Rozwód a opieka nad dzieckiem

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Sąd może orzec rozwód z orzekaniem o winie lub jeżeli obie strony tego chcą - bez takich ustaleń.
Uwaga! Na rzecz dzieci zawsze przyznawane są alimenty. Nie ma tutaj znaczenia czy rozwód będzie z orzekaniem winy czy bez.
Może się też tak zdarzyć, że sąd nie udzieli małżonkom rozwodu. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy zdaniem sądu w jego wyniku miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci. Sąd nie powinien także rozwiązać małżeństwa, jeżeli rozwód pozostawałby w jawnej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego (np. w przypadku ciężkiej choroby małżonka).

Co oprócz pozwu o rozwód?

Pozew o rozwód należy złożyć w dwóch egzemplarzach do sądu okręgowego. W pozwie opisujesz, kiedy nastąpił rozkład pożycia i podajesz powód. Wraz z pozwem składasz odpis aktu małżeństwa, odpisy aktu urodzenia dzieci oraz wszelkie dokumenty (i zdjęcia), które mogą potwierdzić podane przez Ciebie w pozwie fakty.

Plan opieki nad dziećmi po rozwodzie

Przed rozprawą lub na niej małżonkowie powinni przedstawić przygotowany dokument - plan opieki, który zawiera informacje, kto i kiedy będzie ją sprawował, u kogo dzieci zamieszkają.
Uwaga! W razie niepodpisania tego zobowiązania, sąd może ograniczyć władzę rodzicielską.

Koszt rozwodu

Złożenie pozwu o rozwód kosztuje 600 zł (wraz z pozwem należy dołączyć potwierdzenie wpłaty, przelewu lub nalepić znaki sądowe). Gdy strony nie będą chciały rozwodu z orzekaniem o winie, to połowa kosztów sądowych zostanie zwrócona. W przypadku trudnej sytuacji finansowej, można ubiegać się o zwolnienie z kosztów.

Rozwód z orzekaniem winy czy bez?

Małżonek, który zgadza się na rozwód bez orzekania o winie, musi być świadomy tego, że będzie mógł żądać alimentów od byłego współmałżonka tylko wtedy, gdy znajdzie się w niedostatku (pozostanie bez środków na opłacenie czynszu i jedzenie).

Jakie obowiązki mają rodzice po rozwodzie?

Rodzice, którzy się rozwodzą ( lub w separacji) mają obowiązek złożenia porozumienia, w jaki sposób będą sprawować władzę rodzicielską (tzw. plan wychowawczy, przepisy o nim zostały wprowadzone do kodeksu rodzinnego w 2009 r.).

Złożenie takiego planu ma na celu zagwarantowanie, że sąd pozostawi władze rodzicielską obojgu rodzicom. Rodzice przy zawieraniu porozumienia muszą pamiętać o kierowaniu się dobrem dziecka i ustalić:
  • z którym rodzicem dziecko będzie mieszkało i jak drugi rodzic będzie kontaktował się z nim kontaktował;
  • jakie będą alimenty;
  • w jaki sposób rodzice będą rozstrzygać sprawy dziecka.
Uwaga! Gdy rodzice nie złożą porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, to są może skierować ich na mediację.
Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej należy złożyć wraz z pozwem o rozwód lub separacje.

Władza rodzicielska po rozwodzie - wzór umowy

1. Czego dotyczy porozumienie - na początku nalewy napisać tytuł porozumienia. Podaje się dane dziecka oraz dane rozstających się małżonków.
Uwaga! Jeśli nie dojdzie do porozumienia w kwestii opieki nad dzieckiem po rozwodzie, sąd ma prawo ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców.
2. Co trzeba oświadczyć - w & 1 porozumienia należy wpisać następujące informacje dotyczące dziecka, m.in: czy oboje rodziców będzie sprawowało władzę rodzicielską, z kim dziecko będzie mieszkało, jakie będą alimenty, jak będą wyglądały kontakty drugiego rodzica z dzieckiem.
Uwaga! Sposób kontaktów z dzieckiem po rozwodzie należy opisać szczegółowo, dzięki czemu w przyszłości uniknie się nieporozumień w tej sprawie.
3. Zobowiązania rodziców - rodzic, z którym dziecko będzie mieszkało nie może utrudniać dziecku kontaktów z drugim rodzicem, a ten zaś musi regularnie płacić alimenty. Oboje rodzice zobowiązują się do tego, że wspólnie będą decydować o ważnych sprawach dziecka, uwzględniając jego rozsądne życzenia.

4. Ile egzemplarzy porozumienia - na końcu porozumienia podaje się informacje, że zostało sporządzone w 3 egzemplarzach (jeden należy zostawić w sądzie).

5. Podpisy - Rodzice muszą podpisać się odręcznie pod swoim porozumieniem.  

Wzór porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej po rozwodzie

To Ci może pomóc 


Jedyny taki poradnik na rynku eBooków 
– 162 strony wiedzy prawnej, 13 wzorów pism, w tym 2 wzory pozwu o rozwód. Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej – ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj, nieznajomość prawa szkodzi! - Kliknij i sprawdź»   

Czeka Cię podział majątku wspólnego?
 Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? Dzięki eBookowi Podział majątku wspólnego małżonków autorstwa doświadczonego prawnika Karola Jokiela dowiesz się, jak SAMEMU (bez kosztownej pomocy prawnika!) przeprowadzić korzystny dla Ciebie podział majątku. Znajdziesz tu też potrzebne wnioski: wniosek o podział majątku wspólnego oraz wzór umowy o podział majątku wspólnego. 
Kliknij i sprawdź»  

Komentarze

Czytaj także...