Wniosek o rentę socjalną



Renta socjalna

Renta socjalna przyznawana jest osobom, które ze względu na chorobę nie wypracowały stażu ubezpieczeniowego wymaganego do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy.
Uwaga! Warunkiem uzyskania renty socjalnej z ZUS jest osiągnięcie pełnoletności oraz orzeczenie lekarskie o całkowitej niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Musi ono powstać przed ukończeniem 18. roku życia lub później w trakcie nauki, ale przed 25. rokiem życia (np. wypadek podczas nauki w szkole lub choroba wrodzona).   

 Może być przyznana na stałe (jeśli całkowita niezdolność do pracy jest trwała) lub na wskazany okres (jeśli jest okresowa).
Uwaga! Orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy nie daje prawa do renty socjalnej. Niezdolność do pracy określa lekarz orzecznik ZUS. Renta socjalna wypłacana jest osobom stale zamieszkałym na terytorium Polski.

Dorabianie na rencie socjalnej

Osoby, które pobierają rentę socjalną mogą do niej dorobić. Jednak w przypadku uzyskiwania dodatkowych przychodów obowiązuje pewien limit.
Uwaga! Miesięczne przychody, które przekraczają 70% przeciętnego wynagrodzenia spowodują, że ZUS zawiesi wypłatę. Pod uwagę brane są przychody z wykonywanych umów (o pracę, zlecenia) oraz inne przychody (np. z tytułu najmu, dzierżawy). O dodatkowych dochodach należy niezwłocznie zawiadomić ZUS, który na bieżąco podejmuje decyzję, co do dalszej wypłaty świadczenia.
Prawo do renty socjalnej zawieszane jest za miesiąc, w którym uzyskany został przychód przekraczający limit. W przypadku pobrania renty i przekroczenia limitu w tym samym miesiącu, ZUS wyda decyzję o konieczności zwrotu wypłaconego świadczenia.
Uwaga! Wysokość limitów zmienia się co trzy miesiące. Aktualny limit możesz sprawdzić na stronie internetowej ZUS.

Wysokość  renty socjalnej

Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, która wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Uwaga! Wysokość renty socjalnej została zrównana z wysokością renty minimalnej i od 1 czerwca wynosi 1029,80 zł brutto. Od tej kwoty ZUS potrąca zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Podatek jest przekazywany z ZUS do urzędu skarbowego. Informacje o podatku i składce ZUS umieszcza w decyzji o przyznaniu renty socjalnej. Co roku renciści otrzymują z ZUS formularz PIT, w którym znajdują się dane o kwocie podatku.




Dokumenty składane wraz z wnioskiem o rentę socjalną

Wniosek o rentę socjalną wraz z niezbędną dokumentacją składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Uwaga! Formularz dostępny jest w każdej jednostce ZUS. 
Wraz z wnioskiem należy złożyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego, dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.

Jeśli wnioskodawca się uczy, musi też przedstawić zaświadczenie ze szkoły lub uczelni wyższej. Jeśli składający wniosek osiąga jakiś dochód, należy też złożyć odpowiednie zaświadczenie o jego źródle i wysokości.

Podstawa prawna: art. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2013 r., poz. 982 ze zm.).

Komentarze

Czytaj także...