Prawo lokalowe mieszkania komunalne
Kto ma prawo do mieszkania komunalnego?
W razie śmierci najemcy mieszkania komunalnego jego najbliższa rodzina, która z nim mieszkała, nie traci dachu nad głową. Krewni mają prawo zostać najemcami na takich samych zasadach, jakie obowiązywały dotychczas.
Dotyczy to wyłącznie:
- współmałżonków (którzy nie są współnajemcami lokalu);
- dzieci najemcy i jego współmałżonka;
- osób wobec których najemca miał obowiązek alimentacyjny;
- konkubentów (osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą).
Wywiad środowiskowy
Aby przejąć mieszkanie komunalne (wstąpić w stosunek najmu), trzeba stale mieszkać z najemcą do chwili jego śmierci.
Uwaga! Dokładniej wykazać, że mieszkanie jest centrum życiowym dla osoby, która się o nie stara. Czyli ma tam swoje rzeczy, przebywa na stałe, nocuje.
Wiele osób myśli, że jako dowód wystarczy fakt zameldowania, ale tak było przed laty. Obecnie gminy sprawdzają, czy ktoś rzeczywiście mieszka w lokalu komunalnym. Przeprowadzane są wywiady środowiskowe z sąsiadami.
Uwaga! Składając więc wniosek do gminy warto dołączyć do niego oświadczenia sąsiadów, ale trzeba pamiętać, że gmina będzie je jeszcze weryfikować.
Sam wniosek do gminy nie wystarczy...
Prawa do najmu mieszkania komunalnego nie podlegają dziedziczeniu. Nie trzeba wiec przeprowadzać postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.
Kto nie ma szans na mieszkanie komunalne?
Prawo wystąpienia w stosunek najmu po zmarłym lokatorze nie przysługuje jego wnukom i prawnukom. Sprawę tę rozstrzygnął SN. Według niego wnuki i prawnuki nie mają żadnych praw do mieszkania komunalnego, nawet jeśli zamieszkiwali wspólnie ze zmarłym i łączyła ich wieź duchowa i gospodarcza.
Podstawa prawna: wyrok SN z 21 maja 2002 r. (sygn. akt III CZP 26/02, OSNC z 2003 r., nr 2, poz. 20).
Komentarze