Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Bezpieczeństwo w internecie

Większość osób, które korzysta z internetu, zapomina o tym, że nie jest to tylko źródło rozrywki, wiedzy i informacji, ale także bardzo realnych zagrożeń.

Wirusy

Często zdarza się tak, że spokojnie sobie pracujemy, a nasz komputer żyje sobie drugim życiem. Wykorzystują go przestępcy i atakują inne komputery, rozsyłają spam lub wyłudzają pieniądze od internautów na całym świecie. 

Phishing

Jest to jeden z wielu sposobów wykorzystywania naiwności internautów. Polega on na wyłudzaniu poufnych informacji takich, jak np. loginów, haseł, numerów do kart kredytowych.

Internauta otrzymuje e-mailem prośbę o aktualizację danych do jego banku. Formularz niczym nieróżni się od znanej mu witryny bankowej. Gdy je wypełni, to udostępni dane, które w zupełności wystarczą do wyczyszczenia jego konta bankowego.

Spam nigeryjski

Te oszustwo poparte jest pokusą wielkich zysków. Internauta otrzymuje np. e-mail od "imigranta politycznego", który odziedziczył ogromny majątek. Nie może on wrócić do swojego kraju i podjąć tych pieniędzy.

Ale oczywiście można mu w tym pomóc i on się z nami podzieli odziedziczonym spadkiem. Ale jest jeden warunek.... Musimy opłacić prawnika  i udostępnić numer naszego konta.

Tanie zakupy w internecie

Okazja, tani towar, tańszy o połowę niż u konkurencji. Zamawiamy, wpłacamy pieniądze, ale zamówionego towaru nie widać, a przecież wszystko wydawało się wiarygodne...

Jednak, nie. To był sklep widmo...

Jak się przed tym uchronić?

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Nie wolno udostępniać nikomu naszych danych.
Uwaga! Bank nigdy nie będzie o nas wymagał podania hasła e-mailem.
Nie daj się nabrać na szanse nadzwyczajnego zarobku lub spadku. Nikt Ci nie da pieniędzy bezinteresownie.

Warto także zainstalować zapory oraz program antywirusowy.

Można ściągnąć je za darmo z internetu np.:
  • avast! Free Antivirus, AVG Anti-Virus Free Edition, Comodo AntiVirus. 
Twój komputer będzie wtedy zabezpieczony i przestępcy nie będą mogli go wykorzystać do naciągania innych osób.

Bez zabezpieczenia nie będziesz miał pewności, czy Twój komputer nie rozsyła czasem takich "atrakcyjnych ofert".
Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet?

W internecie można czasami wyszukać oferty sprzedaży, które mają bardzo atrakcyjną cenę. Jednak cześć tego typu ofert to często nieuczciwa propozycja.

Jak wtedy zdecydować czy robić zakupy, czy jednak z nich zrezygnować?
Uwaga! Przede wszystkim nie można kierować się jedynie ceną. Wręcz przeciwnie. Jeśli coś kosztuje dużo mniej niż w innych sklepach internetowych, to powinno pobudzić Twoją czujność.
Czujnym należy będzie także wtedy, gdy sklep nie pozwala płacić za towar przy odbiorze, ani kartą, a jedynie przelewem, a gdy na dodatek jego siedziba jest za granicą, to w razie kłopotów o odzyskaniu pieniędzy praktycznie można zapomnieć.

Warto też przed pierwszym skorzystaniem z usług danego sklepu internetowego, poszukać o nim informacji w wyszukiwarce internetowej. Sklepy prowadzące rzetelny biznes zawsze zachęcają swoich klientów do wystawiania opinii.

Najlepiej, jeśli są one zamieszczone na portalach, które są niezależne od sprzedającego.
Uwaga! Jeżeli znajdziesz przynajmniej kilkadziesiąt (a im więcej tym lepiej)  pozytywnych komentarzy, to jest to argument za skorzystaniem z oferty sklepu internetowego.
Gdy robi się zakupy w niesprawdzonym wcześniej sklepie , to warto wtedy wybierać opcje płatności przy odbiorze lub kartą.
Uwaga! Ta ostatnia opcja jest znacznie bezpieczniejsza niż ta za pomocą przelewu, bo jeśli udowodni się, że otrzymaliśmy towar niezgodny z zamówieniem lub go otrzymaliśmy, a sklep odmówi uznania naszych roszczeń, to bank zwróci nam pieniądze. 
A na taka pomoc nie można liczyć, jeśli zapłaci się przelewem. 

Komentarze

Popularne posty