Obrzęk limfatyczny leczenie - jak leczyć na NFZ?





Leczenie obrzęku limfatycznego na NFZ

Obrzęk limfatyczny kończyn (jednej, oby rąk lub nóg) może wystąpić w każdym wieku. Nie można tego lekceważyć, bo nieleczony powoduje duże deformacje - waga chorej kończyny z czasem może dojść nawet do kilkudziesięciu kilogramów, uniemożliwiając normalne życie.

Niestety, gdy obrzęk limfatyczny jest w stadium początkowym, pacjenci bywają odsyłani od lekarza bez diagnozy i leczenia lub gdy obrzęk jest zaawansowany - z "diagnozą": słoniowacizna. Zdarza się, że są leczeni nieprawidłowo (np. lekami odwadniającymi, które mogą jeszcze pogorszyć stan). 
Uwaga! Chory zostaje uwieziony w domu, skazany na samotność i zupełnie bezradny - podczas gdy obrzęki limfatyczne kończyn można i należy leczyć. Pacjentom z tym schorzeniem w ramach NFZ przysługuje nieodpłatna terapia i rehabilitacja.

Diagnoza obrzęku limfatycznego u lekarza POZ

Pierwszym krokiem w celu zdiagnozowania obrzęku limfatycznego jest wizyta u lekarza POZ (internista lub rodzinny).

Pacjentowi z nieustępującym obrzękiem o nieustalonej przyczynie (niezależnie od stopnia zaawansowania) lekarz POZ powinien wystawić skierowanie do poradni specjalistycznej: angiologicznej lub do lekarza rehabilitacji medycznej.

Jeśli chory z obrzękiem kończyny był leczony z powodu nowotworu (operacyjnie, naświetlania lub chemioterapia), może zostać skierowany również na konsultację u lekarza onkologa.
Uwaga! Należy prowadzić systematyczne pomiary obrzękniętej kończyny (np. rano i wieczorem) i dla porównania - kończyny zdrowej. Posiadając zapiski z dłuższego okresu, chory raczej nie usłyszy, ze to "lekkie skręcenie" i "na pewno samo przejdzie".

Badania specjalistyczne przy obrzęku limfatycznym

Lekarz specjalista w razie potrzeby zaleci specjalistyczne badania, np.: USG kończyny, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, limfografie lub limfoscyntygrafię.

Z chwilą postawienia diagnozy: obrzęk limfatyczny chory powinien zostać skierowany na leczenie niezależnie od stadium choroby.
Uwaga! Obowiązkiem lekarza jest wskazanie sposobu terapii i placówki, oraz - w razie potrzeby - powinien wystawić zlecenie na transport sanitarny.

Leczenie obrzęku limfatycznego i rehabilitacja

Podstawowe leczenie obrzęku limfatycznego kończyn obejmuje kompresjoterapię, drenaż limfatyczny, odpowiednie ćwiczenia i zabiegi wspomagające, m.in. kąpiel wirową kończyn.

Jest prowadzone w kilku ośrodkach w kraju w formie:
  • turnusów leczniczych (21 lub28 dni) w całości refundowanych przez NFZ;
  • rehabilitacji dziennej (18 do 21 dni), leczenie refunduje NFZ, pacjent opłaca swój pobyt i wyżywienie (od 80 do 120 zł za dobę). 
Po zmniejszeniu obrzęku limfatycznego stosuje się tzw. odzież kompresyjną (rękawy, nogawice), wykonywaną na miarę na zalecenie lekarza prowadzącego terapię (podlega refundacji z NFZ).

Czasem potrzebne jest leczenie operacyjne: liposukcja lub usunięcie pozostałych fałdów skóry.
Uwaga! W nieustępujących zaawansowanych obrzękach limfatycznych kończyn możliwa jest refundacja leczenia operacyjnego za granicą (nie jest prowadzone w Polsce). Informacje można uzyskać w niektórych ośrodkach leczenie i wojewódzkich oddziałach NFZ.

Ośrodki leczenia obrzęków limfatycznych kończyn

Uzdrowisko Ustroń: telefon (33) 472 67 22
Centrum Opieki i Rehabilitacji "ZDROWIE" Sp. zo.o. w Częstochowie: tel (34) 361 20 43 (wew. 20) lub 506 909 248
4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu: telefon (71) 721 05 55 lub 261 660 555
22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ, Oddział Rehabilitacji Kobiet po Mastektomii: telefon (54) 283 72 50

Przeciętny czas oczekiwana na turnus z NFZ - 2 lata, rehabilitację dzienną - rok. 

Komentarze

Czytaj także...