Popularne posty

Leczenie bólu głowy

Leczenie bólu głowy w ramach NFZ

Choć ból głowy od czasu do czasu zdarza się każdemu z nas (np. podczas infekcji, kataru lub z powodu stresu), to jeśli się powtarzają, nie możesz tego ignorować. Ból głowy nie tylko uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ale może być pierwszym objawem problemów zdrowotnych. 

Samo przyjmowanie tabletek przeciwbólowych, nawet tych zapisanych na receptę, niczego nie rozwiąże. 

Rozmowa u lekarza POZ na temat bólów głowy 

To własnie twój lekarz POZ może zlecić konsultacje specjalistyczne z prośbą o wykonanie potrzebnych badań specjalistycznych. 

Najważniejsze jest więc, aby Twój lekarz Cię wysłuchał. Aby lekarz skupił uwagę na Twoim problemie, wykorzystaj poniższe zasady:
  • podczas wizyty nie omawiaj wszystkich swoich problemów zdrowotnych - wyjaśnij od razu, że przyszedłeś w sprawie nawracających i bardzo uciążliwych bólów głowy;
  • mów krótko: pokaż, gdzie dokładnie odczuwasz ból, powiedz, od kiedy go odczuwasz i jak często się powtarza, jakie inne objawy mu towarzyszą (np. nudności, światłowstręt, zawroty głowy). 
Uwaga! Dla ułatwienia na dwa, trzy tygodnie przed wizytą zacznij prowadzić dzienniczek, w którym zapiszesz wszystkie niepokojące Cię objawy. Wtedy na pewno o niczym nie zapomnisz powiedzieć. Koniecznie powiedz też lekarzowi, jakie leki, suplementy i zioła przyjmujesz oraz jakie środki przeciwbólowe stosujesz w razie ataku bólu - i czy są one skuteczne. 

Konsultacja u specjalisty 

Podczas wizyty lekarz POZ może zbadać Twoje ciśnienie krwi, a gdy okaże się wysokie, nie powinien na tym poprzestać. W zależności od opisanych przez Ciebie objawów i dodatkowych pytań, które Ci zada, może zlecić m.in. konsultacje:
  • u ortopedy - (i od razu skierować Cię na rentgen odcinka szyjnego kręgosłupa - gdy podejrzewa zwyrodnienie tego odcinka);
  • u okulisty - gdy podejrzewa jaskrę;
  • u laryngologa - gdy podejrzewa przewlekłe zapalenie zatok lub uszu;
  • u neurologa - gdy podejrzewa chorobę neurologiczną;
  • u stomatologa lub protetyka, gdy przyczyną mogą być problemy stomatologiczne lub źle dopasowana proteza.  
Skierowanie do poradni leczenia bólu

Migrenowe bóle głowy oraz innego rodzaju bóle - także te, których nie udało się zdiagnozować, i te, które mimo podjętych działań leczniczych nie ustępują - możesz leczyć w Poradni Leczenia Bólu. 

Kto wypisze Ci skierowanie?

Skierowanie może wypisać Ci zarówno lekarz POZ, jak i dowolny lekarz specjalista. Masz prawo otrzymać skierowanie także wtedy, gdy Twój problem z migrenami lub innymi nawracającymi bólami głowy trwa od wielu lat i nikt dotąd nie ustalił jego przyczyny - to nieprawda, ze nie da się nic zrobić. 

Jak wygląda leczenie w takiej poradni? 

Pierwsza wizyta obejmie diagnozę, ocenę nasilenia bólu. Lekarz może też zlecić badania w tym np. tomografię, rezonans. Następnie ustalony zostanie plan leczenia, który może obejmować m.in. fizjoterapię, leki lub specjalne zabiegi redukcyjne ból. 

Komentarze

Czytaj także...