Umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego

Czy warto skorzystać z umowy najmu okazjonalnego?

Masz zamiar wynająć komuś mieszkanie, ale obawiasz się tego, co się stanie, gdy twój lokator (najemca) okaże się nieuczciwy?


Oczywiście to może być dość poważny problem, bo ustawa o ochronie lokatorów chroni ich przywileje w dużo większym stopniu niż prawa osób, które wynajmują swoją nieruchomość.

Niestety nieuczciwego lokatora, który przestał opłacać zobowiązania czynszowe bardzo trudno pozbyć się z własnego mieszkania, ale warto tutaj wiedzieć, że jest skuteczny sposób, by takiej sytuacji zapobiec.

To najem okazjonalny.  
Uwaga! Wymaga on większych formalności niż zwykły wynajem nieruchomości, ale za to bardzo dobrze chroni interesy właścicieli mieszkań lub domów.

Na czym polega najem okazjonalny?

Nieuczciwego lokatora można eksmitować bez przeprowadzania postępowania sądowego. Nie trzeba też czekać na przyznanie najemcy lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego.

Potrzebne będzie spełnienie tylko kilku warunków.

Umowa najmu sporządzona na piśmie

Może być to umowa tylko na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Najemca składa wtedy oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym zgadza się dobrowolne przeprowadzenie egzekucji komorniczej, jeśli będzie bezprawnie korzystał z lokalu, a także zobowiązuje się do opróżnienia i opuszczenia mieszkania w terminie wskazanym przez właściciela.

Lokator wskazuje lokal, w którym zamieszka w razie eksmisji

Uwaga! Lokator koniecznie musi dołączyć oświadczenie właściciela takiego lokalu z jego zgodą na to, by w przypadku eksmisji mógł tam zamieszkać.
Osoba, która wynajmuje mieszkanie może sobie zaznaczyć, by podpis pod takim oświadczeniem był potwierdzony notarialnie.

Umowa najmu okazjonalnego musi być zarejestrowana w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu.
Uwaga! Jeśli właściciel mieszkania nie dopełni tego obowiązku, to umowa będzie wtedy traktowana jak zwykły najem a nie okazjonalny.

Co w sytuacji, gdy lokator przestanie płacić czynsz?

Wtedy właściciel wysyła mu żądanie opuszczenia lokalu i podaje do kiedy ma to nastąpić (nie może to być termin krótszy nić 7 dni od dnia doręczenia żądania).

Jeżeli nieuczciwy lokator nie zastosuje się do tego, to właściciel nie musi składać pozwu o eksmisję, ale występuje wtedy do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.

Sąd rozpatrzy taki wniosek nie później niż w terminie 3 dni i na podstawie takiej klauzuli wykonalności komornik eksmituje nieuczciwego lokatora do lokalu wskazanego przez niego przy podpisywaniu umowy. 

Wzór umowy o najem okazjonalny  

Umowa o najem okazjonalny



Zawarta w dniu ………….. r. w …………………. pomiędzy:

1) …………………………… (nr dowodu osobistego ………………) i …………………………………. (nr dowodu osobistego ……………….) , zamieszkałymi w ……………… przy ul. …………………………….., . ………………………, zwani dalej Wynajmującymi

a

2) ……………………………………, zamieszkałym w …………….., ul. …………………, legitymującym się dowodem osobistym ………………………………….., zwany dalej Najemcą,



o treści następującej:

§ 1

Wynajmujący oświadczają, że są właścicielami lokalu mieszkalnego nr ……… o pow. …………… m2, położonego w …………………………….. przy ul. ……………………. (dalej zwany Lokalem).
§ 2

  1. Wynajmujący oddają Najemcy do używania Lokal w stanie stwierdzonym protokołem odbioru będącym załącznikiem nr 1 do niniejszej umowy.
  2. Najemca stwierdza, że stan Lokalu jest mu znany.
  3. Uwagi stron co do stanu technicznego Lokalu są opisane w protokole odbioru będącym załącznikiem nr 1 do niniejszej umowy.

§ 3

Umowa zostaje zawarta na czas oznaczony – …….. lat….

§ 4

  1. Najemca zobowiązuje się do zapłaty Wynajmującym czynszu najmu w wysokości …………….. (słownie: ………………….) zł miesięcznie. Czynsz będzie płatny z góry w terminie do 10 każdego miesiąca. W przypadku opóźnienia w zapłacie Wynajmującym przysługują odsetki w wysokości ustawowej.
  2. Najemca będzie wpłacał czynsz najmu na następujący rachunek bankowy: ………………………………………………………………………………………………
  3. Za dzień zapłaty uważa się dzień uznania rachunku bankowego, o którym mowa w ustępie 2, kwotą zapłaty.

§ 5

Oprócz czynszu najmu Najemca jest obowiązany do terminowego pokrywania kosztów związanych z eksploatacją Lokalu, w tym kosztów zarządu nieruchomością wspólną i innych opłat eksploatacyjnych należnych administracji i wspólnocie mieszkaniowej, kosztów związanych z używaniem zimnej i ciepłej wody, i używaniem energii elektrycznej, ogrzewaniem wg stawek wskazanych na rachunkach w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca na wskazany rachunek bankowy.

§ 6

  1. Najemca zobowiązuje się do wykorzystywania Lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe.
  2. Najemca nie ma prawa oddać Lokalu w całości lub w części osobie trzeciej w podnajem lub do bezpłatnego używania bez pisemnej zgody Wynajmujących.

§ 7

Dla zabezpieczenia roszczeń Wynajmujących z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu naprawienia ewentualnych szkód Najemca zobowiązuje wpłacić Wynajmującym ……………. (słownie: ………………..) zł kaucji zabezpieczającej. Zostanie ona zwrócona po upływie miesiąca od opróżnienia lokalu, po ewentualnym potrąceniu należności.

§ 8

  1. Najemca jest zobowiązany do utrzymania Lokalu w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie gorszym od stanu, w jakim znajduje się w dniu jego objęcia przez Najemcę.
  2. Najemca jest także obowiązany przestrzegać regulaminu porządku domowego oraz dbać i chronić przed uszkodzeniem i dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania takie jak: klatki schodowe, korytarze i inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
  3. W razie awarii wywołującej szkodę Najemca zobowiązany jest niezwłocznie udostępnić Lokal w celu jej usunięcia. W razie odmowy Najemcy bądź jego nieobecności. Wynajmujący mają prawo wejść na Lokal w obecności funkcjonariusza Policji.
  4. Najemca obowiązany jest - po wcześniejszym ustaleniu terminu - udostępnić Lokal Wynajmującym w celu dokonania przeglądu stanu technicznego oraz wykonania robót obciążających Wynajmujących (napraw wymiany wewnętrznych instalacji wod.-kan., CO, CW i gazowej), a także zastępczego wykonania przez Wynajmujących prac obciążających Najemcę.
  5. Najemca jest obowiązany do naprawienia szkód powstałych z jego winy.
  6. Najemca oświadcza, że w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia Lokalu opisanego będzie mógł zamieszkać w ………………………… stanowiącym własność …………………………. , położonym w ……………… przy ul. …………………………….. Najemca zobowiązuje się jednocześnie, że w razie utraty możliwości zamieszkania pod tym adresem, w terminie 21 dni od powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskaże inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu, oraz przedstawi oświadczenie właściciela tego lokalu, że na ewentualną przeprowadzkę wyraża zgodę.

§ 9

1. W kwestii wypowiedzenia niniejszej umowy zastosowanie mają także przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W szczególności Wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę najmu nie później niż miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeśli:


a) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa Lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

b) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie Lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub

c) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania Lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody Wynajmujących.

2. Wynajmujący mogą wypowiedzieć niniejszą umowę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, jeżeli w czasie trwania umowy Lokal będzie im potrzebny do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

§ 10

Wydanie lokalu Najemcy nastąpiło w dniu dzisiejszym.

§ 11

  1. Strony uzgadniają, że obowiązek ubezpieczenia wszelkich ruchomości od pożaru, zalania, kradzieży spoczywać będą na Najemcy. Najemca nie może żądać od Wynajmujących pokrycia strat w przypadku braku należytego ubezpieczenia.
  2. Dodatkowe opłaty związane z niniejszą Umową (w szczególności podatek od czynności cywilnoprawnych - jeżeli takowy wystąpi) ponosi w całości Najemca.
  3. Strony umawiają się, że wszelkie doręczenia pism dla Najemcy będą dokonywane zgodnie z wolą stron do Lokalu.

§ 12

Po ustaniu stosunku najmu Najemca zobowiązany jest zwrócić Lokal Wynajmującym w stanie niepogorszonym

§ 13

W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz przepisy kodeksu cywilnego.

§ 14

Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 15

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.


   Wynajmujący                                  Najemca



………………………………        ………………………………


Załączniki:

  1. protokół odbioru
  2. oświadczenie Najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddał się egzekucji i zobowiązał do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego w terminie wskazanym przez Wynajmujących i na ich żądanie
  3. oświadczenie Wynajmujących Lokal o wyrażeniu zgody na zamieszkiwanie Najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu
  4. oświadczenie w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w § 8 ust. 6 umowy, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie Najemcy i osób z nim zamieszkujących w tym lokalu

Potrzebujesz pomocy prawnika?

Porady prawne przez internet skutecznie i na czas» 

Komentarze

Czytaj także...