Skąd wziąć szybko pieniądze na nagłe wydatki?
Skąd wziąć szybko pieniądze?
Skąd wziąć pieniądze: szybki kredyt
Możesz się na niego zdecydować, gdy potrzebujesz większej kwoty pieniędzy (kilkadziesiąt tysięcy złotych) i chcesz ją pożyczyć na dłuższy czas (kilka lat).
Co będziesz potrzebował?
Jeżeli podejmiesz decyzję o zaciągnięciu szybkiego kredytu, musisz dostarczyć do banku zaświadczenie o zarobkach.
Jeżeli podejmiesz decyzję o zaciągnięciu szybkiego kredytu, musisz dostarczyć do banku zaświadczenie o zarobkach.
Uwaga! Bank sprawdzi Cię także w Krajowym Rejestrze Długów. Decyzja o przyznaniu takiego kredytu zapada zazwyczaj w ciągu kilku godzin, a pieniądze trafią na Twoje konto w kilka dni.
Skąd wziąć pieniądze: debet na koncie
Jest to dobry sposób, gdy chcesz pożyczyć nieduże pieniądze (maksymalnie na miesiąc). Debet zostanie uruchomiony na Twoim koncie osobistym i zazwyczaj jest to suma w wysokości kilkuset złotych.Uwaga! Oprocentowanie debetu jest porównywalne do oprocentowania karty kredytowej. Zaciągnięty debet wraz z odsetkami będziesz musiał spłacić w ciągu miesiąca. Potem będziesz mógł znów go użyć. Odsetki zostaną Ci naliczone tylko za okres korzystania z pożyczki. Musisz też pamiętać o tym, że termin spłaty debetu jest postrzegany bardzo restrykcyjnie i gdy spóźnisz się z jego spłatą choćby o jeden dzień, bank naliczy Ci duże odsetki karne (ok. 20 % w skali roku).
Skąd wziąć pieniądze: kredyt odnawialny na koncie
Ten rodzaj kredytu działa podobnie jak debet, ale nie będziesz musiał spłacać go w ciągu miesiąca.Bank przyzna Ci limit na rok i pobierze za jego udostępnienie prowizję (zwykle ok. 0,5 – 1 % przyznanego limitu). Odsetki, które są niższe niż przy zwykłym kredycie i debecie będą Ci liczone tylko od kwoty, którą wykorzystasz.
Skąd wziąć pieniądze: karta kredytowa
To bardzo rozwiązanie, gdy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na krótki czas. Możesz w ten sposób pożyczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych (kwota jest zależna od tego ile zarabiasz).Uwaga! Bank nie naliczy Ci odsetek, gdy spłacisz dług w określonym terminie (50-60 dni). Warto tutaj wspomnieć o tym, że zadłużenie na karcie kredytowej można rozłożyć na raty i spłacić jak zwykły kredyt, ale wiąże się to z zapłaceniem odsetek, a są one niemałe (maksymalnie 20 % w skali roku). Następna sprawa, to wypłata pieniędzy kartą kredytową z bankomatu. Gdy to zrobisz, bank będzie Ci naliczał odsetki od pierwszego dnia.
Skąd wziąć pieniądze: zakupy na raty
Uwaga! To tak naprawdę zaciągnięcie kredytu w banku, a sklep jest jedynie pośrednikiem.Z tej opcji skorzystasz po podpisaniu umowy w sklepie (będzie Ci potrzebny tylko dowód, sprzedawca może też poprosić o zaświadczenia o zarobkach).
Uwaga! Nie daj się skusić na oferty "zero procent". Dokładnie przeczytaj umowę, bo sam kredyt może być nieoprocentowany, ale inne opłaty (prowizja, koszty obsługi) będą bardzo wysokie. Dlatego poproś o dokładne wyliczenie, ile wyniesie Twoja rata kredytowa.
Skąd wziąć pieniądze: pożyczka z internetu
Możesz też zdecydować się na pożyczkę społecznościową, którą udzielają sobie internauci.Aby skorzystać z tej opcji musisz założyć konto na portalu pożyczkowym, wnieść opłatę weryfikacyjną i ogłosić aukcję na której podasz wysokość kwoty, jaką potrzebujesz oraz proponowane oprocentowanie (im wyższe, tym większa szansa, że ktoś pożyczy Ci pieniądze).
Uwaga! Pieniądze możesz otrzymać nawet w ciągu jednego dnia.
Skąd wziąć pieniądze: firmy pożyczkowe
Parabanki (wszelkiego rodzaju firmy pożyczkowe) ogłaszają się jako udzielający tanich i szybkich pożyczek, bez żyrantów i co najważniejsze – bez sprawdzania zdolności kredytowej klienta.Uwaga! Dobrze się zastanów zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu takiej pożyczki, bo zwykle są one bardzo drogie. Oprocentowanie pożyczki w parabanku może przekroczyć nawet 100% w skali roku.Szczególnie musisz uważać, gdy:
- firma wymaga wpłacenia jej pieniędzy (np. jako prowizję za pożyczkę) jeszcze za nim podpiszesz umowę;
- pożyczkodawca nie zgadza się na udostępnienie Ci umowy kredytowej do jej przeczytania przed podpisaniem (np. nie zgadza się, byś zabrał ją do domu do analizy).
Dla rozsądnych pożyczka pozabankowa
Przed podpisaniem umowy pożyczki należy sprawdzić pożyczkodawcę i oferowane przez niego usługi (chociażby w internecie). W ten sposób odsiejesz firmy niepodlegające żadnemu nadzorowi, bądź takie, które mają negatywne opinie dotychczasowych klientów.
Uwaga! Listę firm objętych nadzorem finansowym znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie nielegalnej działalności bankowej znajduje się na stronie: https://www.knf.gov.pl/o_na /ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html.
Całkowity koszt pożyczki
Oprocentowanie to niejedyny kosz pożyczki (kredytu). Maksymalnie może ono wynosić czterokrotność stopy lombardowej NBP (wynosi ona obecnie 2,5%, więc kredyty i pożyczki nie mogą być oprocentowane wyżej niż 10%).
Uwaga! Ograniczenie to obowiązuje zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe.
Poza tym w koszt pożyczki wchodzą:
- opłata przygotowawcza;
- prowizja;
- opłata za ubezpieczenie pożyczki;
- opłaty za wysłanie wezwania do zapłaty raty, monit telefoniczny, wizytę windykatorów i inne.
Obowiązkiem firmy pożyczkowej jest poinformowanie, z jakimi dodatkowymi kosztami trzeba się liczyć i podać wysokość RRSO. Dlatego trzeba pytać i żądać precyzyjnych odpowiedzi.
Przeczytaj dokładnie umowę pożyczki!
Nie przeczytanie umowy nie zwolni Cię od wywiązania się z jej zapisów. Czytając umowę pożyczki musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na:
- oprocentowanie pożyczki (porównaj z innymi ofertami na rynku),
- dodatkowe opłaty,
- wysokość RRSO,
- zabezpieczenia i koszty związane z obsługą pożyczki,
- inne zapisy – zwłaszcza te pisane „drobnym druczkiem”.
Uwaga! Jeśli firma, od której pożyczasz pieniądze nie potrafi lub nie chce wyjaśnić Ci usług, które oferuje, nie powierzaj jej swoich pieniędzy! Nie możesz poddawać się presji, bo podpisanie umowy nie jest Twoim obowiązkiem - decyzje podejmujesz dobrowolnie. Potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie? Wykorzystaj go. Tak samo, jeśli chcesz poradzić się kogoś lepiej zorientowanego (np. prawnika). Do podpisania umowy wróć dopiero wtedy, gdy nie będziesz miał absolutnie żadnych wątpliwości. A jeżeli podpisałeś i dopiero potem sprawę przemyślałeś, na odstąpienie od umowy masz 14 dni.
Komentarze