Rachunek zysków i strat wariant kalkulacyjny i porównawczy
Rachunek zysków i strat wzór
Jest to kolejna (po bilansie) cześć sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień bilansowy. Rachunek zysków i strat jest głównym źródłem informacji o wynikach działalności jednostki.Wykazuje się w nim wszystkie kategorie, które składają się na wynik finansowy netto jednostki za bieżący i poprzedni rok obrotowy w kolejności i w sposób, który jest określony w załącznikach do ustawy o rachunkowości.
Sporządza się go w układzie mieszanym.
Układ mieszany jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy:
- układem brutto - w którym trzeba wykazać osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w celu ich osiągnięcia;
- układem netto - w którym jako przychody należy wskazać zysk osiągnięty na danej transakcji (nadwyżka przychodów nad kosztami), natomiast jako koszt - wykazuje się stratę poniesioną na danej transakcji.
- zysk (w pozostałych przychodach operacyjnych) lub stratę (w pozostałych kosztach operacyjnych) ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych (środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych);
- zysk (w przychodach finansowych) lub stratę (w kosztach finansowych) ze zbycia inwestycji;
- nadwyżkę dodatnich różnić kursowych na ujemnymi (w przypadkach finansowych) lub nadwyżkę różnic ujemnych nad dodatnimi (w kosztach finansowych).
- Jako część składowa sprawozdania finansowego, rachunek zysków i strat powinien spełniać wymogi formalne, czyli zawierać:
- określenie podmiotu, dla którego się go sporządza;
- określenie roku obrotowego, którego on dotyczy;
- datę sporządzenia oraz podpisy osób, które są odpowiedzialne za gospodarkę finansową jednostki;
- dane liczbowe wyszczególnione w określonym porządku i układzie.
- kalkulacyjnym;
- porównawczym.
Komentarze