Pozew do sądu pracy o wypłatę wynagrodzenia

Jak napisać pozew do sądu pracy o wypłatę wynagrodzenia - wzór

Pracownik nie może obawiać się żądać zaległego wynagrodzenia, bo ma do tego prawo zarówno, gdy jest jeszcze zatrudniony, jak i gdy odszedł już z firmy.

Powinien złożyć pozew do sądu pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest płacenie wynagrodzenia w terminie oraz w ustalonej wysokości. Dlatego, gdy pracownik wystąpi o to do sądu pracy, odzyska należną mu wypłatę.

W pozwie do sądu pracy o wypłatę wynagrodzenia pracownik ma prawo żądać nie tylko zaległego wynagrodzenia z ustawowymi odsetkami za zwłokę, ale też naprawienia szkody, jaką poniósł przez to, że pracodawca nie zapłacił mu o czasie.




Dla przykładu: jeśli z tego powodu pracownik nie wpłacił w terminie raty kredytu i bank naliczył mu odsetki karne, to może on żądać o pracodawcy równowartości tych odsetek.

Uwaga! Pracownik w sądzie nic nie płaci, chyba że domaga się powyżej 50 tys. zł - wtedy opłata wynosi 5% tej kwoty.
Pozew do sądu pracy o wypłatę zaległych wynagrodzeń można złożyć w ciągu 3 lat, licząc od daty, gdy wynagrodzenie miało być wypłacone.

Jak napisać pozew do sądu pracy o wypłatę wynagrodzenia?

1. Data złożenia pozwu o wypłatę wynagrodzenia i nazwa sądu.

W prawnym górnym rogu kartki podaje się najpierw datę napisania pozwu o wypłatę wynagrodzenia, a poniżej - adres sądu. Pozew o zapłatę składa się do sądu pracy w sądzie rejonowym, który jest odpowiedni dla siedziby pracodawcy.

2. Dane pracownika i pozwanego pracodawcy oraz wartość żądania.

Oprócz swoich danych należy też napisać nazwę i adres zakładu pracy, a poniżej wartość przedmiotu sporu, czyli łączną kwotę jakiej pracownik żąda od pracodawcy.

3. Wyjaśnienie żądań pracownika.

Trzeba szczegółowo napisać, za jaki okres pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia oraz ile łącznie wynoszą zaległości. Pracownik powinien domagać, by rozprawa odbył się również pod jego nieobecność (gdyby nie mógł się  stawić np. z powodu choroby).

4. Uzasadnienie pozwu o wypłatę wynagrodzenia.

Trzeba krótko umotywować swoje żądania. Podaje się kwotę wynagrodzenia zagwarantowaną w umowie o pracę i należy się domagać natychmiastowej wykonalności wyroku.

5. Dowody i załączniki.

W uzasadnieniu należy wymienić też dowody na potwierdzenie swoich żądań. Dokumenty podane jako dowody trzeba załączyć do pozwu.

6. Podpis.

Na końcu trzeba się własnoręcznie podpisać. Pozew o wypłatę wynagrodzenia bez podpisu nie będzie rozpatrzony i sąd wezwie do jego uzupełnienia.
Uwaga! Jeżeli pracodawca jest niewypłacalny, to w takiej sytuacji należy się ubiegać o zaległe wynagrodzenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Należy się skontaktować z odpowiednim wojewódzkim urzędem pracy. 




Wzór pozwu o zapłatę zaległego wynagrodzenia

Poniżej zamieszczam wzór pozwu o zapłatę zaległego wynagrodzenia.
Uwaga! To tylko wzór. Dane są fikcyjne. Wzór może być oczywiście modyfikowany wedle własnych potrzeb. 

Komentarze

Czytaj także...