Obrót bezgotówkowy w Polsce - jak korzystać?

Jak korzystać z obrotu bezgotówkowego?

Zmiany w obrocie tradycyjnym pieniądzem spowodowały, że jesteśmy teraz na takim etapie, w którym nie jest on już niezbędny, żeby normalnie funkcjonować. Aby zrobić zakupy, spłacić kredyt, opłacić rachunki i odłożyć coś na przyszłość, wystarczy konto bankowe i karta płatnicza. A to nie wszystko.


Właściwie nie musisz już nawet ruszać się z domu, bo w zasadzie wszystko możesz załatwić za pośrednictwem internetu. 

Karty płatnicze

Prawdziwy przewrót w obrocie bezgotówkowym nastąpił wraz z wprowadzeniem kart płatniczych (w Polsce na początku lat 90). W 2013 r. Narodowy Bank Polski wydał raport pod tytułem "Zwyczaje płatnicze Polaków", z ktorego wynikało, że 77% naszych rodaków na konto bankowe (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ROR), a 66% - kartę płatniczą.
Uwaga! W tej dziedzinie szybko doganiamy świat, ponieważ są państwa, np. Szwecja, w których te wskaźniki są bliskie 100%.
Tylko jeśli chodzi o płacenie w sklepach, jesteśmy tradycjonalistami: aż 82% płatności jest dokonywana gotówką, ale ta liczba stale spada, bo płacenie kartą staje się coraz bardziej atrakcyjne. Każdy bank detaliczny w Polsce ma kilka rodzajów kart płatniczych w swojej ofercie, więc każdy na pewno znajdzie jakąś dla siebie.
Uwaga! Warto płacić kartą, bo gdy podliczysz korzyści wynikające z jej używania, to okaże się, ze w skali roku możesz zaoszczędzić nawet setki złotych.

Rodzaje kart płatniczych

W zależności od sposobu rozliczania transakcji dzielimy karty na debetowe, kredytowe i przedpłacone.  Większość z nich ma funkcję zbliżeniową: umożliwia płacenie bez podawania PIN-u (do 50 zł).

Karty debetowe

(82% wszystkich kat w Polsce)

Wydawane są do konta bankowego. Transakcje nie mogą przekroczyć stanu konta, chyba że właściciel podpisze umowę na debet.

Karty kredytowe

Powiązane z przyznanym przez bank limitem kredytowym w określonej wysokości. Spłata po terminie lub użycie karty do wypłaty gotówki z bankomatu może Cię drogo kosztować!.

Karty przedpłacone

Nie są związane z kontem osobistym (ROR). Mogą być zasilane gotówką podobnie jak telefony na kartę.

Bezpieczny obrót bezgotówkowy

Mając konto bankowe, możesz przeprowadzać transakcje wygodnie i terminowo. Nie ma problemu "zapomniałem o spłacie", bo wystarczy np. zlecić bankowi stałe przelewy, by już nigdy nie przegapić terminu spłaty rat.
Uwaga! W przypadku obrotu bezgotówkowego zagrożenia oczywiście istnieją, ale kradzież pieniędzy jest tutaj znacznie trudniejsza niż np. kradzież portfela z gotówką. Musisz tylko przestrzegać kilku zasad, by ograniczyć ryzyko.

Jak bezpiecznie korzystać z obrotu bezgotówkowego?

Przede wszystkim: nikomu nie podawaj numeru PIN do karty płatniczej. Naucz się go na pamięć. Wpisując PIN w bankomacie czy sklepie, rób to tak, żeby nikt nie podejrzał, jakie cyfry wystukujesz. Nie pozwól na skopiowanie paska magnetycznego Twojej karty (np. przez nakładkę w bankomacie lub przez nieuczciwego kasjera).
Uwaga! W przypadku zagubienia lub kradzieży karty niezwłocznie ją zastrzeż, telefonując pod numer 828 828 828.
W internecie nie loguj się na stronie transakcyjnej banku, jeśli nie widzisz symbolu kłódki przy adresie strony www (kłódka to znak, ze strona jest bezpieczna).  Nigdy nie odpowiadaj na e-maile z prośbą o podanie kodów jednorazowych i nie klikaj w linki "przekierowujące na stronę banku", bo na pewno zostały wysłane przez oszustów.
Uwaga! Twój bank nigdy nie poprosi o żadną z tych czynności.
Staraj się nie dokonywać transakcji na komputerach, do których mają dostęp obce osoby. Dbaj o regularną aktualizację programów zabezpieczających Twój komputer (firewall i antywirus).

Bankowość mobilna

Obecnie trwa rewolucja mobilna. Swoje konto bankowe możesz teraz obsługiwać przy pomocy smartfona z aplikacją danego banku. Przy płatnościach w sklepie nie jest już niezbędna nawet karta - możesz zapłacić przy pomocy telefonu komórkowego.

Na świecie eksperymentuje się z systemami biometrycznego rozpoznawania właściciela karty. Nie będzie potrzebny PIN, bo wystarczy np. przyłożenie palca do czytnika w bankomacie lub telefonie komórkowym. 

Porównywarka kont osobistych 

Komentarze

Czytaj także...