Dermatolog na NFZ - jak się leczyć?
Leczenie u dermatologa na NFZ
Pacjenci do poradni specjalistycznych zgłaszają się tylko z poważnymi problemami. Z drobnymi przypadłościami, takimi jak przesuszona skóra, odbarwienia, pękające płytki paznokci czy stwardnienia na stopach starają się radzić we własnym zakresie, a tymczasem lekarz dermatolog może nie tylko dobrać Ci odpowiednią i skuteczną kurację, ale także zlecić nowoczesne i w pełni refundowane zabiegi.
Skierowanie do dermatologa na NFZ
Skierowanie do dermatologa w ramach NFZ wystawi Ci każdy lekarz, zarówno POZ (internista lub rodzinny), jak i specjalista. Podstawą do wystawienia skierowania może być każdy problem z zakresu skóry, paznokci, skóry głowy oraz włosów.
Uwaga! Jeśli chcesz poradzić się w kilku sprawach (np. pękających pięt oraz drobnych narośli na skórze szyi i twarzy), najlepiej aby lekarz kierujący napisał na skierowaniu prośbę o objęcie Cię całościową opieką i wymienił Twoje problemy, bo jeśli wskaże tylko jeden z nich, dermatolog może odmówić zajęcia się innymi.
Zapisz się na wizytę u dermatologa
Jeśli chcesz tylko konsultacji w sprawie drobnych problemów, wystarczy zwykła poradnia dermatologiczna z Twojej okolicy. Jeśli natomiast masz zmiany na skórze (np. brodawki, włókniaki, liczne odbarwiania, narośle, stan zapalny), warto zapisać się do poradni przyszpitalnej. Zwykle takie poradnie są znacznie lepiej wyposażone i dysponują nowoczesnym sprzętem do zabiegów.
Uwaga! Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u dermatologa nie przekracza miesiąca, niezależnie od rodzaju poradni.
Skorzystaj z porady dermatologa
W ramach wizyty u dermatologa możesz skorzystać z profesjonalnych porad dotyczących:
- leczenia problemów stóp: pękających pięt, zmian grzybiczych, nagniotków, kurzajek, stanów zapalnych skóry stóp itp.;
- problemów ze skórą głowy i włosami, m.in. łupieżem, przetłuszczeniem się skóry głowy, wypadaniem włosów (co często jest spowodowane zakażeniem skóry głowy, którym można zakazić się nawet w komunikacji publicznej),
- problemów z paznokciami, m.in. wrastaniem, infekcjami i pękaniem płytek paznokci, zmianą ich struktury;
- odpowiedniej do wieku pielęgnacji skóry, kontroli znamion i pieprzyków, i rozwiązania kłopotów, takich jak brodawki, narośle, wysypki.
Uwaga! U dermatologa możesz otrzymać receptę na niedrogie i skuteczne maści apteczne dostosowane specjalnie do Twoich potrzeb lub gotowe maści i preparaty apteczne.
Maść Dernilan - wygładza skórę stóp, pomaga usunąć zgrubienia i zrogowacenia naskórka.
Opatrunek Granuflex - stosuje się go na przewlekłe rany, ale pomaga też w leczeniu spękanych pięt.
Deromosan - pomaga na przesuszoną skórę, gdyż zawiera o wiele więcej witaminy E i A niż przeciętny krem.
Alantan - stosuje się go na przesuszone partie ciała np. łokcie i kolana, zawiera duża ilość alantoiny.
Maść arnikowa - stosuje się ją na siniaki i stłuczenia, pomaga także na niewielkie krwiaki i obrzęki.
Maść do oczu Vita-pos - stosuje się ją w leczeniu suchych i podrażnionych oczu, ale sprawdzi się także jako krem pod oczy - nie zawiera żadnych substancji podrażniających.
Pasta lassari cynkowa z kwasem salicylowym - pomaga na otarcia oraz drobne stany zapalne.
Krople z witaminą C dla dzieci - dodane do zwykłej wazeliny stworzą serum o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzmarszczkowym.
Umów się na zabieg u dermatologa
Obecnie wiele poradni dermatologicznych oferuje w ramach NFZ nowoczesne bezbolesne zabiegi, niepozostawiające blizn i śladów:
- krioterapii m.in. usuwania brodawek łojotokowych, włókniaków miękkich oraz leczenia zmian wywołanych przez wirusy;
- elektrokoagulacji m.in. usuwania brodawek i włókniaków oraz zw. kępek żółtych.
Komentarze