Problemy ze spłatą kredytów - co robić?





Mam problemy ze spłatą kredytów 

Jeżeli masz problemy ze spłatą rat kredytów, to w takiej sytuacji najważniejsza jest szybka reakcja i nie czekanie na to, aż problem sam się rozwiąże.

Należy się skontaktować z instytucją, która udzieliła kredytu/pożyczki i po prostu powiedzieć o swoich kłopotach. Odpowiedzialny kredytodawca na pewno będzie chciał pójść na kompromis.

Może np. zaproponować czasowe obniżenie raty albo wydłużenie okresu spłaty. Są instytucje, które za takie czynności nie naliczają opłat ani odsetek karnych.
Uwaga! Dlatego zanim weźmie się kredyt (pożyczkę) najpierw trzeba uważnie przeczytać umowę, w której opisane są zasady, na jakich naliczane są dodatkowe opłaty, jeśli raty nie będą spłacane w terminie.
Należy również pamiętać o tym, ze zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim kredytobiorca ma 14 dni na odstąpienie od umowy po jej podpisaniu bez względu na to, czy kredyt/pożyczka zostały wzięte w firmie pożyczkowej czy w banku.

Jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał rat kredytu (pożyczki) i nie wyjaśni swojej sytuacji, obsługę długu przejmie dział windykacji lub zewnętrzna firma windykacyjna, a gdy to nie poskutkuje, sprawa zostanie skierowana do sądu, co wiąże się  z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli kredytobiorca wybierze odpowiedzialną instytucje, to takiej firmie będzie zależało, by spłacił on kredyt/pożyczkę bez uruchamiania działań windykacyjnych.

Jakie kroki podjąć, jeśli wiesz, że nie dasz rady spłacać kolejnych rat kredytów?

Przede wszystkim nie możesz udawać, że jakoś to będzie, bo wystarczą 3 miesiące niepłacenia rat kredytu, by bank wypowiedział umowę, zażądał zwrotu całej pożyczki i zaczął naliczać odsetki karne.
Uwaga! Dług trafi do windykacji.
Ale może to też wyglądać tak: gdy tylko masz kłopoty finansowe, idziesz do banku na rozmowę z doradcą i szczerze opowiadasz o swoich zobowiązaniach, płatnościach, zarobkach.
Uwaga! Nie bierz kolejnych kredytów na spłatę poprzednich.

O co możesz poprosić bank, gdy zaczynasz mieć problemy ze spłatą kredytów?

Po pierwsze: możesz poprosić o zmniejszenie raty posiadanych kredytów - wtedy okres spłaty się wydłuży, ale będziesz w stanie regulować zobowiązania. Po drugie: warto wystąpić o prolongatę w spłacie, np. zawieszenie raty na miesiąc-dwa (jeśli kłopoty finansowe są przejściowe). Po trzecie: starać się o kredyt konsolidacyjny - jeśli masz kilka rat do płacenia. Wtedy będziesz płacić jedną ratę w dogodnej kwocie. 

Problemy ze spłatą rat kredytów: wezwanie z firmy windykacyjnej

Jeśli dług jest u windykatora - dużo jeszcze możesz załatwić. Przeczytaj wezwanie, będzie tam: kwota długu, numer kredytu czy innego zobowiązania (np. opłat za telefon komórkowy), nazwa wierzyciela, ale i telefon do firmy windykacyjnej.

Należy się z nią skontaktować.

Windykator nie ma prawa przychodzić do domu dłużnika. Nękanie jest zakazane prawnie. Obecnie profesjonalne firmy windykacyjne dążą do podpisania ugody z dłużnikiem.
Uwaga! Dlatego jeśli dłużnik sam zadzwoni do windykatora, otrzymuje automatycznie korzystniejsze warunki rozłożenia długu i zmniejszenie odsetek od zadłużenia z 12% do 8% (dla porównania komornika nalicza 13% odsetki).

Problemy ze spłatą rat kredytów: czy jest możliwe, że dług nie trafi do windykatora, tylko od razu do komornika?

Tak. Sprawa może szybko trafić do komornika, jeśli klient nie stara się porozumieć z bankiem, nie odbiera wezwań do zapłaty. Bank wtedy wystawia tzw. bankowy tytuł egzekucyjny, przesyła go do sądu, dostaje od niego tzw. klauzulę wykonalności i oddaje sprawę do komornika.
Uwaga! Nawet gdy otrzymasz pozew do sądu, zaproponuj ugodę - już na pierwszej rozprawie. Możesz poprosić sędziego, by skierował sprawę do mediacji, którą odbędzie się w obecności profesjonalnego mediatora.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny łączy w jeden kilka małych kredytów. Jak działa konsolidacja? Pożyczkobiorca boryka się z kilkoma małymi, ale za to wysokooprocentowanymi kredytami konsumenckimi.

Bank spłaca wszystkie zobowiązania klienta, który stara się o kredyt konsolidacyjny przez co możliwe jest obcięcie wysokich odsetek. Bank w takim przypadku nakłada na klienta nowy, większy kredyt, ale za to z niższym oprocentowaniem.

Od tego momentu klient, który zdecydował się na kredyt konsolidacyjny, pamięta już tylko wyłącznie o spłacie jednej raty. Nie ponosi już również kosztów związanych z przelewami.
Uwaga! Kredyt konsolidacyjny jest rzeczywiście opłacalny, a świadczą o tym łatwiejsze i przyjazne do spłacania raty. Statystycznie coraz więcej kredytobiorców na polskim rynku finansowym decyduje się na przeniesienie swoich zobowiązań do innego banku.

Kredyt konsolidacyjny na spłatę innych kredytów  

Komentarze

Czytaj także...