Profilaktyka tętniaka aorty brzusznej
Nowy program profilaktyczny w kierunku tętniaka aorty brzusznej
Tętniak aorty brzusznej rozwija się, nie dając żadnych objawów - aż do momentu, gdy pęknie, a wtedy nawet jeśli chory otrzyma szybką pomoc medyczną, szanse przeżycia są niewielkie.
Dlatego tak ważne jest wykonanie badań pozwalających podjąć leczenie na czas.
Tętniak aorty brzusznej rozwija się szczególnie często u kobiet i mężczyzn po 65 roku życia, u których występują przynajmniej dwa czynniki ryzyka: nadciśnienie, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu, miażdżyca, palenie papierosów.
Uwaga! Dla nich ryzyko choroby jest bardzo wysokie: wśród 700 osób z tej grupy przebadanych w ramach programu lokalnego wykryto groźne tętniaki aż u 43 osób, w tym u 2 osób wymagające natychmiastowej operacji.Aby ograniczyć śmiertelność z powodu pęknięcia tętniaka i podjąć leczenie osób, które dotknął ten problem, wprowadzono ogólnopolski program badań przesiewowych.
Uwaga! Badania są nieodpłatne i bezbolesne. Osoby, u których zostaną wykryte zmiany w obrębie aorty brzusznej, są od razu obejmowane opieka specjalistyczną. Jeśli wiec należysz do osób zagrożonych tętniakiem, warto skorzystać z programu i upewnić się, że nic Ci nie grozi. Warto też zachęcić do przebadania się osoby z Twojej rodziny.
Jak umówić się na badanie profilaktyczne w kierunku tętniaka aorty brzusznej?
Jeśli masz ukończone 65 lat i występują u Ciebie przynajmniej dwa czynniki ryzyka (opisane powyżej) p[o prostu zadzwoń na ogólnopolską linię 22 417 13 25.
Pracownik infolinii zapyta Cię o wiek i Twoje schorzenia. Jeśli w rozmowie ustali, że jesteś w grupie ryzyka (czyli np. cierpisz na nadciśnienie i masz podwyższony cholesterol lub palisz papierosy), zostaniesz umówiony na badanie w szpitalu w Twojej okolicy.
Uwaga! Koniecznie zapisz datę badania i dokładny adres placówki, do której masz się zgłosić. Zapytaj też, jak przygotować się do badania, a jeśli przyjmujesz leki na stałe - także o to, czy możesz je przyjąć przed badaniem.
Jeśli na badania musisz dojechać z dużej odległości, namów inna osobę, która także jest w grupie ryzyka, aby umówił się razem z Tobą (np. męża/żonę). Zadzwońcie wspólnie i poproście o ustalenie terminu badania w jednym dniu
Ile czasu masz na skorzystanie z badań profilaktycznych w kierunku tętniaka aorty brzusznej?
Program badań profilaktycznych w kierunku tętniaka aorty brzusznej ma zakończyć się dopiero w 2020 r. Jednak na badanie warto zapisać się jak najwcześniej - można to zrobić z wyprzedzeniem.
Liczba osób, które mogą zostać przebadane w ramach programu, jest ograniczona.
Przebieg badania profilaktycznego w kierunku tętniaka aorty brzusznej
Badanie w celu sprawdzenia aorty brzusznej jest wykonywane aparatem USG. Jest ono wykonywane przez lekarzy specjalistów z dziedziny chirurgi naczyniowej. W razie wykrycia zmian, pacjenci są kierowani na dalsze badania w ramach placówki realizującej program.
Komentarze