Porada prawna online cz. 42





Porada prawna: udane prezenty świąteczne i nietypowe usługi

Na Mikołaja najbardziej czekają dzieci, a dorośli, chcą sprawić im jak największa radość.

Uwaga! Zawsze pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze: zabawkę dobierz do wieku dziecka (np. do 3-letniego dziecka nie może mieć małych części, które ono mogłoby połknąć lub włożyć sobie do ucha, nosa. Po drugie: wybieraj tylko zabawki ze znakiem jakości CE (obowiązuje we wszystkich krajach UE). Po trzecie: zwracaj uwagę na ostrzeżenia na zabawce typu: "Do użytku wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej", "Konieczność stosowania sprzętu ochronnego" (łyżwy). Po czwarte: obejrzyj dokładnie zabawkę, zwróć uwagę, czy elementy są dobrze połączone, nie ma ostrych i kłujących kantów..


Wizyta Mikołaja

O usługi Mikołaja nietrudno przed świętami, a wizyta "prawdziwego Mikołaj" na pewno bardzo ucieszy dzieci. Ale wiadomo - zamówień jest dużo...
Uwaga! Jeśli wynająłeś Mikołaja na określoną godzinę i nie zjawi się na czas, masz praw do rekompensaty: albo odstąpić od umowy i domagać się zwrotu wpłaconej kwoty, albo żądać obniżenia centy. To Ty masz prawo wyboru roszczenia.
Gdyby firma nie chciała uznać reklamacji, skorzystaj z pomocy rzecznika praw konsumenta.

Prezent świąteczny z....paragonem

Zastanawiasz się, co kupić bliskim i masz obawy: a co jeśli prezent nie będzie trafiony? Twój dylemat pomoże rozwiązać.... paragon z wymazaną ceną.
Uwaga! Taki paragon ze skreśloną ceną również jest pełnowartościowym dokumentem zakupu i musi być uznany przy wymianie towaru na inny (większość sklepów zgadza się na wymianę i daje termin na to od 7 do 15 dni).

Negocjuj cenę

Większość osób myśli, ze targować można się tylko na bazarze.  A to błąd, bo prawo konsumenckie zezwala na targowanie się w sklepie, nawet spożywczym, gdy robisz duże zakupy.
Uwaga! Targowanie się to nie wyraz złych manier, przeciwnie. Oznacza, że znasz prawo konsumenckie.

Reklamacja bez rachunku

Nawet jak bardzo dobrze obejrzysz jakiś prezent, może mieć on wadę ukrytą. Reklamuj go!
Uwaga! Jeśli paragon się zagubił, dowodem zakupu może być też wydruk z terminala - jeśli płaciłeś kartą, a nawet oświadczenie osoby, która towarzyszyła Ci na zakupach.

"Świąteczna wyprzedaż"

Takie hasła są na wielu witrynach sklepowych.
Uwaga! Okazyjne zakupy nie ograniczają Twoich praw klienta i masz prawo reklamować wadliwy towar, nawet jeśli zakupiłeś go z wyprzedaży czy z tzw. outletu (sklep, gdzie sprzedaje się końcówki serii po obniżonych cenach).

Paczka z transportem

Zamówiłeś świąteczne zakupy w supermarkecie przez internet? Obowiązkiem kuriera jest dostarczenie jej pod drzwi, gdy pakunek waży do 30 kg, nawet jeśli mieszkasz np. na trzecim piętrze bez windy.

Prezenty świąteczne ze sklepu internetowego

Jeżeli nie masz czasu na bieganie za prezentami, możesz kupić je w sklepie internetowym. Ale korzystaj tylko z ofert tych sprawdzonych (popytaj o nie znajomych, którzy często kupują w sieci).

Prawa klienta sklepu internetowego

Masz prawo odesłać rzecz w ciągu 14 dni od zakupu (odstąpić od umowy bez podania przyczyny). W tym celu musisz przesłać sprzedawcy pocztą stosowane oświadczenie, a następnie odesłać towar.
Uwaga! Podobne zasady dotyczą zakupów na portalach sprzedaży grupowej. Jeśli nabyłeś kupon np. na jakieś usługi, weekendowy wyjazd, itp., ale chcesz zrezygnować, możesz zwrócić kupon w terminie 14 dni.
Wybierz opłatę za pobraniem - wtedy praktycznie nic nie ryzykujesz, bo płacisz dopiero przy odbiorze. Możesz wskazać, by przesyłkę doręczono do Twojego miejsca pracy (wygoda).
Uwaga! Możesz domagać się otwarcia przesyłki, nim pokwitujesz. Domagaj się tego, zawłaszcz gdy paczka jest uszkodzona. Gdy będzie niekompletna, żądaj spisania protokołu. W takiej sytuacji sklep ponosi pełną odpowiedzialność, bo on wynajął firmę, która dostarcza towar.




Paczki dla dzieci od pracodawcy

W Twojej firmie jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?  Powinny być z niego zapewnione paczki świąteczne dla dzieci.  Zwykle są takiej samej wartości dla dzieci wszystkich pracowników.
Uwaga! Jeśli chcesz się upewnić, jakie są zasady fundowania paczek, sprawdź to w regulaminie funduszu, który musi być dostępny w kadrach. Zamiast paczek firmy mogą wręczać pracownikom talony na zakupy świąteczne. Jednak w takiej sytuacji wartość talonów może być różna dla poszczególnych pracowników, w zależności od och sytuacji materialnej.
Natomiast w sytuacji, gdy w Twojej firmie nie ma funduszu socjalnego (pracujesz w prywatnym zakładzie, które nie mają obowiązku tworzenia funduszu), to tylko od woli pracodawcy zależy, czy da upominki dla dzieci. 

Komentarze

Czytaj także...