Wniosek o podział majątku po rozwodzie

Jak napisać wniosek o podział majątku po rozwodzie?

Jeżeli sąd orzekł już rozwód lub separację, to małżonkowie mogą podzielić to, czego dorobili się od dnia ślubu. Sąd dokonuje tego na wniosek żony, męża lub ich obojga.

Jeżeli jedno z małżonków zdecyduje się samodzielnie złożyć wniosek o podział majątku wspólnego, to w tym celu należy wpłacić 1 tys. zł. Najbardziej korzystny finansowo będzie zgodny podział majątku, bo wtedy opłata sądowa to 300 zł łącznie na oboje małżonków.





Jeśli porozumienie miedzy małżonkami będzie niemożliwe i na rozprawie jedno z nich zaproponuje np. inna wartość majątku, to sąd w takim przypadku powołuje rzeczoznawcę. Wycena domu, działki, samochodu będzie oznaczała wyższe koszty, które małżonkowie będą musieli pokryć, a także wydłużenie sprawy o podział majątku wspólnego
Uwaga! Po orzeczeniu sądu należy samemu zgłosić się do urzędu skarbowego i wypełnić deklarację majątkową.

To Ci może pomóc 


Jedyny taki poradnik na rynku eBooków 
– 162 strony wiedzy prawnej, 13 wzorów pism, w tym 2 wzory pozwu o rozwód. Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej – ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj, nieznajomość prawa szkodzi! - Kliknij i sprawdź»   

Czeka Cię podział majątku wspólnego?
 Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? Dzięki eBookowi Podział majątku wspólnego małżonków autorstwa doświadczonego prawnika Karola Jokiela dowiesz się, jak SAMEMU (bez kosztownej pomocy prawnika!) przeprowadzić korzystny dla Ciebie podział majątku. Znajdziesz tu też potrzebne wnioski: wniosek o podział majątku wspólnego oraz wzór umowy o podział majątku wspólnego. 
Kliknij i sprawdź»  

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego - wzór

Poniżej zamieszczam wzór pozwu o podział majątku wspólnego.
Uwaga! To tylko wzór. Dane osób są fikcyjne. Wzór może być oczywiście modyfikowany wedle własnych potrzeb.

Wyjaśnienie:

Data złożenia wniosku oraz nazwa sądu - w tym miejscu należy napisać datę złożenia wniosku o podział majątku wspólnego, a poniżej - adres sądu. Wniosek o podział majątku wspólnego składa się do sądu rejonowego, jeżeli do podziału jest np. mieszkanie, działka, dom, to wniosek składa się do sądu, który jest właściwy dla rejonu położenia nieruchomości.

Dane małżonków i wartość majątku - Małżonek składający wniosek podział majątku wspólnego jest wnioskodawcą, a druga strona uczestnikiem. Należy podać dane oraz ogólną wartość majątku (tzw. wartość przedmiotu sporu).

Majątek dorobkowy małżonków i sposób podziału - We wstępie wniosku o podział majątku wspólnego trzeba napisać, co wchodzi w skład majątku dorobkowego oraz co ma zostać przyznane wnioskodawcy, a co uczestnikowi.
Uwaga! Jeśli składniki, które maja przypaść wnioskodawcy maja wyższą wartość niż te, jakie ma dostać uczestnik, to wnioskodawca będzie musiał spłacić mu różnicę. W druga stronę wygląda to podobnie.
Uzasadnienie - Tutaj trzeba krótko umotywować to, dlaczego proponuje się taki podział (np. mieszkanie powinno przypaść wnioskodawcy, bo stal w nim mieszka z dziećmi).

Dowody i załączniki - W uzasadnieniu wymienia się też dowody na potwierdzenie sytuacji małżonków, m.in. wyrok rozwodowy. Dokumenty podane jako dowody trzeba załączyć do wniosku o podział majątku wspólnego.

Podpis wnioskodawcy -  Na końcu należy odwiecznie się podpisać.
Uwaga! Wniosek bez podpisu nie zostanie rozpatrzony, sąd go odeśle.

Co można podzielić, a czego nie?


Podziałowi podlegają m.in.:
  • środki na koncie, lokaty, nieruchomości oraz rzeczy, które zostały nabyte przez oboje małżonków, środki w funduszu emerytalnym.
Nie można podzielić:
  • rzeczy oraz nieruchomości sprzed ślubu, uzyskanych w spadku i darowizn.   

Komentarze

Czytaj także...