Rehabilitacja w domu pacjenta NFZ

Rehabilitacja w domu pacjenta w ramach NFZ

Bezpłatna rehabilitacja domowa w ramach NFZ przysługuje osobom ubezpieczonym, które ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się (np. z powodu choroby przewlekłej lub kontuzji nogi) nie mogą dotrzeć do poradni.
Uwaga! To jest jedyny warunek. 

Skierowanie na rehabilitacje w domu pacjenta

Skierowanie na domową rehabilitację wystawi Ci lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale mogą to także zrobić specjaliści m.in.: neurolog, reumatolog, chirurg traumatolog lub ortopeda.
Uwaga! Na skierowaniu konieczna jest adnotacja, że rehabilitacja na być realizowana w domu.
Powiedz lekarzowi, dlaczego chory nie może sam chodzić na ćwiczenia i poproś, by zlecił rehabilitację w warunkach domowych.

Czasem lekarz wystawia skierowanie do poradni rehabilitacyjnej nie zlecając ćwiczeń. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza z poradni  i to dopiero on wystawia skierowanie na rehabilitację.
Uwaga! Także lekarska porada rehabilitacyjna może odbyć się w domu pacjenta (pamiętaj o adnotacji).

Rejestracja skierowania w poradni rehabilitacyjnej

Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne szybko traci swoją ważność, wiec nie zwlekaj z jego zarejestrowaniem.
Uwaga! Masz na tylko 30 dni, niezależnie od tego, kiedy zacznie się rehabilitacja.
Po zarejestrowaniu skierowania w poradni nie trzeba go już aktualizować. Podczas zapisu powinieneś od razu otrzymać informację o terminie rozpoczęcia rehabilitacji.

Czas oczekiwania na rozpoczęcie ćwiczeń wynosi od dwóch tygodni do kilku miesięcy. Jeśli w Twojej okolicy działa kilka poradni zadzwoń do każdej i ustal, w której są najkrótsze terminy. Numery poradni uzyskasz na infolinii NFZ (22) 572 60 42 lub 800 392 976.

Jak wydłużyć czas trwania rehabilitacji?

Każdemu pacjentowi przysługuje maksymalnie 80 dni za zabiegowych (czyli rehabilitacji domowej) w jednym roku kalendarzowym.

Jest jednak możliwość wydłużenia rehabilitacji, jeśli pacjent nadal jej potrzebuje. W tym celu lekarz zlecający zabiegi występuje o zgodę na dodatkowe dni zabiegowe do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ.
Uwaga! Porozmawiaj z lekarzem o przedłużeniu rehabilitacji jeszcze przed wyczerpaniem limitu.

Komu przysługują dodatkowe zabiegi?

Osobom ciężko chorym przysługuje prawo do domowej rehabilitacji, ale także do specjalistycznych zabiegów, np. elektrostymulacji, laseroterapii (w domu).

Zabiegi mogą mieć osoby:
  • po udarach i zatorach mózgu (tylko do 12 mies. od chwili zachorowania);
  • po wszczepieniu endoprotez stawów biodrowych i kolanowych (tylko do 6 miesięcy po operacji);
  • osoby, u których postępuje choroba przewlekła: choroba Parkinsona, zanik mięśni, guz mózgu, stwardnienie rozsiane oraz RZS);
  • z uszkodzeniami układu nerwowego, np. z przerwanym rdzeniem kręgosłupa (tylko do 12 miesięcy od urazu lub wypadku);
  • pacjenci po urazach nóg (tylko do 6 miesięcy po urazie lub wypadku);
  • pacjenci w stanie wegetatywnym (bez kontaktu). 
Rehabilitacja po zawale serca

Razem z wypisem ze szpitala pacjent po zawale (lub po zabiegu kardiologicznym) oprócz skierowania do kardiologa powinien otrzymać również skierowanie na specjalna rehabilitację kardiologiczną.

Rehabilitacja kardiologiczna odbywa się w formie dwu-lub trzytygodniowych turnusów.  Jest realizowana od razu po wypisie ze szpitala lub - w zależności od przypisanej pacjentowi kategorii - nie później niż od 28 do 56 dni po wypisie. 

Jak skorzystać z opieki?

Skierowanie powinien wystawić lekarz prowadzący z oddziału szpitala. Może to zrobić nawet jeśli placówka nie realizuje programu KOS. 
Uwaga! Jeśli pacjent nie otrzymał skierowania przy wypisie, nadal ma prawo skorzystać z rehabilitacji. Skierowanie może wtedy wypisać kardiolog z poradni - trzeba jak najszybciej zapisać się do niego na wizytę. 

Komentarze

Popularne posty