Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej





Jak napisać wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Ograniczyć władze rodzicielską może tylko sąd. Postępowanie wszczynane jest z urzędu lub na wniosek rodzica.

Dziecko od urodzenia do osiągnięcia pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską swoich rodziców, która polega na tym, że rodzice mają wobec niego określone prawa oraz obowiązki, które muszą być wykonywane należycie.

Na rodzicach dziecka ciąży powinność zaspokajania emocjonalnych oraz materialnych potrzeb dziecka, dbanie o jego zdrowie czy edukację, a przysługuje uprawnienie do wychowania dziecka oraz reprezentowania go wobec innych podmiotów.
Uwaga! Z władzą rodzicielską wiążę się też ponoszenie odpowiedzialności za szkody, które dziecko wyrządzi innym. 
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, może być ona zawieszona, ograniczona lub odebrana rodzicom dziecka.

Władza rodzicielska może być zawieszona, gdy występuje przemijająca przeszkoda w jej wykonywaniu, np. gdy rodzic nie może czasowo zajmować się dzieckiem (jest w zakładzie karnym, ciężko chory). Ograniczenie władzy rodzicielskiej następuje w sytuacji, gdy dobro dziecka jest zagrożone przez zachowania rodziców, którzy nadużywają władzy rodzicielskiej lub zaniedbują dziecko.

Najdrastyczniejszy środek (pozbawienie władzy rodzicielskiej) stosowany jest wtedy, gdy np. rodzice dziecka stale się nim nie interesują.
Uwaga! Zawieszenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej polega za zupełnej niemożliwości jej sprawowania. 
Nie ma się wtedy żadnego wpływu na życie dziecka, niemożna go wychowywać, nie można kierować jego postępowaniem. Zawieszenie władzy rodzicielskiej ma charakter czasowy i trwa  do chwili ustania przyczyny je uzasadniającej, a pozbawienie władzy rodzicielskiej jest trwałe.

W przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej uszczuplone zostają uprawnienia oraz obowiązki rodzica wobec dziecka, np. może on decydować tylko o edukacji dziecka lub o o sposobie leczenia.

Kto może zawiesić, ograniczyć lub pozbawić władzy rodzicielskiej?

Może to zrobić wyłącznie sąd. Postępowanie sądowe wszczynane jest zazwyczaj na wniosek drugiego rodzica. Może być ono także wszczęte z urzędu przez sąd, gdy docierają do niego niepokojące informacje od organów monitorujących sytuacje dziecka.

Władza rodzicielska może byc przywrócona, gdy ustana przyczyny uzasadniające jej uszczuplenie.
Uwaga! Gdy rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub sam się jej zrzekł, a dziecko zostało adoptowane, to wtedy nie ma możliwości przywrócenia władzy biologicznego rodzica. 
Rodzic ma prawo do kontaktów dzieckiem i jest do niezależne od tego, czy władza rodzicielska została zawieszona, ograniczona lub odebrana. Sąd, gdy orzeka o władzy rodzicielskiej, określa warunki i częstotliwość tych kontaktów.
Uwaga! Sąd może zakazać tych kontaktów tylko wtedy, gdy dobro dziecka może być naruszone przez rodzica i w takiej sytuacji rodzic nie może domagać się spotkań z dzieckiem. 
Zawieszenie, ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje ustania obowiązku wspierania dziecka finansowo.

Zwykle obowiązek ten skonkretyzowany jest w formie kwotowo określonych przez sąd alimentów na dziecko.  




Wzór wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej 

miejscowość, data ...................

Sąd Rejonowy

w ................... (miejscowość)
Wydział Rodzinny i Nieletnich


Wnioskodawca/i: ................... (imię, nazwisko, adres)
Uczestnicy postępowania: ................... (imię i nazwisko dziecka, adres)
................... (imię, nazwisko, adres)


WNIOSEK O OGRANICZENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ

Wnoszę o:
ograniczenie władzy rodzicielskiej ................... (imię, nazwisko) nad małoletnim/ą synem/córką ................... (imię i nazwisko dziecka) urodzonym/ą w dniu ................... (dokładna data) w................... (miejscowość), przez powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej matce/ojcu ................... (imię, nazwisko wnioskodawcy), z jednoczesnym ustaleniem zamieszkania ................... (imię i nazwisko dziecka) przy wnioskodawczyni/y oraz ustalenie kontaktów ................... (imię, nazwisko ojca/matki) z synem/córką ................... (imię i nazwisko dziecka) co 2 tygodnie w obecności matki/ojca.

UZASADNIENIE

Małoletni/a ................... (imię i nazwisko dziecka) urodzony/a w dniu ................... (dokładna data) w................... (miejscowość) jest synem/córką ................... (imię i nazwisko matki) i ................... (imię i nazwisko ojca).

Dowód:
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
  • odpis skrócony aktu małżeństwa

Małoletni/a ................... (imię i nazwisko dziecka) jest uczniem/cą II klasy Liceum Ogólnokształcącego.
Państwo ................... (imię i nazwisko matki) i ................... (imię i nazwisko ojca) są małżeństwem od ponad 16 lat i przez ten okres ................... (imię i nazwisko ojca/matki) znęcał/a się psychicznie i fizycznie nad rodziną. Obecnie toczy się przed Sądem Rejonowym postępowanie przygotowawcze z art. 207 kodeksu karnego.
................... (imię i nazwisko ojca/matki) stosował/a przemoc fizyczną – dochodziło do rękoczynów, wyrzucał/a przedmioty użytku domowego, a po spożyciu alkoholu (zazwyczaj w każdy weekend) stawał/a się jeszcze bardziej agresywny.
Ponadto znęcał/a się psychicznie: wymuszał określone zachowania, groził biciem, wyzywał. To wszystko działo się w „czterech ścianach” w obecności dziecka.
Sytuacja domowa wpłynęła na postępowanie ................... (imię i nazwisko dziecka), który/a opuścił się w nauce. Matka/ojciec małoletniego/ej był/a wzywana przez wychowawczynię syna/córki do szkoły na rozmowy, ponieważ zwróciła ona uwagę na stan emocjonalny dziecka, który nie pozwalał na koncentrację w nauce.
Ponadto przemoc, której doświadczało dziecko w domu wpłynęła na jego stan zdrowia i na częste bóle głowy – cierpi na nerwice sytuacyjną.

Dowód:
  • zaświadczenie lekarskie
  • zaświadczenie ze szkoły

Obecnie ................... (imię i nazwisko dziecka) chodzi do psychologa i jako ofiara przemocy domowej wymaga dłuższej terapii. Matka/ojciec obawia się, że sprawca przemocy swoim postępowaniem będzie przeszkadzał w terapii, co będzie ze szkodą dla maloletniego/ej.

Dowód: zaświadczenie od psychologa.

Wobec powyższego wniosek uważam za uzasadniony.


...................
  imię i nazwisko

Załączniki:
  1. odpis skrócony aktu małżeństwa
  2. odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
  3. zaświadczenie lekarskie
  4. zaświadczenie ze szkoły
  5. zaświadczenie od psychologa
  6. kserokopia wniosku
  7. kserokopie załączników

Komentarze

Czytaj także...