Jak leczyć Helicobacter pylori na NFZ?

Leczenie Helicobacter pylori na NFZ

To bakteria, która bardzo łatwo się zarazić. Najczęstsze objawy zakażenia to zaparcia, ból brzucha, mdłości, zgaga, wzdęcia, częste odbijanie. Bywa też, że przez wiele lat nie daje żadnych objawów, jednocześnie niszcząc organizm. 


Helicobacter pylori może powodować poważne choroby: zapalenie i wrzody żołądka oraz dwunastnicy, a także nowotwory obu tych narządów czy niedokrwistość. 

Warto zatem wiedzieć, jak uzyskać skierowanie na badania w kierunku wykrycia bakterii i gdzie możesz podjąć leczenie. 

Komu przysługuje badanie na wykrycie Helicobacter pylori?

Zakażenie bakterią jest powszechne, jednak na badania w kierunku jego stwierdzenia kierowane sa osoby, u których planuje się leczenie. 

Do grupy tej należą m.in.:
  • cierpiący na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy;
  • chłoniaka żołądka typu MALT;
  • po resekcji żołądka z powodu nowotworu;
  • cierpiący na dyspepsję.
Kwalifikują się także osoby długotrwałe leczone inhibitorami pompy protonowej, z niewyjaśnioną niedokrwistością z niedoboru żelaza. 
Uwaga! Jeśli nie dotyczą Cie powyższe wskazania, a chcesz się przebadać poproś o skierowanie, jeśli lekarz sam nie zasugeruje, ze takie badanie jest potrzebne. Ponieważ leczenie Helicobacter pylori polega na jednoczesnym przyjmowaniu kilku leków, lekarz musi Ci przedstawić możliwe skutki uboczne dostępnych terapii (gdy nie dostaniesz wskazówek, to się o nie upomnij). 

Jak i gdzie zrobić badania w kierunku wykrycia zakażenia Helicobacter pylori?

Skierowanie na badania wystawi Ci gastroenterolog (potrzebne Ci będzie skierowanie od lekarza POZ). Ze skierowanie zgłoś się do poradni gastroenterologicznej, która ma umowę z NFZ. Takie poradnie zazwyczaj działają przy szpitalach lub poradniach specjalistycznych. 

Zapytaj w przychodni, gdzie jest najbliższa placówka lub sprawdź na stronie internetowej NFZ w zakładce Dla Pacjenta i dalej: Listy oczekujących - informator o terminach leczenia. W polu "jakiego świadczenia szukasz", wybierz "Pracownia endoskopii", poniżej wybierz województwo i wyskoczą terminy oraz placówki. 
Uwaga! Zapisz sobie nr telefonu wybranej placówki i zapisz się telefonicznie. 
W trakcie wizyty gastrolog stwierdzi, czy konieczna jest gastroskopia lub zleci badanie nieinwazyjne: np. test serologiczny, oddechowy lub badanie stolca. 

Jak wygląda leczenie Helicobacter pylori?

Jeśli testy potwierdzą zakażenie bakterią Helicobacter pylori, lekarz podejmie decyzje o wyborze terapii. Najczęściej jest to schemat leczenia przeciwbakteryjnego, który polega na jednoczesnym przyjmowaniu kilku preparatów: antybiotyków i leku, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. 

Terapia trwa 14 dni. 

Bezpłatne znieczulenie podczas gastroskopii 

Jeśli lekarz uzna, że konieczne jest przeprowadzenie gastroskopii w znieczuleniu, jest ono bezpłatne. 

Możesz poprosić lekarz o podanie znieczulenia, jednak taka decyzję zawsze podejmuje lekarz. Podobnie jak o tym, czy gastroskopia będzie wykonana w warunkach ambulatoryjnych, czy w szpitalu. 

Podejmując taką decyzję, lekarz bierze pod uwag stan zdrowia chorego oraz wskazania i przeciwwskazania do podania znieczulenia. Przeciwwskazaniem mogą być np. przebyte choroby i schorzenia współwystępujące.  

W żadnym przypadku nie należy płacić za znieczulenie w placówkach NFZ, bo zgodnie z obowiązującym prawem, pacjent nie współfinansuje leczenia w ramach NFZ, a wyjątkiem są takie świadczenia jak lecznictw uzdrowiskowe czy zaopatrzenie w wyroby medyczne. 

Marzysz o zrzuceniu nadwagi? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz jak?

Bez wyrzeczeń, bez katorżniczej diety, bez potu, łez i przekleństw. Wystarczy jedynie 7 prostych kroków, by wyrobić zgrabną sylwetkę, osiągnąć prawidłową wagę lub po prostu zacząć zdrowo żyć.

Komentarze

Czytaj także...