Restrukturyzacja zadłużonej firmy





Restrukturyzacja firmy

Dzięki ustawie - Prawo restrukturyzacyjne - mamy obecnie cztery sposoby postępowań, które pozwolą wyciągnąć firmę z kłopotów finansowych. To przedsiębiorca podejmuje decyzję, który sposób będzie dla niego najkorzystniejszy.
Uwaga! Jednym z nich jest postępowanie sanacyjne - najbardziej nowatorskie rozważanie w Prawie restrukturyzacyjnym. Warto więc wiedzieć, na czym ono polega.

Na czym polega Prawo restrukturyzacyjne?

Jak sama nazwa wskazuje, ma doprowadzić do takich przekształceń w firmie, by - choć są  na skraju bankructwa - nadal mogły działać.
Uwaga! Jest to bardzo ważna zmiana, bo wcześniej w takich sytuacjach najczęściej przeprowadzano upadłość likwidacyjną, która prowadziła do zamknięcia firmy.

Postępowanie sanacyjne w firmie

To połączenie upadłości i układu. Jest ono stosowane, gdy właściciel firmy z różnych powodów nie mógł zawrzeć układu z wierzycielami.

Celem postępowania sanacyjnego jest kompleksowe przekształcenie firmy - takie, by stała się ona opłacalnym i dobrze działającym podmiotem gospodarczym.
Uwaga! Ma ono polegać na przeprowadzeniu restrukturyzacji poprzez oddłużenie firmy i wdrożenie działań sanacyjnych, czyli takich czynności prawnych i działań faktycznych, które sprawią, ze dłużnik odzyska zdolność wykonywania swoich zobowiązań.  Niniejsze postępowanie wprowadza instrumenty, które do tej pory przysługiwały jedynie syndykowi w postępowaniu likwidacyjnym. Teraz maja one zostać wykorzystane do ratowania firmy.
Sąd wydaje postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego, wyznacza zarządce. Może go wskazać przedsiębiorca - o ile uzyska na to zgodę wierzycieli (osób lub firm, u których jest zadłużony), którzy mają łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności.
Uwaga! Taka zgoda musi być dołączona do wniosku.

Sporządzenie planu restrukturyzacyjnego firmy

To najważniejszy z obowiązków zarządcy. Sporządza on plan restrukturyzacyjny, który zatwierdza sąd. Zarządca, za zgodą sędziego komisarza, może odstąpić od niekorzystnych umów podpisanych wcześniej przez firmę - w całości lub w części.

Może też zwolnić część pracowników na takich zasadach ja w postępowaniu upadłościowym.
Uwaga! Wówczas nie obowiązują przepisy chroniąca pracowników przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Zawieszenie egzekucji długów

To jedna z najuważniejszych zasad postępowania sanacyjnego. Sędzia-komisarz na wniosek dłużnika lub zarządy może też uchylić zajęcie dokonane przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego.




Postępowanie sanacyjne krok po kroku

1. Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego składa się do sądu restrukturyzacyjnego (jest nim właściwy sąd gospodarczy). Może go złożyć właściciel firmy (dłużnik) lub wierzyciele. Po rozpoznaniu wniosku sąd wydaje postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego i wyznacza zarządcę.
Uwaga! Obowiązkiem dłużnika jest wskazanie i wydanie zarządcy całego majątku oraz dokumentów dotyczących działalności firmy. Zarządca m.in. sporządza spis inwentarza i spis wierzycieli oraz przygotowuje plan restrukturyzacyjny (ma na to 30 dni), który zatwierdza sąd.
2. W ciągu 12 miesięcy od otwarcia postępowania sanacyjnego sędzia-komisarz zwołuje zgromadzenie wierzycieli. Głosują oni nad układem (planem spłaty zadłużenia przez firmę). Potem  sąd wydaje postanowienia o zatwierdzenie układu.

Komentarze

Czytaj także...