Zgłoszenie firmy do ZUS - jak zgłosić firmę?

Jak zgłosić firmę do ZUS?

Zgłoszenie firmy jako płatnika składek, należy dokonać w formie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dokonuje się tego na formularzu EDG-1, który składa się w organie ewidencyjnym podczas rejestracji pozarolniczej działalności gospodarczej.


Na podstawie danych, które zostaną przekazane przez organ ewidencyjny ZUS z urzędu sporządzi dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek.

ZUS sporządza (odpowiednio do zakresu informacji, które zostały podane we wniosku EDG-1:

* zgłoszenie płatnika składek –formularz ZUS ZFA,
* informację o numerach rachunków bankowych płatnika składek – formularz ZUS ZBA,
* informację, które dotyczą adresów prowadzenia działalności gospodarczej – formularz ZUS ZAA.

Ponad to trzeba dokonać zgłoszenia siebie jako osobę ubezpieczoną do odpowiednich ubezpieczeń. Do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, trzeba przekazać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń (od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej) dokument:
  • ZUS ZUA (Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej)
lub
  • ZUS ZZA – (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych).

Rozliczenie i opłacanie składek ZUS

W sytuacji, gdy nie zatrudnia się żadnych innych osób (także osób współpracujących), to składki rozlicza się na własne ubezpieczenia, składając deklaracje rozliczeniową ZUS DRA. Należy to zrobić do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Deklaracja ZUS DRA składana jest:
  • za miesiąc, w którym rozpoczęto prowadzenie firmy,   
  • za kolejny pełny miesiąc po miesiącu w którym rozpoczęto prowadzenie firmy w trakcie miesiąca.
Deklaracji ZUS DRA za kolejne miesiące nie składa się w przypadku, gdy:

  • nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o dane wykazane w ostatnio złożonej deklaracji,
  • następuje zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę lub przeciętnego wynagrodzenia, a tym samym zmiana minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i/lub minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeżeli osoba prowadząca firmę nie ma obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej, deklaracja zostanie sporządzona przez ZUS.

Składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą:
  • na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
  • na ubezpieczenia rentowe – 8,00% podstawy wymiaru,
  • na ubezpieczenie chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru,
  • na ubezpieczenie wypadkowe – 1,67% podstawy wymiaru.

Zasady opłacania składek ZUS

Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, ma obowiązek opłacać składki w formie bezgotówkowej. Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia przy tym żadnych innych osób (także osób współpracujących), posiada prawo do opłacania składek od kwoty, która stanowi  30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, to jego obowiązkiem jest płacenie składek do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni na wskazane przez ZUS rachunki bankowe.

Wpłat należy dokonywać odrębnie na:
  • ubezpieczenia społeczne (nr konta: 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000),
  • ubezpieczenie zdrowotne (nr konta: 78 1010 1023 0000 2613 9520 0000). 

Kredyt na firmę

Banki niechętnie podchodzą do udzielenia kredytu na otwarcie własnej firmy.

Jeżeli już udzielają pożyczki, to są to niewielkie pieniądze. Maksymalnie może to być ok. 10-20 tys. zł. Wystarczy że przedsiębiorca założy konto osobiste dla małych firm. Będzie to rachunek, który będzie podstawą dla banku na przyznanie przedsiębiorcy linii kredytowej.

Jeżeli chodzi o kartę kredytową dla firmy, to można na nią liczyć po kliku miesiącach. Będzie ona miała limit do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podobnie jest z kredytem gotówkowym dla firmy, na który też trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. 

Przed przyznaniem linii kredytowej dla firmy, przedsiębiorca zostanie sprawdzony (jako osoba fizyczna) przez bank w Biurze Informacji Kredytowej. Gdy wszystko będzie w porządku i po przejściu tzw. scoringu (jest to punktowa ocena wiarygodności przedsiębiorcy, która powstaje na podstawie pytań o jego sytuacje finansową, rodzinną oraz majątkową) - linia kredytowa zostanie przyznana.

10-20 tys. zł, to kwota, która będzie musiała wystarczyć na pół roku, a są banki, gdzie i na cały rok prowadzenia firmy. Nie ma co liczyć na kolejny kredyt z banku, jeżeli przedsiębiorca nie wykaże, że jego biznes jakoś prosperuje.

Teoretycznie w niektórych bankach można otrzymać kilkaset tysięcy limitu kredytowego po pół roku, ale to tylko teoria i nie warto się na no nastawiać :)

Większy kredyt dla firmy, bank będzie skłony udzielić po roku prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy do tego czasu firma się rozkręci, a obroty dojdą do 1-2 mln, to taki przedsiębiorca zyskuje w oczach banku i staje się dla niego lepszym partnerem.

Takim przedsiębiorcą zajmie się dział, który obsługuje małe i średnie firmy. Bank może wyjść z propozycją osobistego doradcy, a także dać inne możliwości na pozyskanie środków finansowych.

Kredyt gotówkowy na otwarcie firmy

Może to być przede wszystkim kredyt gotówkowy dla firmy, który przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać na dowolny cel. Jego wysokość może dojść nawet do pół miliona złotych. Ale tutaj warunkiem będzie zabezpieczenie w postaci np. maszyn czy budynku firmy.

Potrzebna będzie także pełna dokumentacja finansowa firmy.

Zdarza się, że banki wymagają też, by firma już po roku działalności miała dodatni wynik finansowy.

Kredyt inwestycyjny dla firmy

Firma, która nie przynosi tak szybko zysków, może postarać się o kredyt inwestycyjny. Starając się o taki kredyt - nie trzeba mieć zysków w pierwszym czy drugim roku prowadzenia działalności gospodarczej.

Minusem tego rodzaju kredytu dla firmy jest to, że nie można go wykorzystać na co chcemy, jak to jest w przypadku kredytu na koncie lub kredytu gotówkowego.

Bank będzie wymagał od przedsiębiorcy:
  • planu inwestycji,
  • spodziewanych efektów finansowych (zwykle wymagany jest zwrot inwestycji najdalej w trzy lata, może  się zdarzyć, że będzie to cztery-pięć lat),
  • planu spłaty kredytu.
Szanse na otrzymanie kredytu w banku zwiększy:
  • wkład własny,
  • dobry biznesplan (powinien zawierać informacje na temat znajomości rynku oraz konkurencji,
  • udokumentowane umiejętności oraz predyspozycje (branżowe, menadżerskie, które pozwolą odnieść sukces w danym biznesie),
  • zbudowanie zaufania banku (np. wzorowe prowadzenie rachunku bankowego, to pozwoli stwierdzić, że prowadzona działalność gospodarcza jest całkowicie zgodna z obowiązującymi przepisami, a wiec odprowadzanie podatków, składek na ZUS.)

Jakie konto bankowe dla firmy?

Polski system prawny nie posiada przepisu, który bezwzględnie nakłada obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę firmowego konta bankowego. Jednak taki rachunek jest wymagany do przeprowadzania określonych typów transakcji czy płatności. 
Uwaga! Rachunek bankowy jest konieczny przy zawieraniu transakcji z innym przedsiębiorcą, a jednorazowa wartość tej transakcji przekracza równowartość 15 000 euro.
Jest także niezbędny małym, średnim i dużym  przedsiębiorcom (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czyli przedsiębiorcom, którzy zatrudniają co najmniej 10 pracowników, których roczny obrót netto ze sprzedaży przekroczył 2 miliony euro), prowadzącym księgi rachunkowe lub księgi przychodów i rozchodów, do dokonywania płatności podatków do US, a także składek do ZUS.

Natomiast osoby, które prowadzą firmę na niewielką skalę jako mikroprzedsiębiorcy (zatrudniają poniżej 10 osób i ich obroty nie przekraczają w skali roku 2 milionów euro), należne podatki mogą opłacać w kasie urzędu lub przekazem pocztowym, natomiast składki na ZUS w formie przekazu pocztowego.
Uwaga! Nie ma też przeszkód, aby na potrzeby prowadzonej firmy wykorzystywać swoje konto osobiste, chyba że wewnętrzny regulamin banku, w którym posiadamy konto, wyraźnie tego zabrania.
Warto jednak (jest to bardzo praktyczne np. dla przelewów do US i ZUS, rozdzielenia wydatków firmowych od prywatnych), posiadać konto firmowe lub przynajmniej odrębny od używanego do celów prywatnych, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego dla firmy?

Decydując się na otwarcie konta dla firmy, musisz liczyć się z tym, ze bank na pewno poprosi Cię o przedstawienie zaświadczenia o wpisie twojej firmy do ewidencji działalności gospodarczej, numeru NIP czy REGON.
Uwaga! Będzie to jednak wynikać z wewnętrznych przepisów banków, a nie z ogólnych wymagań, ponieważ nie istniej przepis, który by nakładał na ciebie takie obowiązki.
Ze względu na dużą wygodę warto pomyśleć o otwarciu firmowego konta w banku, który ma system bankowości elektronicznej a tym samym da Ci możliwość zarządzania kontem i dokonywania transakcji przez internet czy telefon.
Uwaga! Warto też porównać propozycje kilku banków, ponieważ ich oferta jest bardzo zróżnicowana. Bardzo często okazuje się, że produkt, który jest dedykowany przedsiębiorcom jest atrakcyjniejszy, niż ten skierowany do indywidualnych odbiorców, i bardziej korzystne okaże się założenie tzw. firmowego rachunku.
Swoją uwagę zwróć głównie na koszty prowadzenia rachunku, opłaty za otwarcie i miesięczną obsługę rachunku, przelewy do ZUS i US, przelewy w obrębie banku i do innych banków, prowizje za wypłaty z bankomatów, koszty wydania karty, dostępność linii kredytowej, opłaty za wpłaty gotówki w oddziale banku.

Książki, które warto przeczytać

Książki, które mogą Ci pomóc w rozwinięciu swojego biznesu:

1.  Jak wygrać w biznesie?»
Poznaj fachową instrukcję od A do Z realizacji własnej działalności, tak by cieszyć się niesłabnącymi dochodami. 

2. Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.

3. Zwycięska przewaga w biznesie»
Jak budować trwałe relacje z klientem w taki sposób, aby wracał do Ciebie po więcej? Na czym polega zwycięska przewaga w biznesie?

4.  Strategia sukcesu firmy»
W jaki sposób prowadzić coraz bardziej dochodowy biznes i mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na własne przyjemności?

5. Program Rozwoju Firmy»
Dowiedz się, dlaczego Przyjazne Firmy zarabiają więcej i przynoszą więcej satysfakcji ich właścicielom.

Komentarze

Czytaj także...