Umowa na usługi remontowe wzór - jak napisać?





Umowa na usługi remontowe - na co zwrócić uwagę?

O czym musisz pamiętać, gdy zamawiasz usługę remontową? Czy musisz spisać umowę na usługi remontowe i co ona powinna zawierać? jak sobie poradzić z nierzetelnym fachowcem ? Poznaj sprawdzone sposoby...

Jeżeli chcesz wymienić pękniętą rurę w łazience, naprawić piecyk gazowy lub poprawić elektrykę w mieszkaniu, to zwykle zatrudniasz fachowca. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by prace naprawcze lub niewielki remont mieszkania przebiegały bez niepotrzebnych kłopotów.

Ustalasz cenę oraz zakres planowanych usług remontowych

Wszystko trzeba zacząć od opisania fachowcowi, co ma zostać zrobione, a on na tej podstawie obliczy, ile to będzie kosztować. Najlepiej, by zrobił to z podziałem na cenę materiałów i robocizny.
Uwaga! Jeżeli planujesz większy remont mieszkania lub domu, to poproś fachowca o szczegółowy kosztorys oraz wybierz sposób rozliczenia.
Do wyboru masz:
  • ryczałt - kwota, która została ustalona na początku jest ceną ostateczną;
  • stawka za godzinę - wybierając tą formę zapłaty, trzeba zażądać określenia terminu zakończenia usług remontowych, bo pozwoli to ocenić koszt końcowy;
  • cena za metr kwadratowy - podawana jest zwykle przy kładzeniu glazury, paneli, tapetowania itp. Trzeba tutaj zaznaczyć, czy cena zawiera ewentualne prace wykończeniowe.
Uwaga! Fachowiec nie ma prawa podnieść stawek w trakcie pracy. Nawet, gdy tłumaczy to wzrostem cen czy błędnym wyliczenie czasu, nie zgadzaj się na to. Jest to jego ryzyko zawodowe.

Omawiasz warunki umowy o usługi remontowe i zawierasz ją na piśmie

Zwykle nie podpisuje się umów z fachowcami i jest to błąd. Bo w przypadku, gdy okaże się on zwykłym partaczem, to może się ona bardzo przydać. Umowa o usługi remontowe z fachowcem powinna zawierać:
  • dane osobowe (ew. nazwę firmy), a także dokładny adres (zarówno Twój, jak i wykonawcy);
  • szczegółowo opisany przedmiot zlecenia (np. wymiana instalacji gazowej, naprawa odpadającej glazury itp.);
  • termin wykonania prac;
  • cenę usługi, a także informacje o zapłaconej zaliczce lub zadatku;
  • możliwe roszczenia (np. kary umowne za opóźnienie prac, termin usunięcia ewentualnych wad).
Umowę o usługi remontowe należy przygotować w dwóch egzemplarzach, na każdym powinny być podpis Twój i fachowca.

Reklamacja źle wykonanej usługi remontowej

Co można zrobić, gdy nie jest się zadowolonym z pracy fachowca?:
  • można złożyć reklamację na piśmie i zażądać usunięcia usterki. 
Gdy reklamuje się wytworzenie rzeczy ruchomej (np. drzwi), to można to zrobić w ciągu dwóch lat od daty wykonania, a gdy reklamuje się usługę remontową  (np. wymiana instalacji gazowej), trzeba to zrobić w ciągu 1 roku. Trzeba pamiętać o tym, że reklamację można złożyć najpóźniej po miesiącu od ujawnienia wady.

Wykonawca usługi remontowej powinien odpowiedzieć na reklamację w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania, a gdy tego nie zrobi w tym terminie, to przyjmuje się, że uznał reklamację za zasadną i powinien spełnić Twoje żądania.

Wzór umowy o wykonanie usług remontowych 

Umowa o wykonanie usług remontowych


Zawarta w dniu ……………… r. (data zawarcia umowy) w ………………………… (miejscowość), pomiędzy ……………………….., synem …………………… (imię ojca) i ………………… (imię matki) zamieszkałym w ………………… (miejscowość) przy ul. ………………………. (nazwa ulicy i numer domu), posługujący się dowodem osobistym …………………………. (seria i numer dowodu osobistego)
zwanym dalej Zleceniodawcą,
a
„…………………………” spółka ……………… (rodzaj spółki) w ……………………. (miejscowość) przy ul. ……………………… (nazwa ulicy i numer domu), KRS …………………. (numer KRS) - reprezentowaną przez ……………………….. (imię i nazwisko) - ……………………………… (funkcja),
zwanym dalej Wykonawcą.

§1
Wykonawca zobowiązuje się wykonać w budynku mieszkalnym, należącym do Zleceniodawcy, położonym w …………………… (miejscowość) przy ul. ……………………… (nazwa ulicy i numer domu) następujące prace remontowe:
- gładzie gipsowe we wszystkich pomieszczeniach na parterze budynku,
- malowanie pomieszczeń w całym budynku,
- ułożenie glazury i terrakoty w łazience na I piętrze (zgodnie z załączonym planem)
- instalację nowych drzwi wejściowych

§2
Wykonawca rozpocznie prace w dniu ……………………………. r., a zakończy je nie później niż w dniu …………………….. r.

§3
Do czasu rozpoczęcia prac przez Wykonawcę, Zleceniodawca przygotuje lokal do przeprowadzenia prac remontowych - w szczególności opróżni remontowane pomieszczenia z mebli i dekoracji (w tym obrazów, karniszy, dywanów itp.).

§4
Zleceniodawca zapłaci Wykonawcy za prace remontowe ………………………. zł (słownie: …………………. złotych). Cena nie obejmuje materiałów potrzebnych do wykonania prac (w szczególności: farb, gipsu, cementu, klei, fug itp.), które na bieżąco będzie dostarczał Zleceniodawca.

§5
Zleceniodawca udzieli Wykonawcy wszelkich niezbędnych informacji, a także wyda wszelkie niezbędne dokumenty konieczne do prawidłowego przeprowadzenia prac remontowych.

§6
Zapłata nastąpi w ciągu ……….. (ilość dni) dni od dnia otrzymania faktury na rachunek Wykonawcy nr ……………………………………... (numer rachunku bankowego)

§7
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej.

§8
W sprawach nie uregulowanych w niniejszej umowie, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego.

§9
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

……………………………….                    …………………………

Zleceniodawca                                                Wykonawca

Komentarze

Czytaj także...