Leczenie poszpitalne na NFZ





Leczenie poszpitalne NFZ

Większość pacjentów na zakończenie pobytu w szpitalu otrzymuje kartę informacyjną, plik recept i... to wszystko. Osoby, które wymagają np. zdjęcia szwów lub gipsu dostają jeszcze skierowanie do poradni przyszpitalnej, której opieka kończy się po jednej wizycie. 
Uwaga! To zdecydowanie za mało - masz prawo do znacznie większej liczby świadczeń. Przysługuje Ci tzw. opieka poszpitalna - czyli kontynuacja leczenia, która ma Ci pomóc w odzyskaniu sprawności i zdrowia. 

 Poszpitalna opieka specjalisty 

Razem z wypisem ze szpitala powinieneś otrzymać skierowanie do lekarza specjalisty (np. kardiologa, gastrologa, ortopedy itp. -  w zależności od rodzaju Twojego schorzenia) w celu objęcia Cię stałą opieką poszpitalną.

Przy szpitalach działają poradnie przyszpitalne, które zapewniają opiekę specjalistów. Jeśli jednak bp. z uwagi na odległość wolałbyś korzystać z poradni specjalistycznej bliżej Twojego zamieszkania - masz do tego prawo.

Gdy wyniki badań wskazują na istnienie innego, dodatkowego schorzenia niż to, na które byłeś leczony w szpitalu - powinieneś otrzymać również skierowanie na niezbędne konsultacje specjalistyczne (np. do diabetyka, neurologa itp.).   

Rehabilitacja poszpitalna

Rehabilitacja poszpitalna obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale także zabiegi lecznicze. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta jest prowadzona w szpitalu, na oddziale dziennym lub w poradni.

Rehabilitacja kardiologiczna - przysługuje pacjentom m.in. po ostrych zespołach wieńcowych, plastyce naczyń wieńcowych, zabiegach kardiochirurgicznych, chirurgi naczyniowej.

Skierowanie od lekarza oddziału: kardiologii, kardiochirurgii, chorób wewnętrznych.

Rehabilitacja neurologiczna - dla osób ze schorzeniami neurologicznymi, które wymagają całodobowego nadzoru medycznego.

Skierowanie od lekarza oddziału: anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, ortopedii, chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych. 

Rehabilitacja pulmonologiczna - leczenie powikłań i przedłużających się chorób płuc.

Skierowanie od lekarza oddziału: pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgi klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii.

Rehabilitacja ogólnoustrojowa - dla osób wymagających nadzoru pielęgniarskiego po urazach, operacjach i z chorobami przewlekłymi.

Skierowanie od lekarza oddziału: ortopedii, chirurgii, neurochirurgii, neurologii, reumatologicznego, chorób wewnętrznych, onkologicznego, ginekologicznego, urologicznego. 




Co zrobić, gdy nie objęto Cie leczeniem poszpitalnym?

Jeśli lekarza wypisujący Cię z oddziały ograniczy się do wypisania recept, zwykle nie masz okazji nawet z nim porozmawiać. Jednak wciąż masz szansę na objęcie leczeniem poszpitalnym.

Skierowanie na opiekę poszpitalną i konsultację specjalistyczne może wystawić Lekarz POZ na podstawie dokumentacji ze szpitala (w przychodni, ale także jeśli lekarz przyjdzie na wizytę domową).

W przypadku schorzeń przewlekłych lekarz POZ może wystawić także skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową.

Skierowanie na rehabilitację może wystawić lekarz danej specjalności (np. po zawale - kardiolog, w przypadku chorób płuc - pulmonolog lub alergolog).
Uwaga! Jeśli specjalista odmówi Ci skierowania na rehabilitację, możesz je otrzymać także od lekarza rehabilitacji (z poradni rehabilitacyjnej) - na podstawie Twojej dokumentacji medycznej (ze szpitala oraz innych placówek). 
Skierowanie do poradni rehabilitacyjnej wystawia lekarz POZ lub specjalista. 

Komentarze

Czytaj także...