Eksmisja z lokalu komunalnego
Kiedy gmina może eksmitować z lokalu komunalnego i inne problemy dłużników
Niezależnie od tego, czy zadłużenie wynosi kilkaset czy kilka tysięcy złotych, wierzyciel ma prawo domagać się swoich pieniędzy. Jeśli nie uda Ci się dojść z nim do porozumienia, konsekwencje mogą być poważne.Eksmisja z mieszkania komunalnego
Jeśli zalegasz z czynszem za 3 pełne okresy płatności (miesiące) i nie zgłaszasz się do administracji, by wyjaśnić sytuację, wówczas właściciel mieszkania (gmina, spółdzielnia) może wszcząć procedurę eksmisyjną.
Jak wygląda procedura eksmisyjna?
Najpierw dostaniesz pisemne wezwanie do zapłaty całej zaległości w określonym terminie. Jeśli terminu nie dotrzymasz, dostaniesz wypowiedzenie umowy i wezwanie do dobrowolnego wydania lokalu. Będziesz miał na to miesiąc.Uwaga! Jeśli w tym czasie się nie wyprowadzisz, właściciel mieszkania złoży pozew do sądu o eksmisję, a gdy zapadnie wyrok eksmisyjny, zacznie działać komornik.Najpierw zostaniesz wezwany do dobrowolnej wyprowadzki, potem komornik przymusowo opróżni lokal.
Uwaga! W wyroku eksmisyjnym sąd wskaże, czy będziesz miał prawo do mieszkania socjalnego. Jeśli tak, będziesz przysługiwało Ci pomieszczenie tymczasowe do czasu, aż we własnym zakresie zapewnisz sobie lokum.
Inne problemy dłużników
Jaką kwotę emerytury może zająć komornik?
Zależy to od rodzaju zadłużenia. Emerytury i renty podlegają egzekucji w 25%, a w przypadku egzekucji alimentów - w 60%, a to znaczy, że na poczet alimentów komornik może zając nie więcej niż 60% świadczenia, a w przypadku innych długów nie więcej niż 1/4.Uwaga! Kwota wolna od zajęcia (w ogóle nie podlega egzekucji) wynosi 50% najniższej emerytury lub renty (od 1 marca 2018 roku emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1029,80 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 772,35 zł).
Czy z powodu długów byłego małżonka można stracić mieszkanie, które było wspólną własnością?
Tak, jest to możliwe, jeśli po rozwodzie nie został przeprowadzony podział majątku dorobkowego, w którego skład wchodzi mieszkanie.Uwaga! W takim przypadku część tego mieszkania (zwykłe połowa) należy do byłego małżonka i jeśli jest on zadłużony i któryś z wierzycieli tego zażąda może zostać wszczęta egzekucja z udziału w 1/2 w nieruchomości, a to znaczy, ze komornik może zlicytować część mieszkania przysługująca dłużnikowi.Trudno sobie wyobrazić taką sytuację (mieszkanie jest niepodzielne, a niełatwo znaleźć nabywcę na niewydzieloną część nieruchomości), ale trzeba liczyć się z tym, że może się ona zdarzyć.
Dlatego, jeśli wiesz, że były małżonek się zadłuża, wystąp jak najszybciej do sadu o podział majątku dorobkowego.
Co grozi za niespłacenie pożyczki chwilówki?
Firma pożyczkowa, może wyegzekwować należną kwotę z odsetkami, kierując sprawę do sądu, a następnie do komornika, który na poczet spłaty długu może zająć wynagrodzenie, ruchomość czy nieruchomość dłużnika.Uwaga! Czy postępowanie będzie wszczęte i rozpocznie się egzekucja komornicza, to już zależy od wierzycieli (komornik działa zawsze na wniosek wierzycieli).Nie można do tego dopuścić i najlepiej zawrzeć z wierzycielami ugodę, bo to pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów.
Co się stanie, gdy przestaniesz spłacać kredyt hipoteczny?
Musisz się liczyć z utratą mieszkania. Jeśli wierzyciel ma zabezpieczenie na nieruchomości (tak jest w przypadku kredytu hipotecznego) i dysponuje tytułem wykonawczym (dokument uprawniający do egzekucji), może żądać zajęcia i wystawienia na licytację mieszkania czy domu.Wówczas komornik na wniosek wierzyciela po zajęciu dokona tzw. opisu i oszacowania (biegły sądowy wyceni nieruchomość), a następne wystawi na licytację.
Uwaga! Gdy nieruchomość zostanie sprzedana, a Ty z niej dobrowolnie się nie wyprowadzisz, może zostać wszczęte postępowanie o wprowadzenie w posiadanie (jest ono analogiczne jak postępowanie o eksmisję).
Czy były mąż może przestać płacić alimenty, jeśli komornik zajmie mu pensje?
Jeżeli komornik wyegzekwował już alimenty z wynagrodzenia, nie ma ryzyka, że dzieci ich nie otrzymają, bo są to świadczenia, które wypłacane są w pierwszej kolejności, niezależnie od innych długów. Może się jednak zdarzyć, że kilku komorników zajmie równocześnie pensje (nastąpi zbieg egzekucji) i zostanie przesunięty termin przekazywania pieniędzy - do czasu aż zostanie ustalony komornik, który przejmie wszystkie egzekucje.Uwaga! Nie ma to wpływu na wysokosć alimentów, jedynie na termin ich wypłaty.
Jak wykasować wpis z KRD?
Krajowy Rejestr Dłużników to jedno z biur informacji gospodarczej (BIG), które prowadzi bazę dłużników. Może być do niej wpisana osoba fizyczna, która ma potwierdzony umową (np. z firmą telekomunikacyjną) dług, który wynosi min. 200 zł.Uwaga! Po uregulowaniu długu warto wystąpić z wnioskiem do wierzyciela, który ma z kolei obowiązek niezwłocznie wystąpić do BIG z żądaniem ich usunięcia.Wpis jest kasowany automatycznie w dwóch przypadkach:
- jeśli wierzyciel przez 3 lata nie aktualizuje informacji o długu oraz
- po 10 latach od dnia jego zamieszczenia w bazie (niezależnie od tego, czy dług jest spłacony, czy nie.
Czy firma windykacyjna może zająć majątek?
Pracownicy firmy windykacyjnej nie mają uprawnień do przymusowego wejścia do mieszkania czy zajmowania sprzętu. Tylko komornik, który jest funkcjonariuszem publicznym i realizuje tytuły wykonawcze (np. wyroki sądu) może stosować środki przymusu, takie jak zajęcie mienia lub wynagrodzenia za pracę.Jak odroczyć płatności?
W przypadku przejściowych kłopotów ze spłatą rat kredytu można ubiegać się o tzw. wakacje kredytowe, czyli zawieszenie jednej lub kilku rat, albo karencję - dłuższą przerwę w spłacie.Uwaga! Jeśli problemy są poważne należy złożyć w banku wniosek o ugodę i zmianę warunków spłaty. Można ubiegać się np. o wydłużenie okresu kredytowania i tym samym obniżenie kwoty miesięcznej raty.Jeżeli chodzi o płatności za prąd i gaz, należy zwrócić si do dostawcy energii z wnioskiem o rozłożenie kwoty długu na raty, zanim otrzymasz wypowiedzenie umowy (po wypowiedzeniu ugoda nie będzie możliwa).
Uwaga! Niektóre firmy wymagają zapłacenia od razu co najmniej połowy długu, ale warunki ugody ratalnej zawsze możesz negocjować.A co z czynszem za mieszkanie? Tutaj zaproponuj spółdzielni lub administracji spłatę zaległości w ratach p złóż pismo, w którym zobowiązujesz się do uregulowania długu, np.. w ciągu roku. Warto od razu wpłacić jakąś kwotę na jego poczet.
Uwaga! Spytaj o możliwość odpracowania długu - niektóre spółdzielnie to umożliwiają.
Komentarze