Urlop rodzicielski a praca





Czy w trakcie urlopu rodzicielskiego można pracować?

Tak, ale w wymiarze nie przekraczającym 1/2 etatu. Obowiązkiem pracodawcy jest uwzględnienie wniosku pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej pracy
Uwaga! Musi go wtedy poinformować na piśmie o przyczynie odmowy uwzględnienia tego wniosku.
Nie ma natomiast ograniczeń w wypadku pracy na umowę zlecenie lub o dzieło. I to zarówno u swojego, jak i u innego pracodawcy.

Czy urlop rodzicielski ma wpływ na długość urlopu wypoczynkowego?

Tak. Jest on traktowany jako czas zatrudnienia i wliczany do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Czy osobie prowadzącej firmę przysługuję urlop rodzicielski?

Nie. Urlop rodzicielski przysługuje pracownikowi, czyli osobie, która pozostaje w stosunku pracy.

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą, o ile podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje zasiłek macierzyński za okres, który odpowiada okresowi urlopu rodzicielskiego, tak samo ja za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Czy z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać oboje rodzice?

Tak. Rodzice mają prawo podzielić urlop rodzicielski między siebie. Wolno go wykorzystać maksymalnie w trzech częściach (muszą następować bezpośrednio po sobie i każda z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni).

Mogą także jednocześnie zajmować się dzieckiem - wtedy każdemu z nich przysługuje 13 tygodni urlopu (łączny wymiar nie może przekroczyć 26 tygodni).

Czy można wykorzystać urlop wypoczynkowy prze rodzicielskim?

Tak. Na wniosek pracownika pracodawca musi udzielić mu urlopu wypoczynkowego zaraz po dodatkowym urlopie macierzyńskim.
Uwaga! Pracownik wówczas nie będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego, ponieważ musi on nastąpić bezpośrednio pod dodatkowym urlopie macierzyńskim (w pełnym wymiarze).




Czy po urlopie rodzicielskim pracodawca musi przyjąć pracownika do pracy?

Tak i to na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie jest to możliwe - na równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego lub na inne, które odpowiada kwalifikacjom zawodowym pracownika.
Uwaga! Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał  z urlopu

Komentarze

Czytaj także...