziczoną nieruchomość, aby spłacić kredyt bankowy, a zalegasz ze spłatami;
- sąd jest daleko, a Ty z powodu kłopotów ze zdrowiem masz problem z dojazdem;
- chcesz przekazać mieszkanie w darowiźnie wnukowi, który się uczy i nie ma dochodów.
Decyzja zależy od tego, czy sąd przekonają Twoje argumenty i dołączone zaświadczenia (np. ze szpitala).
5. Lista załączników.
Potrzebujesz pomocy prawnika?
Komentarze