Biuro Porad Obywatelskich





Związek Biur Porad Obywatelskich (ZBPO)

Związek Biur Porad Obywatelskich jest organizacją pozarządową. Ma w całym kraju sieć swoich punktów, które udzielają bezpłatnych porad i informacji.  

Z jaką sprawą się zwrócić do Biura Porad Obywatelskich?

W Biurze Porad Obywatelskich możesz uzyskać pomoc m.in.: w sprawach mieszkaniowych, rodzinnych, prawa pracy, prawa spadkowego, praw osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej, ale też w sprawach emerytalno-rentowych.

Możliwe jest wsparcie także przy zadłużeniu. Doradca finansowy może wyjaśnić Ci krok po kroku, co zrobić, by wyjść ze spirali zadłużenia.

Gdzie szukać Biur Porad Prawnych?

Adresy biur w całej Polsce i godziny przyjęć interesantów znajdziesz na stronie internetowej Związku Biur Porad Prawnych.
Uwaga! W Biurach Porad Prawnych obowiązują osobiste lub telefoniczne zapisy na porady. Musisz wiec wcześniej umówić się na spotkanie z prawnikiem. Biura Porad Prawnych nie udzielają porad przez telefon (w ten sposób możesz uzyskać tylko informacje o dyżurach i zarezerwować sobie termin).

Jak się przygotować do wizyty w Biurze Porad Prawnych?

Na spotkanie z doradcą zabierz wszystkie dokumenty potrzebne do ustalenia sytuacji prawnej. Może być wymagane też okazanie dokumentu tożsamości.
Uwaga! Bezpłatną, anonimową poradę możesz uzyskać również przez internet. Wystarczy wysłać pytanie przez formularz, jaki znajduje się na stronie internetowej: www.obywatelskieinfo.ngo.pl

Pomoc prawna z zakresu prawa pracy

Jeżeli np. Twój pracodawca nie płaci za nadgodziny, to pomoc i poradę uzyskasz w Państwowej Inspekcji Pracy.

Inspektorzy i oddziały inspekcji działają w każdym województwie. Możesz zadzwonić na infolinię i umówić się na spotkanie z prawnikiem.

Gdzie się poradzić w sprawie dofinansowania działalności gospodarczej?

W sprawach dotyczących dofinansowania działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych możesz uzyskać poradę w powiatowym lub wojewódzkim urzędzie pracy albo pod numerem Zielonej Linii: 19524.

Rozwód, separacja - gdzie się poradzić?

Pomocy warto poszukać w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej albo w powiatowym centrum pomocy rodzinie w swojej miejscowości. Te instytucję udzielają darmowych porad prawnych m.in. z prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Są też organizacje społeczne, które udzielają porad dotyczących rozwodów, separacji, alimentów, podziału majątku. To m.in. Centrum Praw Kobiet w warszawie. Na wizytę można się umówić mailem: pomoc@cpk.org.pl lub wysłać list na adres: 00-679 Warszawa ul. Wilcza 60/19.

Porada prawna z zakresu praw pacjenta

Takiej porady (np. w razie błędów medycznych i możliwości dochodzenia roszczeń) udzieli Ci Rzecznik Praw Pacjenta. Telefon: (22) 532 82 50 oraz faks (22) 532 82 30. Mail: sekretariat@bpp.gov.pl.




Centrum Informacji Konsumenckiej

W sporach z operatorami telefonii komórkowej pomaga Centrum Informacji Konsumenckiej pod numerem tel. 801-900-853 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15).

Obsługujący infolinię pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej doradzą Ci, jakie kroki należy podjąć, jeśli operator np. nie uznał reklamacji.

Rzecznik konsumentów

Pomoże Ci np. gdy sprzedawca nie chce uznać Twojego odstąpienia od umowy, choć zrobiłeś to terminowo, w ciągu 14 dni.

O adres i telefon pytaj w starostwie lub urzędzie gminy. Rzecznik konsumentów nie tylko bezpłatnie doradzi, ale może również wystąpić do sprzedawcy w Twoim imieniu, a nawet złożyć w Twoim imieniu pozew do sądu przeciwko nierzetelnemu przedsiębiorcy. 

Komentarze

Czytaj także...