Jakie portale społecznościowe dla młodzieży?

Portale społecznościowe dla młodzieży

Młodzież ucieka z Facebooka. Przestał być dla nich atrakcyjny, a niektórzy wręcz wstydzą się mieć z nim coś wspólnego, bo uważają, że portal dla osób starszych. Przeszkadza im, że z Facebooka korzystają już nie tylko ich przyjaciele, ale również rodzice, a nawet dziadkowie.


Dlatego poszukują miejsca, w którym młody człowiek czułby się swobodnie i stad popularność anonimowych mediów społecznościowych i komunikatorów, a w których nie trzeba podawać własnych danych personalnych, a można swobodnie czatować i kontaktować się z wybranymi osobami. 

Facebook

Młodzież nie lubi tutaj reklam i przypadkowych postów, które wyświetlają się na ich tablicy.
Uwaga! Jeśli mają jeszcze swoje konto na Facebooku, to wyłącznie po to, żeby wymieniać się między sobą notatkami z lekcji. Zazwyczaj momentem, w którym młody człowiek decyduje się na ucieczkę z FB, jest otrzymanie od rodziców zaproszenia do grona znajomych na ich profilu. I choć portal ten pozwala ustawić prywatność tak, aby nikt niechciany nie mógł nas podejrzeć, to zazwyczaj młodzież z tego nie korzysta.

Instagram

Dzięki niemu użytkownicy mogą udostępniać na różnych portalach społecznościowych (Instagram, Facebook, Twitter) swoje krótkie filmy i zdjęcia, które zrobili za pomocą smartfona, z komentarzem. Zdjęcia można obrabiać i upiększać za pomocą filtrów.
Uwaga! To ulubiona aplikacja nastolatków, bo nie ma tu linków, spamu. Nikt nikogo nie zmusza do obserwowania. Hasztagi, czyli słowa bez spacji poprzedzone symbolem #, pozwalają znaleźć interesujące treści.

Snapchat

Komunikator. Prosta aplikacja mobilna na smartfon  i iPhone. Szybko zyskał miano najczęsciej używanego serwisu społecznościowego nastolatków.  Nie ma tutaj żadnej cenzury, polubień czy nieprzyjemnych komentarzy, tylko liczba obejrzeń, które widzi wyłącznie autor.
Uwaga! Młodych ludzi pociąga ulotność tej formy komunikacji, bo zdjęcia z podpisami czy filmy pojawiają się na kilkadziesiąt sekund, a po obejrzeniu znikają. W nowej wersji aplikacji użytkownicy mogą obejrzeć powtórnie, ale tylko raz za darmo, za kolejne trzeba zapłacić.
Można też publikować historię (my story), czyli zbiór zdjęć, i udostępniać je wybranym użytkownikom albo publicznie.
Uwaga! Fakt, że serwis nie pozwala nikomu na trwałe przechowywanie zdjęć i filmów, bywa wykorzystywany do tzw. sextingu, czyli wysyłania innym treści o podtekście seksualnym (np. własnych nagich zdjęć).

Nastolatek bezpieczny w internecie

Interesuj się aktywnością swojego dziecka z sieci. Warto też samemu starać się obserwować, jakie nowe możliwości daje internet, a Twój autorytet jako rodzica wzrośnie.
Uwaga! Nigdy nie pouczaj swojego dziecka, tylko z nim rozmawiaj. Pytaj, a nawet proś o pokazanie, jak działa nowa mobilna aplikacja Snapchat czy komunikator WhatsApp.
Rozmawiaj o zagrożenia, jakie są związane z korzystanie z internetu i portali społecznościowych.
Uwaga! Wspomnij o ustawieniach prywatności. To bardzo ważne. Ostatnie badania (Global Social Media Impact Study) wykazały, że młodzi użytkownicy Facebooka w ogóle nie zajmują się kwestami prywatności. 40% ankietowanych odpowiedziało, ze nigdy nie zmieniało facebookowych ustawień prywatności, a 80% stwierdziło: "nic mnie to nie obchodzi".
Twoje dziecko powinno wiedzieć, ze w internecie nie istnieje coś takiego jak anonimowość. Ślad po każdym wpisie zostaje, bo numer IP komputera czy smartfona można zidentyfikować.
Uwaga! O tym powinien pamiętać każdy, kto spotkał się z wyzwiskami czy innymi formami cyberprzemocy.
Ucz, aby brał odpowiedzialne za to co piszę, bo złośliwe, poniżające komentarze nie tylko mogą kogoś zranić, ale doprowadzić nawet do załamania psychicznego.

Twoje dziecko powinno wiedzieć (ustal to z nim), jakich danych nie można ujawniać w sieci (np. numer telefonu, adres zamieszkania). Mów o zasadzie ograniczonego zaufania do nieznajomych osób, które natarczywie chcą się zaprzyjaźnić w sieci.
Uwaga! Zastosuj mobilną kontrolę rodzicielską (aplikacja sprawdza i blokuje poczynania w sieci), jeśli nie jesteś pewien, czy dziecko przestrzega zasad bezpieczeństwa.

Komentarze

Czytaj także...