Opieka pielęgniarska w domu - komu przysługuje?

Komu przysługuje opieka pielęgniarska w domu?

Taka pomoc przysługuje przebywającym w domu przewlekle chorym pacjentom, którzy nie wymagają pobytu w oddziałach lecznictwa stacjonarnego, ale ze względu na problemy zdrowotne wymagają systematycznej, intensywnej opieki pielęgnacyjnej w domu.


Np. mogą to być pacjenci leżący, którym trzeba codziennie robić zastrzyki lub inne zabiegi medyczne, ale także pacjenci chodzący, lecz chorzy psychicznie, którzy nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje leczenie.
Uwaga! Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a opieki pielęgniarskiej w domu nie otrzymaj ą pacjenci, którzy są objęci opieką hospicjum domowego lub innego zakładu opiekuńczego oraz osoby w ostrej fazie choroby psychicznej.

Skierowanie do domowej opieki pielęgniarskiej

Skierowanie do domowej opieki pielęgniarskiej wystawiane jest przez lekarza, a więc należy poprosić o wypisanie takiego skierowania lekarza, który prowadzi chorego w szpitalu lub lekarza pierwszego kontaktu z przychodni rejonowej.

Po otrzymaniu takiego skierowania, trzeba się zgłosić do najbliższej przychodni i umówić na wypełnienie druku kwalifikującego do opieki pielęgniarskiej.

Pielęgniarka może to zrobić w przychodni lub w domu chorego.

W druku opisywany jest stopień samodzielności chorego (m.in. w zakresie poruszania się, wykonywania czynności higienicznych, możliwości wykonywania podstawowych prac domowych itp.).

Na podstawie tych dokumentów choremu przydzielana jest opieka.
Uwaga! Od momentu, w których choremu zostanie przyznana opieka pielęgniarka przychodzi do niego kilka razy w tygodniu.

Opieka pielęgniarska w praktyce

Świadczenie realizowane przez pielęgniarską opiekę domową obejmuje wizyty nie rzadziej niż cztery razy w tygodniu (jeżeli zajdzie taka potrzeba również w niedziele i święta), usługi medyczne, m.in.:
  • założenie sondy żołądkowej lub dwunastniczej, założenie lub wymiana cewnika u kobiet, podawanie leków (w tym insuliny), podawanie płynów infuzyjnych oraz leków w kroplowych wlewach dożylnych, a także nacieranie pleców i oklepywanie.
Chory może również liczyć na pomoc w zakresie toalety, higieny, w poruszaniu się, podawaniu posiłków, zmianie opatrunków.

Pielęgniarka wypożycza sprzęt medyczny i rehabilitacyjny oraz udziela wskazówek rodzinie chorego.
Uwaga! Wydatki na leki, środki higieniczne oraz opatrunkowe są ponoszone przez chorego i jego rodzinę.
Pielęgniarka zapewnia tylko podstawowe środki medyczne, które znajduj ą się w neseserze pielęgniarki (np. bandaż, środki do dezynfekcji, ciśnieniomierz). Czas objęcia chorego opieką pielęgniarską w domu zależy od stanu zdrowia pacjenta, a o długości opieki pielęgniarskiej decyzje podejmuje lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz prowadzący.

Kto może skorzystać ze zmiany opatrunku w domu? 

Większość osób wie, że jeśli pacjent nie jest w stanie dotrzeć samodzielnie do placówki medyczne, ma prawo zamówić wizytę domową. Mniej osób wie o tym, że w NFZ mamy możliwość korzystania z pomocy medycznej w domu również w przypadku świadczeń zlecanych przez szpital (także przy zmianie opatrunku).

Z tego ułatwienia mogą skorzystać:
  • pacjenci, którzy korzystają z wózka lub maja trudności z samodzielnym poruszaniem się;
  • osoby chore przewlekle, gdy zdrowie nie pozwala im dotrzeć do placówki. 
Uwaga! Z takiej pomocy mogą też skorzystać osoby chore, u których trudności są przejściowe (np. gorączka, czy złamanie nogi).

Gdzie i jak załatwić zmianę opatrunku w domu?

Żeby skorzystać z usługi zmiany opatrunku w domu, będzie potrzebne Ci skierowanie, które załatwisz w trzech prostych krokach.

1. Gdy tylko lekarz w szpitalu poinformuje Ci o konieczności zmiany opatrunku podczas wizyt w szpitalu (albo przeczytasz o tym w wypisie), a wiesz, że z powodów zdrowotnych nie będziesz mógł przychodzić lub dojeżdżać, od razu o tym powiedz.

2. Poproś lekarza ze szpitala o wystawienie skierowanie na zmianę opatrunków. Lekarz w zależności o potrzeb wystawi je do lekarza rodzinnego lub pielęgniarki POZ (czyli Twojej przychodni).
Uwaga! Na skierowaniu niezbędna jest informacja, że zmiana opatrunku ma być realizowana w domu.
3. Otrzymane skierowanie jaka najszybciej dostarcz do przychodni. Nie musisz robić tego osobiście. Możesz poprosić domownika lub nawet osobę spoza rodziny, np. kogoś z sąsiedztwa (nie potrzebne jest upoważnienie).
Uwaga! Gdy masz już skierowanie, na zmianę opatrunku w domu możesz umówić się przez telefon. Spytaj, czy pielęgniarka lub lekarz mogą odebrać od Ciebie skierowanie przy okazji wizyty w Twoim domu.

Kontrola w szpitalu

Lekarze zatrudnieni w szpitalach nie odbywają wizyt w domu. Jeśli potrzebna jest kontrola w oddziale, nie zamówisz więc wizyty domowej, ale i na to jest rada.
Uwaga! Gdy masz problemy z dotarciem do szpitala na kontrolę, sprawdź, czy nie przysługuje Ci bezpłatny transport medyczny.
Prawo do transportu do najbliższej placówki, w której może odbyć się kontrola (i z powrotem) mają osoby, które:
  • cierpią na tzw. schorzenia narządu ruchu (np. silne bóle kręgosłupa, które utrudniają poruszanie się);
  • nie mogą z tego powodu skorzystać z transportu publicznego. 
Możesz się okazać, że wizyta odbędzie się w innej placówce niż Twój szpital. Zlecenie na transport medyczny może wystawić lekarz POZ. 

Komentarze

Czytaj także...