Ubezpieczenie OC dla auta

Ubezpieczenie OC dla auta

Taką polisę (obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - OC) musi posiadać każdy kierowca. Należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniego ubezpieczenia OC.Ofert na rynku nie brakuje. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczyciela.

Co daje ubezpieczenie OC?

Jeśli kierowca spowoduje wypadek, dzięki OC nie zapłaci grosza z własnej kieszeni - ubezpieczyciel pokryje koszty szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego. Zarówno te związane z naprawą auta, jak również z ewentualnym leczeniem poszkodowanych w wypadku osób.
Uwaga! W razie konieczności wypłaci także rentę inwalidzką lub odszkodowanie rodzinie, jeżeli w wypadku ktoś zginął.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Na wysokość składki wpływa kilka czynników:
 • model, marka, rok produkcji samochodu (im samochód starszy, tym droższe ubezpieczenie);
 • wiek kierowcy i jego doświadczenie (punktowane zniżką za bezszkodową jazdę);
Uwaga! Najwyższe stawki płacą bardzo młodzi kierowcy (standardowo do 26. roku życia) i mało doświadczeni (posiadają prawo jazdy krócej nić 5 lat).
 • lata ubezpieczenia, w tym bezszkodowej jazdy (im lepsza historia ubezpieczenia, tym większa zniżka, maksymalna, jaką można osiągnąć, to 60-70% w zależności od ubezpieczyciela);
 • sposób użytkowania auta (jeśli wykorzystywane jest jako auto firmowe, to składka będzie wyższa; częste jeżdżenie zwiększa bowiem ryzyko wypadku);
 • miejsce zamieszkania kierowcy (w dużych miastach składki są wyższe, bo z uwagi na duży ruch częściej dochodzi do wypadków);
 • kontynuacja ubezpieczenia (zniżka wynosi 5-20%);
 • liczba rat (przy jednorazowej składce rocznej zapłacisz mniej - do 10%);
 • forma płatności (towarzystwa ubezpieczeniowe dają rabat przy płatności kartą albo przez internet). 
Ponadto jest szansa na zniżki w opłaci składki, gdy jeździsz nowym samochodem (20%) lub wyposażonym w silnik o małej pojemności do 900 cm3 (5%) albo bezawaryjnym (towarzystwa ubezpieczeniowe mają listy takich aut).
Uwaga! Niektórzy ubezpieczyciele premiują tzw. zawody zaufania publicznego (no. nauczycieli, sędziów, lekarzy). Wiele towarzystw zamieszcza na swych stronach internetowych kalkulator, dzięki któremu można samodzielnie obliczyć orientacyjny koszt polisy.

Jak wykupić ubezpieczenie OC?

Nie musisz spotykać się z agentem ani iść do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, bo teraz można kupić polisę OC, nie wychodząc z domu. Wystarczy zadzwonić albo skorzystać z internetu.

W tym drugim przypadku część firm oferuje zakup polisy OC przez własną stronę internetową, inne za pomocą tzw. porównywarek internetowych.
Uwaga! Przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytaj, z zwłaszcza ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), bo to w nich jest zawarty zakres ubezpieczenia, a także Twoje prawa i obowiązki.

Brak ubezpieczenia OC

Za brak ważnego ubezpieczenia OC grozi kara. Jest ona wyznaczona urzędowo i stała. Jej wysokość zależy od rodzaju auta (osobowe, ciężarowe, motocykl) oraz od okresu, przez jaki nie miałeś polisy.

Jeśli wynosi on:
 • do 3 dni - kara wynosi 20% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. - 2250 zł);
 • do 14 dni - 50% tego wynagrodzenia;
 • powyżej 14 dni - 100%.
Wysokość opłat za dany to podawana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny do 3 stycznia każdego roku. 

Komentarze

Popularne posty