Porada prawna online cz. 35





Porada prawna: jak przepisy regulują prace na działce, w ogródku, piwnicy?

Małe działki (niegdyś nazywane pracowniczymi) są zazwyczaj położone na terenach miejskich, niedaleko zabudowań i z tego powodu każdy ogród, który składa się z takich działek ma swój regulamin (zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych - ROD).


Uwaga! Dokument ten musi jasno precyzować jakie działania są zabronione. Każdy działkowiec powinien się stosować do regulaminu, bo w przeciwnym razie może stracić działkę pracowniczą, którą dzierżawi.
Gdy zaś masz własnościową działkę lub posesję, to też nie oznacza, ze możesz robić na niej wszystko, co Ci się żywnie podoba, ale wówczas, jako właściciel nieruchomości podlegasz innym przepisom, czyli ustawie "o utrzymanie czystości i porządku w gminach" oraz regulaminowi, jaki został uchwalony przed radę Twojej gminy.

Spalanie pozostałości roślin i śmieci

Wywołuje to najwięcej kontrowersji. Zatem wolno spalić odpadki na działce i w ogrodzie?

Jeśli masz działkę na terenie rodzinnych ogrodów, to: "dopuszcza się spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki" - tak mówi §136 regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Uwaga! Od 1 października można spalać pochodzące z działki części roślin także w ciągu dnia (do 30 września można to robić tylko od zmierzchu), ale gmina ma prawo wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie i wówczas taki zakaz obowiązuje również ogródki działkowe i spalanie czegokolwiek jest niedopuszczalne.
Jeżeli masz działkę własnościową, obowiązuje Cię ustawa "o odpadach", a to oznacza, że masz prawo spalać zgromadzone (np. na podwórku) pozostałości roślinne, jeśli nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Gdyby się okazało, że na Twoim terenie odpady roślinne są objęte obowiązkiem wywozu, to ich spalanie w ogrodzie jest niedopuszczalne. Musi je zabrać firma, z którą masz umowę na wywóz śmieci.
Uwaga! Wszystkich zaś dotyczy zakaz spalania śmieci typu: stare ubrania, buty, folie,  kartony, plastikowe butelki itp. Zakazuje tego art. 71 ustawy o odpadach, który mówi:"kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią, podlega    karze aresztu albo grzywny".

Remont domku na działce

Właściciel nieruchomości, więc także działki (nie tylko mieszkania lub domu), ma obowiązek tak wykonywać remont, by nie zakłócać ponad przeciętną miarę życia sąsiadom, a to oznacza, ze głośnych prac nie wolno wykonywać w porze nocnej, między 22.00 a 6.00 rano.
Uwaga! Zakłócanie ciszy nocnej jest wykroczeniem z art. 51 kodeksu wykroczeń, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.




Przejazd przez działkę sąsiada

Jeśli właściciel sąsiedniej działki nie wyrazi zgody na przejazd (na podstawie art. 47 prawa budowlanego), to możesz, na podstawie tego samego przepisu, wystąpić do starosty o wydanie zezwolenia w formie decyzji administracyjnej.
Uwaga! Gdy jednak podczas przejazdu poczynisz szkody u sąsiada, np. zniszczysz rośliny, trzeba będzie za nie zapłacić. 

Komentarze

Czytaj także...