Kredyt samochodowy czy gotówkowy - jaki kredyt wybrać?





Co wybrać: kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Chcesz kupić samochód i zastanawiasz się na tym co jest lepsze kredyt samochodowy czy gotówkowy? Jakie rozwiązanie jest tańsze i da Ci większe korzyści?

Przy zakupie wymarzonego samochodu najczęstszym dylematem jest to, czy zdecydować się na ten tańszy za gotówkę, a może na ten droższy, który sfinansujemy (nawet w niewielkiej części) za pieniądze z kredytu bankowego.
Uwaga! I tutaj oczywiście rodzi się pytanie: co mam wybrać? Kredyt samochodowy, a może kredyt gotówkowy w zaprzyjaźnionym banku?
Odpowiedni wybór uzależniony jest od wielu czynników i nie jest on taki oczywisty, jakby mogło się wydawać.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest kredytem docelowym, czyli na zakup samochodu. Jest przede wszystkim tańszym kredytem niż  kredyt gotówkowy, jak również możemy korzystać z niego na dłuższy okres niż w przypadku kredytu gotówkowego i uzyskać wyższą kwotę, bo przy kredycie gotówkowym można uzyskać maksymalnie do kilku tysięcy złotych.

Jak oprocentowany jest kredyt samochodowy i ile mniej więcej trwa umowa?

Zdarzają się kredyty samochodowe z maksymalnym okresem kredytu nawet do 10 lat (w przypadku  kredytu gotówkowego nie ma takiej możliwości). Jeżeli chodzi o oprocentowanie, to średnie oprocentowanie takiego kredytu na najbardziej popularnym okresie (36-miesięczny) jest w granicach między 8 a 13%.

Typy kredytów samochodowych

Mamy trzy typy kredytów samochodowych:
  • kredyty standardowe, który polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych zawieranych na dowolny okres kredytu (minimalny okres to mniej więcej 6 miesięcy, maksymalny nawet do 10 lat);
  • kredyty jednoratowe, to zazwyczaj kredyty promocyjne, oferowane przez banki samochodowe, takie jak Toyota Bank, które są ściśle związane z dystrybutorem danej marki samochodu. Są to kredyty, które polegają na dużej wpłacie wstępne, zazwyczaj 50%, a następna wpłata jest dopiero za rok (tzw. kredyty 50/50, 60/40);
  • kredyt balonowy.

Wkład własny przy kredycie samochodowym

Jeżeli chodzi o wpłatę własną to w przypadku kredytów jednoratowych zazwyczaj wymagany jest 30-40% wkład własny minimalny.
Uwaga! Chociaż najczęściej jest to forma 50/50.
W przypadku kredytów standardowych (czy balonowych) tu jest minimalna wpłata własna, a zdarzają się kredytu bez wkładu własnego. I taki kredyt można już uzyskać w każdym banku.

Koszty przy kredycie samochodowym

To przede wszystkim oprocentowanie tego kredytu oraz prowizja. Zdarzają się oferty tzw. 0 prowizji, ale to są oferty z ukrytymi kosztami.
Uwaga! Generalnie prowizje przy kredytach samochodowych są od 2 do 5%.
Dodatkowym kosztem, który musisz ponieść w przypadku, gdy decydujesz się na kredyt samochodowy jest wykupienie ubezpieczenia AC (autocasco).
Uwaga! W tym przypadku jest ono obowiązkowe. I to jest dodatkowy koszt.
Zdarzają się kredyty samochodowe, które musisz zabezpieczyć zastawem rejestrowym. To jest koszt rzędu 250 zł.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Główne zabezpieczenie jakie stosują banki przy kredytach samochodowych to są cesje praw z polisy AC, depozyt karty pojazdu, przewłaszczenie z warunkiem zawieszającym.
Uwaga! To przewłaszczenie jest to taki warunek, który ziszcza się momencie, w którym klient nie dokonuje spłaty kredytu. Wtedy bank staje się właścicielem tego samochodu.
Dodatkowe formy zabezpieczające to formy dodatkowych ubezpieczeń od różnych ryzyk. Od utraty życia, od utraty pracy, od utraty wartości samochodu.

Czy musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenia?

Zależy to od oferty i od różnych aspektów. Na pewno w przypadku minimalnych wpłat własnych bank żąda ubezpieczenia takiego kredytu.
Uwaga! Z takich ubezpieczeń warto korzystać z uwagi na to, że minimalizujesz ryzyko spłaty tego kredytu, bo przecież zdarzenia losowe mogą każdemu z nas się przytrafić i wtedy warto ubezpieczyć taki kredyt (spłatę tego kredytu).

Kiedy wybrać kredyt gotówkowy?

Uwaga! Gdy kupujesz nowy samochód - nigdy.
To alternatywne rozwiązanie, gdy chcesz kupić samochód w wieku, który przekracza 15 lat.

Kredyt będzie podobnie oprocentowany, a unikniesz wtedy wymaganego:
  • opłacenia składki za ubezpieczenie Auto Casco (często jest to niemożliwe do zapłacenia ze względu na wiek samochodu),
  • wpisania banku do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela,
  • podwyższonego oprocentowania.
Kredyt samochodowy (podobnie jak hipoteczny) jest usługa specjalistyczną i ma zapewnić kredytobiorcy maksymalny komfort przy minimalnych kosztach obsługi.
Uwaga! Zabezpieczeniem kredytu będzie tutaj wartość środka lokomocji, który zostanie przez Ciebie nabyty. Bank w tym przypadku ponosi znikome ryzyko Twojej niewypłacalności, a to z kolei skutkuje lepszymi warunkami kredytowymi. 

Kredyt samochodowy i gotówkowy  


Komentarze

Czytaj także...