Jak załatwić świadczenie pielęgnacyjne?





Świadczenie pielęgnacyjne - jak załatwić?

Coraz więcej osób opiekujących się swoimi rodzicami korzysta z tzw. świadczenia pielęgnacyjnego, które jest przyznawane osobom niepracującym w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Dotyczy to także rolników, którzy zaprzestana prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Świadczenie pielęgnacyjne wynosi obecnie 1477 zł netto miesięcznie. Warto się o nie ubiegać. 

Kto ma prawo złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne?

Osoby spełniające te wszystkie trzy warunki:
  • sprawujące opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny;
  • zrezygnowały lub nie podjęły zatrudnienia w celu sprawowania opieki;
  • nie mają ustalonego prawa do świadczeń z innego tytułu (np. emerytury, renty, renty rodzinnej).
Uwaga! Jeśli osoba, która potrzebuje opieki pozostaje w związku małżeńskim, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ma tylko współmałżonek. Jeśli jednak zona lub mąż osoby niepełnosprawnej posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wtedy wniosek o świadczenie pielęgnacyjne może złożyć inny członek rodzinny (pod warunkiem sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną).
W przypadku świadczenia pielęgnacyjnego nie ma znaczenia kryterium dochodowe na członka rodziny w gospodarstwie domowym. Czyli nie bierze się pod uwagę ani dochodu osoby niepełnosprawnej ani innych pracujących lub pobierających świadczenia członków rodziny, zamieszkujących wspólnie z osobą niepełnosprawną i jej opiekunem. 

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne?

Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej, a w niektórych gminach w urzędzie gminy wg wspólnego zamieszkania osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna. 
Uwaga! Zdarza się, że pracownicy OPS lub gminy odmawiają przyjęcia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne. W takiej sytuacji pomoc uzyskasz u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Gdzie się odwołać w przypadku odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego?

Wiele urzędów odmawia przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, twierdząc, że się ono dla opiekuna nie należy, ponieważ niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po ukończeniu przez nią 18 lat (lub 25 lat - jeśli osoba niepełnosprawna kontynuowała do tego wieku edukację).

O takiej decyzji możesz się skutecznie odwołać. 
Uwaga! Przepisy, które uzależniają prawo do świadczeń dla opiekunów od tego, w jakim wieku osoba wymagająca opieki stała się niepełnosprawna, zostały uchylone przez TK w dniu 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13).
Odwołanie złóż do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) za pośrednictwem OPS w ciągu 14 dni od otrzymania odmowy.  W razie podtrzymania decyzji przez SKO, należy odwołać się do sądu administracyjnego. 
Uwaga! Taką odmowę warto też zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich. 




Pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) świadczy nieodpłatną pomoc dla obywatelek o obywateli, m.in. pokrzywdzonych decyzjami lub działaniami urzędów oraz może podjąć interwencję, np. wnosząc o unieważnienie krzywdzącej decyzji lub o przyjęcie wniosku.

Po pomoc możesz zwrócić się osobiście do jednego z terenowych Punktów przyjęć Interesantów RPO. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej rpo.gov.pl. Wniosek możesz złożyć pisemnie na adres: Biuro rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa.

Informacje, co możesz zrobić, gdy odmówiono Ci prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz jak złożyć wniosek do RPO, uzyskasz na bezpłatnej infolinii Obywatelskiej 800 676 676. Znajdziesz je także na stronie internetowej rpo.gov.pl.  

Komentarze

Czytaj także...