Własna firma w Niemczech - jak zarejestrować?
Rejestracja własnej firmy w Niemczech
Zgłoszenia dokonujesz na urzędowym formularzu (Gewerbe-Anmeldung) w urzędzie ds. gospodarczych, właściwym dla miejsca siedziby przedsiębiorstwa.
Uwaga! Jeśli prowadzenie własnej firmy wiąże się z koniecznością otrzymania koncesji lub uznania kwalifikacji, formalności te musisz załatwić przed zgłoszeniem działalności.
Uzyskaną dokumentację dołączasz do zgłoszenia.
Istnieją dwa równoległe systemy ubezpieczenia zdrowotnego: ustawowy i prywatny. Przeciętny pracownik w Niemczech jest ubezpieczony w jednej z kilkuset niemieckich ustawowych kas chorych, do których muszą należeć wszyscy zatrudnieni, którzy zarabiają poniżej 3,8 tys. euro miesięcznie.
Uwaga! Opłata za rejestrację własnej firmy w Niemczech, w zależności od gminy, wynosi 15-30 €. Firmę na terenie Niemiec może zarejestrować Twój pełnomocnik (pełnomocnictwo w formie notarialnej).
Jakie dokumenty potrzebne do rejestracji własnej firmy w Niemczech?
Do rejestracji własnej firmy w Niemczech wymagane są następujące dokumenty:- paszport;
- umowa najmu pomieszczeń na biuro (na żądanie);
- dowód otwarcia rachunku bankowego;
- karta rzemieślnicza lub specjalne zezwolenia na wykonywanie zawodu (w zależności od profesji).
Uwaga! Ubezpiecz się na wypadek bezrobocia. Od stycznia 2010 roku osoby prowadzące własną firmę w Niemczech mogą ubezpieczyć się na wypadek jej bankructwa. Wniosek należy złożyć do Agencji Pracy w okresie do trzech miesięcy od zarejestrowania własnej firmy.
Wymeldowanie firmy w Niemczech
Możesz to zrobić w każdym czasie. Wystarczy, że prześlesz lub złożysz w urzędzie:- podpisany wniosek o wymeldowanie- forma dowolna- wraz
- kopią zaświadczenia o działalności;
- kopią dowodu osobistego lub paszportu ;
- kopią zaświadczenia o zameldowaniu.
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
W Niemczech jest to obowiązek. Bez dopełnienia tej formalności nie założysz własnej firmy.Istnieją dwa równoległe systemy ubezpieczenia zdrowotnego: ustawowy i prywatny. Przeciętny pracownik w Niemczech jest ubezpieczony w jednej z kilkuset niemieckich ustawowych kas chorych, do których muszą należeć wszyscy zatrudnieni, którzy zarabiają poniżej 3,8 tys. euro miesięcznie.
Uwaga! Składka zależy wyłącznie od dochodu ubezpieczonego. Osoby, które zarabiają więcej niż 3,8 tys. euro mogą ubezpieczyć się w prywatnej kasie chorych, która działa na zasadach rynkowych albo też dobrowolnie pozostać w kasie ustawowej.Decydując się na jeden z systemów ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech musisz wiedzieć, że:
- prywatne kasy chorych są finansowo korzystne dla osób zdrowych, młodych i samotnych, często okazują się pułapką w starszym wieku, kiedy wraz z pogarszającym się stanem zdrowia i powiększającą się rodziną, rośnie składka;
- w kasach ustawowych niepracujący współmałżonek i dzieci objęte są ubezpieczeniem bezpłatnie – w prywatnych będziesz musiał płacić osobną składkę za każdego członka rodziny.
Uwaga! Po dokonaniu wyboru, nie będziesz mógł przepisać się z kasy prywatnej do kasy ustawowej.Prowadzać własną firmę w Niemczech nie będziesz musiał ubezpieczać się w systemie prywatnym. Istnieje możliwość dobrowolnego ubezpieczenia ustawowego (Freiwilige Versicherung mit der Zustimmung von der Krankenkasse).
Czas pracy w Niemczech
W Niemczech tygodniowy czas pracy wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek). Pracownicy w urzędach i biurach rozpoczynają pracę najczęściej o godzinie 9, około godziny 12.30 stosowane są przerwy obiadowe (Mahlzeit), podczas których wszyscy pracownicy schodzą do kantyny i spożywają obiad.Uwaga! Czas przerwy na obiad nie jest wliczany do czasu pracy. Dzienny wymiar czasu pracy pracownika nie może przekroczyć 8 godzin. Można go przedłużyć do 10 godzin dziennie jedynie wtedy, gdy w okresie 6 miesięcy kalendarzowych lub 24 tygodni nie zostanie przekroczony średni ośmiogodzinny wymiar czasu pracy.
Pracownicy obowiązkowo pracują w godzinach nadliczbowych jedynie wówczas, gdy wynika to z układu zbiorowego, porozumienia zakładowego, zapisów w umowie o pracę lub z obowiązków ubocznych pracownika (np. pracownicy awaryjni).
Jeżeli nie można przyznać urlopu (w całości lub częściowo) z powodu wygaśnięcia stosunku pracy, to pracodawca powinien go zrekompensować.
Uwaga! Prawo do dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny przysługuje, kiedy strony wyraźnie to uzgodniły i nie istnieje ustawowy obowiązek wypłaty takiego dodatku. W Niemczech coraz więcej osób pracuje w niepełnym wymiarze godzin (23% wszystkich zatrudnionych), W niepełnym wymiarze czasu zatrudnione są przeważnie kobiety.
Urlop wypoczynkowy w Niemczech
W Niemczech wynosi on co najmniej 24 dni robocze.Uwaga! Do dni roboczych zaliczane są wszystkie dni kalendarzowe, nie będące niedzielami lub ustawowymi świętami.Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy, a liczba dnia urlopu wzrasta wraz ze stażem pracy.
Uwaga! Umowy zbiorowe zazwyczaj wydłużają czas urlopu wypoczynkowego do 30 dni lub nawet więcej. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas urlopu w takiej samej wysokości, jakby pracował.Gdy pracownik wykorzysta płatny urlop wypoczynkowy, może uzyskać urlop bezpłatny, gdy z powodu pilnych spraw osobistych potrzebuje dodatkowych dni wolnych.
Jeżeli nie można przyznać urlopu (w całości lub częściowo) z powodu wygaśnięcia stosunku pracy, to pracodawca powinien go zrekompensować.
Uwaga! W wielu układach zbiorowych przewidziano, dodatkowo do wynagrodzenia za pracę, dodatek urlopowy.
Dodatkowy płatny urlop w Niemczech
Mają do niego prawo osoby:- o znacznym stopniu niepełnosprawności (dodatkowo 5 dni roboczych w ciągu roku) oraz
- osoby, które pracują na zmiany naprzemienne, na zmiany
- oraz w nocy.
Uwaga! Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego wyliczane jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za ostanie 13 tygodni przed urlopem. Pracodawca powinien je wypłacić przed rozpoczęciem urlopu.Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy najpóźniej do 31 marca kolejnego roku, bo po tym terminie prawo do urlopu przepada.
Książki, które warto przeczytać
Książki, które mogą Ci pomóc w rozwinięciu swojego biznesu:1. Jak wygrać w biznesie?»
Poznaj fachową instrukcję od A do Z realizacji własnej działalności, tak by cieszyć się niesłabnącymi dochodami.2. Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.3. Zwycięska przewaga w biznesie»
Jak budować trwałe relacje z klientem w taki sposób, aby wracał do Ciebie po więcej? Na czym polega zwycięska przewaga w biznesie?4. Strategia sukcesu firmy»
W jaki sposób prowadzić coraz bardziej dochodowy biznes i mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na własne przyjemności?5. Program Rozwoju Firmy»
Dowiedz się, dlaczego Przyjazne Firmy zarabiają więcej i przynoszą więcej satysfakcji ich właścicielom.
Komentarze