Dopłaty do budowy domów energooszczędnych

Jak skorzystać z dopłat do budowy domu energooszczędnego?

Jeżeli jesteś zainteresowany budową domu energooszczędnego możesz liczyć na wsparcie swoich planów. Skorzystaj z dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do kredytów na budowę domów energooszczędnych i pasywnych oraz na instalację kolektorów słonecznych.  


Wysokość dopłat do kredytu na budowę domu energooszczędnego

Wynoszą one:
  • 30 tys. zł - dla budynków jednorodzinnych, energooszczędnych ze zużyciem energii nie większym niż 40 kWh/m2 w ciągu roku (budynek o zużyciu energii 2-3 krotnie niższym nic dom tradycyjny);
  • 50 tys. zł - dla domów pasywnych z zużyciem energii nie większym niż 15 kWh/m2 w ciągu roku. 
Uwaga! Warunkiem jest zaciągnięcie kredytu co najmniej w wysokości dopłaty i zakończenie budowy w ciągu maksymalnie trzech lat od podpisania umowy kredytowej. Dotacje nie zależą od wielkości, ani kosztu domu, czy mieszkania.

Podatek od dopłaty na budowę domu energooszczędnego

Z czym musi się liczyć osoba korzystająca z dopłaty? Z opodatkowaniem otrzymanych pieniędzy, a także dwukrotną opłatą dla ekspertów-weryfikatorów od 500 zł do 2 tys. zł za każda opinię.
Uwaga! Przy niższych stawkach PIT (18%) czy CIT (liniowa 19%), doliczając koszty weryfikatorów, z  najpopularniejszej dopłaty na 30 tys. zł ubędzie 9 tys. zł, a przy najwyższej skali opodatkowania będzie to razem z weryfikacją około 13 tys. zł mniej.

Zwrot kosztów związanych z instalacją kolektorów słonecznych

W ramach programu NFOŚiGW można też otrzymać zwrot 45% kosztów poniesionych na instalację kolektorów słonecznych oraz dofinansowanie do preferencyjnych kredytów bankowych przeznaczonych na zakup systemów solarnych.

Zakup i montaż systemu grzewczego

Druga możliwość zmniejszenia wydatków na budowę energooszczędnego domu to zakup i montaż systemu grzewczego przez spółkę, która należy do BOŚ.
Uwaga! W zestawie, który może zapewnić bezpłatne ogrzewanie, powinien znaleźć się kolektor słoneczny do podgrzewania wody użytkowej, powietrzna pompa ciepła, która zapewnia ogrzewanie, mikroelektrownia słoneczna (ogrzewanie fotowoltaiczne, które produkuje energię elektryczną na potrzeby pompy ciepła).
Zestaw, który składa się z panela słonecznego, ogniw fotowoltaicznych (4,5 kW) oraz pompy ciepła (9 kW) wystarczający na ogrzanie domu do 140 m2 w spółce BOŚ kosztuje około 80 tys. zł, czyli o kilkadziesiąt tysięcy mniej niż przy zakupie indywidualnym.
Uwaga! Aby plan zadziałał w pełni, trzeba będzie się rozliczyć z zakładem energetycznym. Będzie to polegało na półrocznym lub rocznym bilansowaniu energii pobieranej i oddawanej do sieci.
Jak te ceny wyglądają na tle wydatków przy standardowej budowie domu?

Koszt tradycyjnego systemu grzewczego wynosi 40 tys. zł, należy tu też uwzględnić dodatkową powierzchnię na kotłownie, komin i miejsce składowania materiałów opałowych, a potem niemałe rachunki za wykorzystywane paliwo.

Komentarze

Popularne posty