Kto ma prawo do zasiedzenia nieruchomości?

Prawo zasiedzenia nieruchomości

Jeżeli użytkujesz nieruchomość i czujesz się jej właścicielem, choć formalnie tak nie jest, to masz prawo wystąpić do sądu o stwierdzenie zasiedzenia.


Wówczas nabędziesz ją i nie zapłacisz żadnej rekompensaty finansowej jej poprzedniemu właścicielowi. Najczęściej dotyczy to działek rolnych, ale zasiedzieć można każdą nieruchomość. Zarówno grunt, jak i budynki.

Bardzo często użytkownicy działki występują o stwierdzenie jej zasiedzenia przy porządkowaniu spraw spadkowych sprzed lat, bo wówczas wychodzi na jaw, że np. fragment działki, którą uprawiali rodzice a potem syn, tak naprawdę jest własnością innego krewnego.

Dwa obowiązujące terminy przy zasiedzeniu nieruchomości - 20 lub 30 lat

Gdy użytkowałeś nieruchomość w dobrej wierze (myślałeś, że jesteś jej właścicielem), o zasiedzenie możesz wystąpić po 20 latach.
Uwaga! Nie będzie to jednak możliwe, gdy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą i jest w niej informacja, że ktoś inny jest właścicielem, bo informację tę może uzyskać każdy zainteresowany, gdyż księgi wieczyste są jawne. W takiej sytuacji sąd przyjmuje, ze użytkowałeś nieruchomość w tzw. złej wierze i wówczas zasiedzenie jest możliwe po 30 latach.

Zasiedzenia nieruchomości nie przerywa śmierć...

Jeśli wiec np. rodzice korzystali z nieruchomości jak właściciele - okres ich posiadania wlicza się do okresu zasiedzenia przez dzieci.
Uwaga! Nieruchomość musisz traktować, tak jakbyś był jej właścicielem. Bardzo ważne jest stwierdzenie użytkowania. Nie wystarczy, że skoro działka przylega do Twojej ziemi i nikt się nią nie zajmuje, możesz uznać ją za swoją.
Sąd zbada, czy jesteś jej tzw. użytkownikiem samoistnym, czyli zachowujesz się jak jej właściciel, np.:
  • płacisz opłaty za użytkowanie wieczyste oraz/lub podatki (np. gruntowy, od nieruchomości, bądź leśny);
  • zabudowałeś nieruchomość, bądź ją ogrodziłeś (ale raczej przed laty anie tuż przed złożeniem wniosku do sądu);
  • uprawiałeś pole;
  • ubezpieczyłeś nieruchomość;
  • nie miałeś żadnej umowy (np. dzierżawy) z właścicielem. 
To wszystko musisz udowodnić, składając odpowiednie dokumenty lub przedstawiając świadków.

Wniosek o zasiedzenie nieruchomości

Wniosek o zasiedzenie nieruchomości  należy złożyć w sądzie właściwym dla jej położenia. Opłata sądowa wynosi 2 tys. zł

Wraz z wnioskiem należy złożyć: ewidencyjną mapę nieruchomości, odpis z księgi wieczystej (gdy jest ona założona), wypis z rejestru gruntów i budynków.

A także wszystkie dowody, jakie zgromadziłeś: dokumenty, dowody opłat i spis świadków (im ich będzie więcej, tym lepiej).

Wzór wniosku o zasiedzenie nieruchomości 


Wyjaśnienie:

1. Wniosek w formie podania, w którym musisz dokładnie opisać nieruchomość, tj. gdzie jest położona, jaki ma obszar, numer działki.

2. Wyjaśnij w jaki sposób wszedłeś w posiadanie nieruchomości (czy stałeś się posiadaczem na podstawie aktu notarialnego, nieformalnej umowy, czy bezumownie), jeżeli pozostajesz w związku małżeńskim - wskaż małżonka.

3. Wraz z wnioskiem złóż mapę sytuacyjną nieruchomości wraz z wypisem z rejestru gruntów. 
Uwaga! Jeżeli przedmiotem zasiedzenia ma być cała nieruchomość, dla której jest założona księga wieczysta lub zbiór dokumentów wymóg powyżej jest zbędny.
4. Wraz z wnioskiem złóż zaświadczenie o płaceniu podatków.

5. Wskaż osobę i adres poprzedniego właściciela lub posiadacza działki a jeżeli nie żyją ich spadkobierców.

6. Wyjaśnij czy nie masz sporów granicznych z sąsiadami.

7. Przytocz dowody na okoliczność posiadania działki (np. zeznania świadków, dokumenty, plany budowy domu itp.).

8. Wskaż szacunkową wartość działki, w przypadku braku danych informację uzyskasz w Urzędzie Skarbowym.

9. Wraz z wnioskiem złóż wypis z KW lub zaświadczenie ze Zbioru Dokumentów.

10. Złóż tyle odpisów wniosku ile jest osób biorących udział w sprawie w charakterze uczestników postępowania (dotyczy współwłaścicieli, poprzedniego właściciela, ewentualnie ich spadkobierców).

11. Jeżeli nie możesz wskazać osoby właściciela lub jego spadkobierców musisz liczyć się z obowiązkowym dokonaniem ogłoszeń.  

Komentarze

Czytaj także...