Sprawa spadkowa w sądzie - jak przeprowadzić?





Jak przeprowadzić sprawę spadkową w sądzie?

Przy spadkach od dalszej rodziny możesz nie znać wszystkich spadkobierców lub nie znać ich adresów zamieszkania. Co należy zrobić, gdy w takiej sytuacji chcesz założyć w sądzie sprawę spadkową?

W Twoim interesie jest podać wszystkie znane fakty dotyczące ewentualnych spadkobierców, bo po pierwsze - to przyspieszy sprawę spadkową, a po drugie - unikniesz sytuacji, że ktoś zakwestionuje orzeczenie sądu. 
Uwaga! Przed złożeniem wniosku do sądu, pójdź do dowolnego USC. Złóż wnioski o wydanie skróconych aktów urodzenia osób, o których wiesz, że są być może spadkobiercami, ale nie masz do nich żadnego kontaktu. Za wydanie jednego aktu zapłacisz 22 zł. Warto to zrobić, bo sąd i tak będzie potrzebował tych dokumentów. 

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Do sądu należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Powinieneś wskazać wszystkich spadkobierców ustawowych (ich imiona, nazwiska i adresy). 

Także tych:
  • którzy już nie żyją (ponieważ w ich miejsce prawo do spadku mają ich spadkobiercy);
  • których adresów nie znasz (podajesz tylko imiona i nazwiska) - wówczas we wniosku wnosisz, aby sąd zobowiązał Cię do przedstawienia tych adresów, bo dzięki temu sądowemu zobowiązaniu będziesz mógł otrzymać informacje z rejestru mieszkańców. 
W gminie, w której ostatnio mieszkał krewny złóż "wniosek o udostępnienie danych jednostkowych z rejestru mieszkańców oraz rejestru PESEL". Wraz z wnioskiem złóż dowód jego opłacenia (opłata wynosi 31 zł) oraz kopię zobowiązania sądu. Te dokumenty możesz wysłać listownie na adres gminy. Odpowiedź też dostaniesz listem. 

To wszystko jest potrzebne, bo samo Twoje oświadczenie, ze nie znasz adresu spadkobiercy sądowi nie wystarczy. Musisz udowodnić, ze starałeś się ten adres zdobyć. 

Gdy dostaniesz z gminy zaświadczenia, ze adres nie jest znany, napisz do sądu "Wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu".

Gdy nie wiadomo, kto jest spadkobiercą...

Jeżeli nie wiesz, kto jest spadkobiercą - ani gdzie mieszka, ani jakie nosi imię i nazwisko, ani czy w ogóle żyje, to w takim przypadku powinieneś złożyć do sądu "Wniosek o wezwanie potencjalnych spadkobierców przez ogłoszenie". Treść ogłoszenia ustala sąd. 

Zawiera ono m.in. informacje o spadkodawcy i dacie jego śmierci. Jest tam też wezwanie, by spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy zgłosili swoje prawa do spadku, bo inaczej mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. 

Ogłoszenie zamieszcza się w gazecie ogólnopolskiej oraz podaje publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy. 

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism 

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik! 
Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:
  • przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • sporządzić testament,
  • sporządzić pozew o zachowek,
  • przeprowadzić dział spadku,
  • rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.
A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.
szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism»  

Komentarze

Czytaj także...