Co zrobić, by nie spłacać długów męża lub żony?

Co musisz zrobić, by nie spłacać długów męża lub żony

Twój mąż (lub żona) to utracjusz lub finansowy ryzykant? Pomyśl o zabezpieczeniu się przed spłacaniem za niego należności i utratą majątku.


Wspólny majątek małżonków

Do obojga małżonków należy majątek, którego dorobili się po ślubie. Jeśli jedno z nich nie spłaca długów zaciągniętych w banku lub od osób prywatnych, komornik ma prawo ściągnąć należności z majątku wspólnego małżonków. Oboje zapłacą też zaległe podatki (z odsetkami) i obowiązkowe składki ZUS. 

Długi bez wiedzy i zgody...

Jeśli jedno z małżonków narobiło długów, a drugie o tym nie wiedziało, komornik może sięgnąć tylko po osobisty majątek dłużnika. Gdyby jednak nie wystarczyło go na zwrot należności, wierzyciele mogą wystąpić do sądu o podział majątku małżonków.
Uwaga! Kiedy sąd go dokona, będą mieli prawo odebrać to, co im się należy, z części, która przypadnie dłużnikowi.

Na pomoc... separacja...

Gdy małżonek notorycznie pożycza pieniądze i ich nie oddaje, możesz uniknąć spłacania za niego długu, decydując się na separację.
Uwaga! W momencie jej ogłoszenia automatycznie powstaje rozdzielność majątkowa, ale uwaga: separację musi ogłosić sąd. Gdy małżonkowie sami podjęli decyzję o rozstaniu, byłoby ono nieformalne i nie miałoby skutków prawnych.
Wierzyciele mogliby więc nadal domagać się, od obojgu zwrotu tego, co im się należy.

Zaległe składki i podatek

ZUS i urząd skarbowy są wierzycielami uprzywilejowanymi i jeśli któryś z małżonków popadnie w długi podatkowe albo będzie zalegał ze składkami ZUS, instytucje te upomną się o zwrot należności nie tylko z majątku dłużnika.
Uwaga! Sięgną także po wspólną własność małżonków, czyli po majątek, którego dorobili się w czasie trwania małżeństwa, łącznie z wynagrodzeniem za pracę każdego z nich.

Podział majątku wspólnego

Gdy jedno z małżonków prowadzi ryzykowną działalność finansową, warto rozważyć podział majątku. W razie kłopotów długi będą ściągane tylko z dóbr tego, kto w nie popadł.
Uwaga! Podziału należy dokonać, zanim małżonek się zadłuży.
Zniesienie wspólności majątkowej, gdy długi już są, nie chroni przed ściąganiem ich z obojga.

Wierzyciele muszą wiedzieć o rozdzielności majątkowej

Aby rozdzielność majątkowa chroniła przed spłatą długu współmałżonka, wierzyciele muszą wiedzieć, że podział majątku został dokonany.
Uwaga! Trzeba ich zatem poinformować od razu, gdy małżonek prosi ich o pożyczenie pieniędzy. Aby wierzyciele nie wyparli się, że wiedzieli o intercyzie, najlepiej poinformować ich o niej na piśmie, poprosić o jego poświadczenie i zachować kopię dla siebie.

Długi w spadku

Jeśli dopiero po śmierci małżonka dowiesz się, że odziedziczyłeś po nim długi, możesz odrzucić spadek lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy za wcześniejsze zobowiązania zmarłego odpowiesz tylko do wysokości majątku, który zostawił Ci w spadku.

Nie będziesz musiał dopłacać z własnej kieszeni. 

Kto może pomóc w spłacie długów?

Jeśli przerastają Cię Twoje problemy z z długami, nie załamuj się. Musisz pokonać wstyd i poszukać fachowej pomocy. Oto, gdzie ją m.in. znajdziesz...

Fundacja Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej pomaga w spłacie długów

W ramach tej fundacji działa pogotowie dla zadłużonychOśrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego, które działają na terenie całej Polski, udzielają bezpłatnej poufnej pomocy w zakresie poradnictwa finansowego, prawnego i doradztwa konsumenckiego. 

Fundacja Zaradni pomaga w spłacie długów

M.in. prowadzi dla zadłużonych warsztaty, jak efektywniej zarządzać własnymi pieniędzmi i jakie mają możliwości wyjścia z pętli długu. Wspiera i buduje motywacje do walki z długami.

Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych

Prowadzi bezpłatne doradztwo prawne, psychologiczne i windykacyjne. W jego ramach działa Wspólnota Anonimowych Dłużników, kto rej celem jest wyjście z zadłużenia i pomaganie innym dłużnikom.

Nie uciekaj od problemu z długami

U osób, które nie są w stanie spłacać zadłużenia bardzo często pojawiają się stany lękowe, frustracje, bezsenność. Nie mogą uwolnić się od myśli o długu, popadają w depresje.

Mają obniżoną samoocenę.

Pojawia się wstyd i upokorzenie, że jestem życiowym nieudacznikiem, obwinianie siebie i innych za swoje niepowodzenia.
Uwaga! Najgorszym wyjściem jest ucieczka od problemu z długami, chowanie głowy w piasek. W takiej sytuacji należy porozmawiać z bliskimi, nie ukrywać przed nimi tego, co się stało, bo wspólnie łatwiej zaradzić jest problemom. Szczera rozmowa, zrozumienie oraz wsparcie od rodziny pomogą w pozbyciu się wstydu z powodu niemożności spłacenia zadłużenia i wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.
Warto też uświadomić sobie, że podobnej sytuacji jest wiele osób, którym jednak udaje się spłacić zadłużenie. Już taka postawa wpłynie na poprawę samopoczucia i doda energii do działania.
Uwaga! Jeśli nie dajesz sobie rady ze stresem, poszukaj wsparcia u psychologa czy psychoterapeuty.

Jak ogłosić bankructwo osobiste?

Osoby, które mają wiele długów, mogą ogłosić prywatne bankructwo. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.
Uwaga! Za wszczęcie rozprawy trzeba zapłacić 30 zł. Tej kwoty nie odzyskamy, jeśli nawet sąd odmówi ogłoszenia upadłości.
Z chwilą przyjęcia przez sąd wniosku o bankructwo banki i inni wierzyciele (np. operatorzy telekomunikacyjni czy dostawcy prądu) nie mogą naliczać dodatkowych opłat i odsetek.

Wszystkie długi są spisywane, sprawdzane i zatwierdzane przez sąd.
Uwaga! Ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko w stosunku do osób, które wpadły w kłopoty finansowe z przyczyn niezależnych od siebie, np. na skutek zdarzeń losowych (przewlekłe choroby, wypadki, niezawiniona utrata pracy.
Oczywiście nie można liczyć na to, że poprzez ogłoszenie upadłości zniknie problem zadłużenia, a dłużnik zachowa majątek. Postępowanie upadłościowe polega na likwidacji jego majątku. Wyznaczony przez sad komisarz spisze wszystko, co dłużnik ma wartościowego i wystawi na licytację.

Z uzyskanych pieniędzy zostanie spłacone zadłużenie, a jeśli to nie wystarczy, cześć długów zostanie umorzona, ale część sąd nakaże oddać w ramach 3-letniego planu spłaty, który jest jednym z warunków powodzenia całego procesu upadłości.

Bankrutującemu, z posiadanego majątku wydzielane są jedynie pieniądze na wynajem mieszkania od 12 do 24 miesięcy.

Książki, które warto przeczytać 

Te książki warto przeczytać:

1. Inteligentne oszczędzanie»
W jaki sposób, wprowadzając jedynie kilka drobnych zmian, możesz zacząć oszczędzać naprawdę dużą sumę pieniędzy? Autor na własnym przykładzie pokazuje działanie zasady "ziarnko do ziarnka". Wykorzystaj jego techniki także w swoim życiu!

2. Budżet domowy pod ostrzałem»
Jak skutecznie zadbać o budżet domowy i finanse osobiste oraz jak mądrze wydawać pieniądze w czasie kryzysu?

3. Mądry dom, bogaty dom»
Mądry dom może zarobić dla Ciebie nawet 4800 zł rocznie. Jeżeli nie potrzebujesz tych pieniędzy ta książka Cię znudzi.

Komentarze

Czytaj także...