Internetowe konto pacjenta - czy warto założyć?





Czy warto założyć internetowe konto pacjenta?

Najważniejsze korzyści z posiadania internetowego konta pacjenta to dostęp do informacji o przebiegu leczenia, zleconych zabiegach i lekach, zgromadzony w jednym miejscu, bez konieczności dzwonienia i chodzenia po placówkach medycznych. 


Unikniesz też kolejek do lekarza "tylko" po receptę na stale zażywane leki lub po skierowanie na badania. Oto szczegóły.

Posiadając internetowe konto pacjenta otrzymasz e-receptę i skierowanie bez wizyty 

Mając dostęp do konta pacjenta, Twój lekarz będzie miał możliwość wystawienia recept przez internet. E-receptę na leki stałe przyjmowane przez pacjenta może również wystawić pielęgniarka lub położna (po konsultacji telemedycznej na odległość). 

Gdy recept będzie wystawiona, otrzymasz powiadomienie i kod do jej realizacji. Dostaniesz te informacje mailem lub SMS-em (jak wolisz). Taka recepta może od razu do wskazanej przez Ciebie apteki (np. najbliższej domu). Zrealizujesz ją, podając otrzymany kod. 

Taka recepta, oprócz wygody i oszczędności czasu, daje Ci tez większe bezpieczeństwo terapii, bo wszystkie wystawione e-recepty są widoczne na Twoim koncie pacjenta - każdy lekarz, u którego się leczysz, będzie wiedział, czy leki, które przepisuje, nie wchodzą w szkodliwe reakcje z innymi. 

Twój lekarz może wystawić Ci też skierowanie do specjalisty czy na konkretne badanie. Takie e-skierowanie jest widoczne dla personelu medycznego, więc Twój lekarz może monitorować, czy je zrobiłeś, i zna wyniki. 

Internetowe konto pacjenta da Ci dostęp do Twoich danych 

Sprawdzisz swoje badania, wizyty, przepisywane leki. Nie będzie wiec możliwe, by ktoś "na Twoje konto" skorzystał np. z drogiego badania finansowanego przez NFZ. Jeżeli zauważysz nieprawidłowości, możesz od razu poinformować o tym NFZ za pośrednictwem swojego konta pacjenta.

Konto pacjenta może Ci też posłużyć do składania oświadczeń, np. o wyrażeniu zgody na udostępnienie Twojej dokumentacji medycznej osobie upoważnionej. 

Ustalisz też, kiedy miałeś zwolnienie lekarskie (ZUS zapewnia pacjentowi taki dostęp).

Znajdziesz tam informacje o wysokości kwoty refundowanej dla poszczególnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia lub wyrobów medycznych. 

Jak założyć internetowe konto pacjenta? 

Najpierw musisz założyć tzw. profil zaufany. Pierwszy sposób (jeśli masz konto bankowe z dostępem internetowym): zaloguj się, wybierz zakładkę Profil Zaufany i postępuj według instrukcji (będziesz prowadzony krok po kroku). 

Drugi sposób: wejdź na www.pz.gov.pl wybierz zakładkę Profil Zaufany (postępuj wg instrukcji) i w ciągu 14 dni potwierdź w tzw. punkcie potwierdzającym (znajdują się w ZUS, urzędach skarbowych, urzędach miast, gmin). 

Mając potwierdzony profil zaufany, załóż Internetowe Konto Pacjenta:
  • wejdź na www.pacjent.gov.pl, kliknij w napis Zaloguj się (po prawej stronie ekranu);
  • zostaniesz przekierowany na kolejną stronę.
W zakładce: wybierz sposób logowania, kliknij w Profil Zaufany i postępuj według instrukcji 

Komentarze

Czytaj także...